22.07.2002 | 12:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Léčivé rostliny třetího tisíciletí

Dobýváme komické prostory, posíláme si e-maily, komunikaci nahrazujeme pomocí všeznalého mobilního telefonu nebo počítače. Jen kdyby nás tak nebolela hlava a nechytli jsme kdejakou chorobu, která se kolem nás mihne. Tak honem sáhneme po pilulce, kterou zakoupíme v nejbližší lékárně.

Vše je objeveno a známe! Je to tak i ve skutečnosti? Vždyť i dnes stále objevujeme nové a nové rostliny, které dříve stály na okraji našeho zájmu, ale původním obyvatelům Starého světa nebo Ameriky byly dobře známé a po dlouhá staletí používané.
Nové poznatky se týkají rostlin, které mohou obohatit náš jídelníček nebo najdou uplatnění v průmyslu, kosmetice a farmacii.
Zvláštní skupinu tvoří léčivé rostliny, kde se řady vědců snaží pomocí nich řešit některé zdravotní problémy lidstva v třetím tisíciletí – rakovinu, AIDS, Alzheimerovu chorobu a další.
Většina rostlin obsahuje celou řadu účinných látek, které často působí komplexně, takže i jejich fytoterapeutický záběr je široký. Proto i řazení do jednotlivých kapitol s jasně vymezením účinků není přesné. Nehledě na to, že to, co u jednoho pacienta zabírá, může mít na druhého nulový efekt.
Zvláštní skupinkou by mohli být podvodníci, kteří nabízejí „zfalšované“ léčivé látky. Jak hovoří pragmatik, za vším jsou peníze a my žijeme v tržním hospodářství, které nahrává těmto nepoctivcům.
Posilování imunitního systému
Imunitní systém rozhoduje o našem zdraví nebo nemoci. Mezi rostlinami je mnoho druhů, které mají schopnost tento systém pozitivně ovlivňovat. Některé látky stimulují tzv. nespecifickou imunitu, která zajišťuje obranu ještě před vytvořením specifických protilátek.
Významnými prvky jsou tzv. antioxidanty, které jsou schopné likvidovat nadbytečné volné radikály.
Imunostimulanty by se mohly stát alternativními nebo doplňkovými prostředky i při léčbě některých forem rakoviny. Předpovědi hovoří o tom, že 21. století bude obdobím imunostimulačních látek.
Rostliny se stimulačními účinky
Vyznačují se komplexem přírodních látek s příznivým působením na živočišný organizmus - jsou to adaptogeny nebo harmonizátory. Mají schopnost zvyšovat nespecifickou odolnost organizmu vůči širokému spektru nepříznivých faktorů, umožňují překonávat stres,únavu nebo některé nepříjemné procesy stárnutí.
Rostlinná afrodiziaka
Každé historické období a každá zem měla různá afrodiziaka. V dnešní době hraje důležitou úlohu viagra, ale stejnou účinnost mohou mít nové rostlinné drogy s tímto účinkem. Pozor, tyto prostředky nejsou vhodné pro pacienty s kardiovaskulárními chorobami a hypertenzí.
Zdroje rostlinných enzymů
Enzymy jsou bílkoviny, které jsou schopny v malém množství urychlit průběh určité biochemické reakce nebo děje. Podílejí se na metabolizmu, při trávení, srážení krve a na obraně proti infekcím. Enzymy se nacházejí pouze v syrových potravinách.
Netradiční rostliny v naší stravě
Můžete si vybrat z netradičních potravin ze skupiny obilovin, luštěnin, olejnin, zeleniny a ovoce. K nim patří i řada druhů koření, z nichž některé jsou velmi málo známé nebo se o jejich léčebných účincích mnoho neví.
Rostlinná kosmetika
Tato kapitola, stejně tak jako jiné, leží na hranici šlechtícího a léčebného použití. Jistě zde něco najdou i muži.
Například Tea Tree znali australští domorodci dávno před příchodem bílých osadníků a dnes se se silnými aseptickými, potopudnými účinky setkáváme velmi často. Jistě tento novodobý „zázrak“ najdeme v každé domácnosti.
Rostliny nejen pro seniory
Ve stáří bychom měli omezit negativní vlivy, které přináší vyšší věk. Proto zde mají místo rostliny, které příznivě ovlivňují centrální nervovou soustavu, kardiovaskulární systém apod.
Rostliny pro diabetiky
V současné době je na světě asi 150 milionů diabetiků a předpokládá se, že během 25 let se jejich počet zdvojnásobí.
V rámci léčky je nutné sledovat: snížení glykemie, náhrada cukru vhodnými přírodními necukernými sladidly a vybrat dietní doplňky, které obsahují místo škrobu inulin.
Z pokladnice dalších druhů
Oblast tropů a subtropů je pro nás „zemí neprozkoumanou“, která skrývá nové druhy, o jejich použití máme jenom omezené informace. Přesto, že je domorodí léčitelé používali již v dávné minulosti, upadly do zapomnění a teprve v poslední době se opět s nimi setkáváme. Proto objevům není konec.
P. Valíček, L. Kokoška, K. Holubová: Léčivé rostliny třetího tisíciletí. Vydal Jindřich Brožek, nakladatelství Start jako 35. publikaci v roce 2001, první vydání.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down