Laurus – soutěž studentů krajinářské architektury

Laurus nobilis je vědecký název pro vavřín vznešený neboli bobkový list. Laurus představující vítězný vavřínový věnec je název pro soutěž studentů krajinářské architektury. Vznik této soutěže se pojí se vznikem oboru krajinářská architektura na Fakultě architektury na ČVUT v Praze, kdy pedagogové Ateliéru základů krajinářského navrhování organizovali výběr nejlepšího projektu prvního ročníku budoucích krajinářů.

Soutěž probíhá tak, že každý student ateliéru má právo zaslat práci za loňský školní rok. Práce musí být zaslána sekretáři soutěže podle stanovených kritérií a bez jakéhokoli udání identifikace autora či školy. Je na zodpovědnosti jednotlivých studentů a vedoucích ateliérů, aby o vybraných pracích neinformovali porotce a nesnažili se ovlivnit výsledek. Soutěž probíhá ve dvou kolech – nominační a hodnotící. To znamená, že porota nejprve vybere projekty do nominace, což je maximálně deset prací v každé kategorii. Následně pak porota vybere vítěze v každé kategorii.

Porota je nezávislá. Tvoří ji lidé z praxe, kteří neučí na žádné ze zúčastněných škol. Zastoupen je vždy architekt-urbanista, krajinářský architekt a praktik z realizační firmy nebo úředník z magistrátu, který se stará o realizace a údržbu zeleně ve městě.

Hodnocení probíhá podle kritérií, rozdělených do tří okruhů:

  • zohlednění současných společenských potřeb a témat, kontext projektu;
  • relevance a přiměřenost přístupu (materiály, sortiment, technologie);
  • srozumitelnost prezentace (grafika).

Vítěz v každé kategorii dostane vavřínový věnec, diplom a finanční odměnu. Na té se podílejí firmy, takže se zde nabízí spolupráce s kolegy z praxe.

Vyhlášení vítězů probíhá formou večírku, na kterém se odtajní jména vítězů, které do té doby zná pouze porota. Součástí je vernisáž všech prací, které se dostaly do prvního nominačního kola. Výstava prací je putovní. Nejprve je ke zhlédnutí na fakultě architektury ČVUT a pak je k dispozici ostatním školám. Na slavnostním večírku jsou přítomni studenti i kantoři zúčastněných škol, porotci a sponzoři, včetně jejich propagace. To vše pod záštitou děkana FA ČVUT a Komory architektů České republiky, která je významným podporovatelem soutěže. Soutěž a výstava se koná za finanční podpory Fakulty architektury ČVUT v Praze.

Více informací o soutěži naleznete na stránce cceamoba.cz/souteze/laurus. Další informace včetně vítězných projektů a fotografií ze slavnostního předávání cen na stránkách Laurus – FA ČVUT – cvut.cz.

Text a foto Ing. Romana Michalková, FA ČVUT

Celý článek naleznete v časopisu Zahradnictví č. 5/2023.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down