10.08.2022 | 09:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Lesy ČR vytvořily u Letohradu tři tůně na půdorysu původního rybníka

Podnik Lesy ČR vyhloubil v lesích na Orlickoústecku tři tůně, které mají zmírňovat sucho a prospět porostu i mokřadním organismům. Zároveň vodohospodáři upravili úsek koryta bezejmenného pravostranného přítoku Tiché Orlice. Náklady dosáhly 780 000 korun bez DPH, uvedla mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.

Tůně zadržují v lese u Letohradu zvaném Smrčina až 1150 metrů krychlových vody. Vznikly na půdorysu původního rybníka zakresleného ve vojenských mapách z první poloviny 19. století. Průtočná Machovická tůň se rozkládá na 800 metrech čtverečních, dvě další na 140 a 170 metrech čtverečních.

„Do koryta toku jsme umístili kamenný a dřevěný práh, aby voda odtékala pomaleji a zůstávala v krajině,“ uvedl Zbyněk Morkus, náměstek oblastního ředitele pro vodní hospodářství a investice ve východních Čechách.

Lesy ČR investují do obnovy vodních nádrží, revitalizace toků, tůní a mokřadů v programu Vracíme vodu lesu stovky milionů korun ročně. Letos státní podnik předpokládá v celé zemi dokončení více než 170 staveb včetně drobných opatření typu tůní a meliorací, v plánu je projekční příprava na dalších 90. Na opatření bude v tomto roce směřovat zhruba 230 milionů korun.*

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down