01.06.2005 | 07:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

LETNÍ INSPIRACE 2005 – ON THE MOVE

Léto, pohoda, odpočinek, volný čas. To jsou hlavní témata letní inspirace On the Move. Atmosféra letních prázdnin, jimž kraluje svoboda, v nichž není místo pro starosti či povinnosti. Tato inspirace se silně zaměřuje na životní styl, který obsahuje motivy kempování, pikniku a trávení času na zahradě, nese se ve znamení improvizace a veselé letní nálady. Důležité je užít si každodenních aktivit bez svazujících pravidel, dělat si věci po svém.

Gerbera
Poprvé byla gerbera popsána botanikem Gronoviem v18. století, který ji pojmenoval po svém příteli, dánském botanikovi Traugottu Gerberovi. Pochází z oblasti jihoafrického Transvaalu, odkud byla v roce 1887 převezena do Anglie. Od té doby vypěstovali šlechtitelé mnoho kultivarů a dnešní nabídka je opravdu široká. Gerbery jsou oblíbené jak u profesionálních floristů, tak u jejich zákazníků. Díky pestré škále barev jsou pro inspiraci On the Move jako stvořené a symbolizují veselou prázdninovou atmosféru, náboj a energii. Nejdůležitější jsou zářivě červené, žluté a oranžové odstíny.

Třapatka

Třapatka lesklá – Rudbeckia nitida pochází ze Severní Ameriky a patří do stejné čeledi jako sedmikráska. Je to jediný druh třapatky, s kterým se obchoduje na květinové burze. Rostlina byla pojmenována po finském profesorovi botaniky Olafu Rudbeckovi. Do aranžmá podle inspirace On the Move vnáší zářivé, veselé barvy a zároveň jemnost a hravost. Její květy se velmi dobře kombinují s bílými květy kopretiny nebo oranžovými gerberami. Této květině svědčí přídavek výživy pro řezané květiny.

Rozrazil

Rozrazil, neboli Veronica zažívá v posledních letech boom, a to nejen díky zajímavým květům, ale také své trvanlivosti ve váze, která stoupla z původních pěti dnů na osm až deset. Rozrazil se velmi často používá do smíšených vazeb, které se uplatňují v letní inspiraci. Klasickými jsou modře zbarvené květy, ale můžeme vybírat i z nachových, růžových a bílých. V inspiraci On the Move se nejvíce používají modře i růžově zbarvené rozrazily. Růžově zbarvený rozrazil se velmi dobře hodí do kombinací s růžovou a červenu gerberou a černuchou, modrý je možné neotřele kombinovat se zelenou chryzantémou.

Chryzantéma

Důležitou roli hraje v japonské mytologii, kde byla po staletí symbolem císařů.. Do Evropy byla převezena okolo roku 1700 a u nás byla dlouho považována za hřbitovní květinu. To už naštěstí neplatí. Na trhu je k dostání prakticky celoročně a díky své kráse a dlouhé životnosti ve váze se dlouhodobě řadí mezi nejprodávanější řezané květiny. V letní inspiraci On the Move se používají hlavně atraktivní zelenožluté pompónkovité chryzantémy. Jeden stonek obsahuje až dvacet květů ve tvaru malých kuliček. Letním kyticím dodají netradiční a moderní vzhled, upoutají svým zajímavým tvarem a svěží barvou.

Kopretina

Kopretina je obecně vnímána jako symbol čistoty a nevinnosti. Leucanthemum znamená z řečtině bílá květina. V přírodě se s ní setkáme velmi často na loukách, podél silnic či na březích potoků. V letní inspiraci On the Move se používá šlechtěná kopretina velkokvětá, Leucanthemum maximum, která pochází z Pyrenejí. Její květy mívají v průměru i 10 centimetrů. Táto květina se velmi dobře se kombinuje s třapatkou (Rudbeckia) nebo gerberou a do aranžmá dodá čistotu a lehkost. Také kopretině je dobré přidat do vody přídavek výživy pro řezané květiny.

Strelície
Je pýchou Kanárských ostrovů, ačkoli pochází z Jižní Afriky. Ve své domovině roste jako keř dosahující výšky až 1,2 metru. Její květ je velmi neobvyklý a připomíná spíše hlavu ptáka. Do Evropy byla dovezena okolo roku 1770 jako součást dodávky určené pro botanickou zahradu anglického krále Jiřího III. Svůj název Strelitzia reginae dostala po královně Charlottě von Meklenburg-Strelitz. Reginae latinsky znamená královská. Strelície vnáší do aranžmá podle inspirace On the Move dynamiku, vzrušení a vůni dálek. Velmi dobře vyniká v kombinaci se zelenou barvou a květinami, jejichž květ má kulatý tvar.
Letní romantiku a pohodu navodí příjemné květiny jako Strelitzia (strelície), Rudbeckia (třapatka), Leucanthemum (kopretina), Veronica (rozrazil), Chrysanthemum (chryzantéma), Gerbera (gerbera). Pro aranžmá podle inspirace On the Move jsou typické jasné a zářivé barevné kombinace. Pastelové nebo neutrální barvy se mohou použít na ztlumení ostrých barevných kombinací.

Kytice a aranžmá získávají na nevšednosti tím, že obsahují vtipné nápady s nádechem zahradničení, kempování nebo prázdninového cestování. Speciální pozornost se věnuje úvazkům kytic, často se používá různých provázků, šňůrek či barevných lanek. Úvazek bývá dozdoben barevným suchým zipem, listy různobarevnými cvočky sešity k sobě.

Z materiálů se využívají plastové věci na kempování, recyklované plasty, bavlna a plachtovina, provazy, elastické pruhy, laminát, suchý zip, háčkování, pletení. Mohou obsahovat veselé prvky šedesátých let, jednoduché květinové vzory, realistické nebo abstraktní motivy zahradního hmyzu.

V této inspiraci se květiny nemusí nutně dávat do váz. Použít lze cokoliv, co je zrovna po ruce. Své využití tak mohou najít třeba i barevné dětské holinky. Nádoby musí být přenosné, co odpovídá i názvu inspirace – v překladu V pohybu. Ideální jsou džbány, hrnečky, plastové košíky z 80. let, různé nádoby na jídlo skládací nebo s uchy, ale třeba i holinky, kyblíky a plechovky.

Doplňkové řezané květiny: Limonium, Phlox, Zinnia, Triteleia, Lysimachia, Helenium, Scabiosa, Cosmos, Molucella, Delphinium, Godetia, Solidago, Crocosmia, Dahlia

Zeleň: Panicum, Steelgrass, Dracaena (list), Nigella, Philodendron, Setaria

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Komentáře k článku

  1. Děkuji moc za tuto letní inspiraci. I my jsme se nedávno nechali inspirovat na léto a pořídili jsme si z této stránky zde - https://www.naturehikecz.cz nějaké letní věci na ven. Těmi letními věcmi myslím třeba stany a další takové vybavení, které si myslím, že určitě v příští letní sezoně využijeme a to hojně 🙂

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down