16.03.2023 | 04:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kvůli výskytu sýčka je na severu Čech problematické hubení hrabošů

Zemědělci na severu Čech řeší problém s přemnoženými hraboši. Velké množství nor je na polích na Chomutovsku a Lounsku, řekla předsedkyně krajské agrární komory Hana Dufková. Hubit je speciálními přípravky nemohou tam, kde se vyskytuje sýček obecný nebo sova pálená. Mluvčí krajského úřadu Magdalena Fraňková řekla, že v celé České republice hnízdí pouze kolem sto párů sýčků, z toho třetina žije v Ústeckém kraji.

Situace je podle Dufkové na některých místech horší než v předchozích letech. „Při velkém množství hrabošů na polích nic nevyroste,“ uvedla Dufková. Hrabošům přála teplá zima a současné teplé počasí je vylákalo ven z nor a lokálně likvidují ozimé porosty. K jejich hubení slouží tzv. rodenticidy, zemědělci je ale nesmí aplikovat plošně, musí je klást do nor.

Krajský úřad na webu upozornil, že vzhledem k riziku sekundární otravy v oblasti výskytu sýčků obecných a sov pálených není možné aplikovat rodenticid, a to ani do nor. Sýček obecný i sova pálená jsou chráněni zákonem. Zemědělci, kteří hospodaří v oblasti výskytu sov, mají nárok na náhradu škod způsobených hrabošem. Zemědělci instalují na pole bidýlka pro dravce, kteří loví hraboše. Dravců však podle předsedkyně agrární komory není tolik, aby to v likvidaci hrabošů významněji pomohlo. Přemnožení hraboše polního způsobilo velké ztráty zemědělcům na severu Čech naposledy v roce 2020.*

Zdroj: ČTK

Foto: www.wikipedia.org, Trebol-a

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down