12.05.2023 | 10:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kvůli zvýšení daně se likérka Rudolf Jelínek obává poklesu konkurenceschopnosti

Kvůli zvýšení spotřební daně u lihovin, s nímž počítá vládní konsolidační balíček, se likérka Rudolf Jelínek z Vizovic na Zlínsku obává poklesu své konkurenceschopnosti. Nárůst daně se projeví zdražením výrobků podniku, přispěje k rozvoji černého trhu a může mít vliv i na zaměstnanost, řekl obchodně-marketingový ředitel společnosti Miroslav Motyčka. Půllitrová lahev běžné lihoviny z produkce podniku podle něj kvůli navýšení daně od příštího roku zdraží minimálně o deset korun.

Pro příští rok chce vláda zvýšit daň z lihu o deset procent. V následujících letech až do roku 2028 by měla vzrůst vždy o pět procent. „Ročně odvádíme do státního rozpočtu více než 500 milionů korun na spotřební dani a dani z přidané hodnoty. Velmi zhruba řečeno je to polovina našeho obratu. Další zvyšování spotřební daně snižuje naši konkurenceschopnost. A to může mít sekundární dopady, třeba i do exportu a samozřejmě i do zaměstnanosti a dalších oblastí,“ řekl Motyčka. Za neférové považují zástupci likérky fakt, že vláda upustila od zdanění vína. „Je nabíledni, že další zvýšení spotřební daně na lihoviny povede jenom k dalšímu zvýšení přesunu spotřeby právě z lihovin do nezdaněného vína. Víno je nejvíce rostoucí segment alkoholu v Česku za posledních deset let, s velkým náskokem. Tím, že se zvýší spotřební daně na lihoviny a nezavedou se na víno, povede nutně k tomu, že se to jenom znásobí a státní aparát vybere logicky zase méně,“ uvedl obchodně-marketingový ředitel.

Výši daně považuje podnik za neúměrnou. „Budeme mít při mnohem nižší kupní síle výrazně vyšší spotřební daň na lihoviny, než má například Německo. A to už nám přijde alarmující, notabene v situaci, kdy jsme denně zaplavováni zprávami o tom, kterak je výhodnější jezdit nakupovat do ciziny. Tohle to jenom podpoří,“ řekl Motyčka. Obává se i dalšího rozvoje černého trhu. „Skoro kdekoliv snadno koupíte láhev domácí slivovice vyrobené buď úplně načerno, nebo v pěstitelské pálenici. V obou případech je to zákonem zakázané. A když vláda zvýší spotřební daně na alkohol, tak to může jenom zvýšit produkci toho černého nezdaněného lihu a opět to nepovede k vyššímu výběru spotřební daně,“ uvedl Motyčka. Zároveň upozornil, že nelegální domácí pálení v tuzemsku není trestným činem. „Takže spotřebitel, který si kupuje legální alkohol, má v jeho ceně zaplatit poměrně drakonické spotřební daně, a někdo, kdo se bude snažit systém obcházet a podvádět, tak za to nebude ani trestán, protože jde toliko o přestupek,“ doplnil Motyčka.

Likérka Rudolf Jelínek vyrábí především ovocné destiláty, ale i další alkoholické nápoje. Zhruba třetina její produkce směřuje na export. V roce 2021 zaznamenala výnosy 521 milionů korun, meziročně vzrostly o 18 procent. Společnost vykázala zisk před zdaněním 23 milionů korun, což znamenalo proti předchozímu roku nárůst o 16 procent. Zisk podniku po zdanění činil předloni 18,5 milionu korun. Loňské hospodářské výsledky zatím oficiálně nezveřejnil.*

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down