23.06.2022 | 06:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Lesy ČR pomohly penězi či dřevem 509 lidem postiženým na Moravě tornádem

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) pomohl finančním darem či poskytnutím dřeva 509 lidem postiženým loni v červnu na jižní Moravě tornádem. Největší zájem byl o finanční dar 100.000 korun, které dostalo 358 žadatelů. Celkem jim podnik vyplatil téměř 36 milionů korun. Menší zájem byl o darování dřeva na krov a na topení. ČTK to dnes řekla mluvčí podniku Eva Jouklová.

O pomoc požádalo 664 lidí. Kvůli nesplnění podmínek však podnik musel téměř čtvrtinu žádostí zamítnout. Poskytnutí pomoci bylo podmíněno tím, že dům musel být určený k trvalému bydlení a bylo třeba jej kvůli následkům tornáda zdemolovat nebo na něm vyměnit střechu. "Žádosti jsme začali vyřizovat hned následující den, poslední z nich koncem letošního března," uvedl pověřený generální ředitel LČR Jiří Groda.

Dřevo na krov získalo od Lesů ČR 38 žadatelů, celkem jim podnik daroval a dopravil na pily 1900 metrů krychlových kulatiny. Palivové dřevo, 2260 metrů krychlových, si rozdělilo 113 lidí.

Tornádo loni 24. června poškodilo i lesy, techniku a budovy v majetku Lesů ČR. "Opravili jsme střechy a fasády dvou objektů na polesí. V příštím roce obnovíme všech 120 hektarů lesa směsí dřevin, například dubu, borovice, břízy, olše, habru," řekl ředitel Lesního závodu Židlochovice Miroslav Svoboda.

Podnik také řeší následky dalšího tornáda z letošního června v Lanžhotě. Přestože bylo podstatně slabší než loňské, vítr v polesí Soutok poškodil vozidla, techniku a čtyři budovy, u jedné i statiku. V lesích tornádo poničilo asi 4000 metrů krychlových dřeva. "V jižní části obory Soutok je dočasně zakázaný vstup do lesů. Škody likvidujeme, mohou dosáhnout až 5,5 milionu korun podle nutnosti demolice a výstavby nové budovy," dodal Svoboda.

Lesy ČR spravují téměř polovinu lesů v zemi. V prvním čtvrtletí podnik téměř zčtyřnásobil hrubý zisk meziročně na 2,26 miliardy korun z loňských 613 milionů korun. V růstu zisku i tržeb se projevilo zvýšení cen dřeva a únorové zavedení přímého prodeje dřeva malým a středně velkým pilám.*

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down