05.05.2005 | 08:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Květiny vhodné pro letní kontejnerovou výsadbu I.

Poptávka konečných pěstitelů po osázených dekorativních nádobách každoročně stoupá. V celé Evropě je stále více zřejmý trend vyššího začleňování květin do životního prostředí a to jak ve veřejné zeleni, tak zvláště v obohacení obytných prostor

Zejména při dnešním uspěchaném životním stylu nabývá na významu vytváření klidových zón vhodných pro relaxaci a čerpání nové energie. Těžiště trávení volného času se posouvá z obývacích pokojů do venkovního prostředí - blíže k přírodě.
Velké možnosti k využití nabízí zimní zahrady, verandy, venkovní terasy, atria, okolí venkovních bazénů a odpočinkové kouty v okrasné zahradě. Koneční pěstitelé květin mohou pro zkrášlení obytných prostor využít odborných služeb zahradních center, specializovaných květinářství a zahradnictví, kde si mohou po konzultaci zakoupit hotové osázené nádoby přímo pro dané stanoviště. Nebo si mohou tyto nádoby osázet sami přímo na zahradě.
Cílem každé sesadby je, aby se uživatel cítil v její přítomnosti příjemně a přijímal její pozitivní energii.
Nespornými výhodami tohoto pěstování je dosažení maximálního dekorativního efektu při zachování dlouhé životnosti rostlin.V porovnání s květinami v menších nádobách je nespornou předností jednodušší ošetřování a menší nároky na zalévání.

Volba druhu a konkrétních odrůd musí vycházet nejen ze stanovištních podmínek (velikost prostoru a pěstebních nádob, orientace ke světovým stranám, světelné a teplotní podmínky, ale také z konkrétních požadavků konečného uživatele, zda si přeje sladění odstínů nebo naopak kontrast barev.
V každém případě by se mělo jednat o vitální odrůdy s bohatou násadou květů a dlouhou dobou kvetení.
Velmi důležitá je také správná volba okrasných nádob s ohledem na velikost, povrchovou úpravu, barvu, tvar a materiál. Renesanci zaznamenává režná, mrazuvzdorná keramika, ať již pravidelných nebo originálních nesymetrických tvarů, která upoutá svou nevšedností.
Výrazový dekorační prvek nádoby se stává rovnocenným partnerem plně vyvinutých květin a ještě více umocňuje jejich krásu. Nabídka nádob se naštěstí každoročně rozšiřuje o další typy
rozličných tvarů a použitých materiálů.
Široká nabídka druhů vhodných pro soliterní výsadbu i sesadbu květin umožňuje nepřeberné množství kombinací a vše závisí jen na vkusu a fantazii.

Velmi nenáročnou květinou, která vynikne v nádobě a překvapí svou vitalitou je často neprávem opomíjený tagetes.
Tagetes patula nana se hodí do nižších mís,okenních truhlíků.Vhodné jsou variety Tagetes Aton, Boy, Jumbo a Disco. Tagetes erecta jistě zaujme oko pozorovatele ve velkých květináčích a mísách sladěných s odstínem květu. Sázkou na jistotu jsou variety Discovery, Inca, Moonstruck a Queen.

Působivou kaskádou květů a dlouhou dobou kvetení se vyznačuje Begonia Tenella®, která si právem zaslouží kvalitní a esteticky dokonalé nádoby, ať již to jsou závěsné koše, velké mísy, květinové sloupy nebo okenní truhlíky. V současnosti je na trhu Tenella® Scarlet (šarlatová), Tenella®Pink (světle růžová), Tenella®Rose (tmavě růžová), TenellaWhite (bílá) a Tenella® Salmon orange (lososově oranžová).
Šperkem okrasné zahrady je Cyclamen persicum. Atraktivní bohatá násada květů, vytrvalé kvetení a jemná vůně předurčuje cyclamen k použití pro atria. V zimních zahradách lze Cyclamen persicum pěstovat celoročně. Na venkovním stanovišti potěší svou krásou v období od poloviny května až do konce října. Kromě tradičního soliterního použití vynikne i ve skupinové výsadbě a příjemně osvěží kombinované sesadby květin a zakrslých okrasných dřevin. Vhodnými odolnými odrůdami je středněkvětý typ Canto® a minicyclamen Libretto®. Oba typy jsou zastoupeny širokým spektrem barev. Pokud to dovolují podmínky, lze před nástupem mrazů přemístit bramboříky do chráněného temperovaného prostoru a prodloužit tak potěšení z jejich krásy.

Zajímavou a vděčnou soliterou do každé okrasné zahrady je vegetativně množené Ageratum, které se vyznačuje kompaktním habitusem, bohatým kvetením a samočistící schopností. Uplatní se ve velkých květináčích na terasách, schodištích a atriích. Podle velikosti nádoby lze volit mezi kompaktnější odrůdou Ageratum Artist®Basso zahrnující čtyři barvy a vzrůstnější odrůdou Ageratum Artist®Alto, která je zastoupena třemi barvami: světle modrou, světle růžovou a modrou.
Elegantní květinou, která se stane výraznou dominantou v každé kompozici je Begonia interspecific Braveheart® .Vzhledem k obrovské násadě růžovobílých květů, silnému růstu a kompaktnosti keře se hodí do velkých terakotových květináčů a mís umístěných v centrální části zahrady.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down