08.10.2021 | 06:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Lesy ČR chystají na 16. října Den za obnovu lesa, lidé budou sázet stromky

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) připravuje na sobotu 16. října akci Den za obnovu lesa, při které mohou lidé pomoci s obnovou lesů zničených kůrovcem. Současně by se měli seznámit s prací lesníků a s budoucí podobou českých lesů po kůrovcové kalamitě. Akce bude na 13 místech po celé ČR, kromě Prahy v každém kraji. ČTK to dnes řekla mluvčí LČR Eva Jouklová. Lesům ČR patří téměř polovina lesů v zemi.

Den za obnovu lesa navazuje na první ročník akce, který se konal v říjnu 2019 a přišlo na něj 31.000 lidí. Na loňský říjen plánovaný druhý ročník Dne za obnovu lesa se nekonal kvůli epidemii koronaviru. Již letos na jaře a v létě Lesy ČR pořádaly takzvané malé Dny za obnovu lesa, kterých bylo po celé ČR kolem 200.

Lidé budou kromě sázení stromků pomáhat i s úklidem klestu či se stavěním oplocení kolem nových výsadeb. Lesníci připravili i doprovodný program pro rodiny. Lidem ukážou lesní techniku, práci s koňmi či měření a odkorňování dříví. U obce Nový Žďár na Chebsku se lidé seznámí s výrobou dřevěného uhlí v milíři. Podrobnosti lze nalézt na webu akce.

Nové lesy po kalamitě by měly být podle Lesů ČR odolnější a druhově pestřejší s vyšším zastoupením listnatých dřevin. Tempo zalesňování po kůrovci podnik výrazně zvyšuje. "Do roku 2018 činila (za rok) běžná plocha zalesnění u Lesů ČR 10.000 hektarů, letos je v plánu 22.000 hektarů. Používali jsme ročně 50 až 55 milionů sazenic, letos to bude 90 až 100 milionů," řekl v září ČTK generální ředitel podniku Josef Vojáček. Zhruba 67 procent nových výsadeb připadá na listnáče, zbytek na jehličnaté dřeviny.

Kůrovcová kalamita, která je největší v historii Česka, nyní na většině území odeznívá. K útlumu kalamity vedle intenzivních těžeb napadeného dřeva a dalších obranných opatření přispělo i letošní velmi chladné a deštivé jaro, které zpozdilo jarní rojení kůrovce zhruba o jeden měsíc. Nejhorší je nyní situace s kůrovcem v severních Čechách, především je zasaženo Českolipsko, Rumbursko a Děčínsko.

(Zdroj: ČTK)*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down