26.02.2024 | 04:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kvetoucí krokusy ve valtickém zámeckém parku připomínají zaniklý hrad

Barevné květy krokusů v zámeckém parku ve Valticích na Břeclavsku připomínají goticko-románský hrad, který tam stával do 18. století. Pravděpodobný obrys hradu se objevuje pouze na jaře, když krokusy kvetou, letos o několik týdnů dřív, než je obvyklé, řekl ČTK kastelán valtického zámku Richard Svoboda.

Postupné vykvétání

"Od poloviny března otevřeme speciální velikonočně vyzdobený okruh a předpokládali jsme, že v té době pokvetou i krokusy. Květiny nám ale plány překazily a svévolně vykvetly už nyní," poznamenal Svoboda. Dodal, že krokusy vykvétají postupně a zdá se, že letos by měl být obrys hradu dobře patrný.

Krokusy různých barev nechala správa zámku v parku vysázet v roce 2019, každoročně květiny nechává dosazovat. Poloha dřívějšího hradu i tvar jeho základů nejsou přesné, pouze předpokládané.

"Podoba hradu se dochovala na Vischerově vedutě a z toho jeho polohu dovozujeme. Bohužel, základy není možné archeologicky rekonstruovat. Hrad byl zbourán v 18. století za vlády knížete Josefa Václava z Lichtenštejnu a písemně je doložen od konce 12. století, pravděpodobně ale byl starší," doplnil kastelán.

Šlo o strážní hrad, který sloužil k ochraně rakouského území. Podrobnější informace o hradu ani jeho užívání se nedochovaly.

Zdroj: ČTK*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down