07.10.2004 | 10:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Květiny v historii – Kytice a aranžmá na zámku

Naši bohatou historii představují jedinečné památky všeho druhu. Mezi ně patří hrady a zámky, které každoročně shlédne desetitisíce domácích a zahraničních návštěvníků. Obohatí své znalosti a posílí národní uvědomění. I když se památky postupně opravují, doplňují interiéry, hledají se stále cesty dalšího zájmu občanů. Proto na každém zámku se část interiéru věnuje doprovodným akcím a výstavám, např. obrazové, manufaktuře, kulturním akcím apod.

Jednou z úspěšných akcí jsou již řadu let také výstavy květin, jako růží, lilií, kamélií atd., ale také floristiky na různá témata podle roční doby. Jsou významné, zájem a návštěvnost veliká.
Z toho důvodu byla na zámku ve Slavkově ve dnech 22. - 24. května 2003 uspořádána ojedinělá floristická přehlídka aranžmá spojená s přehlídkou historického a současného odívání. Pořadatelem bylo historické muzeum ve Slavkově a Střední zahradnická škola Brno-Bohunice. Přehlídku historického odívání připravil Flash Promotion Praha a kostýmy půjčil Klub přátel historie Armes Brno. Ve vybrané části zámku vytvořili floristé Dana Felklová, Bohuslav Rabušic, Dana Tichonová a Jiří Greguš velmi působivá aranžmá do jednotlivých sálů. Svou velikostí, tvarem, výběrem vhodných druhů květin a barevnou kompozicí jednotlivé interiéry nejen zvýraznila ale také vhodně doplnila. Pozornost budila kompozice růží, karafiátů a trav, nebo veliké aranžmá v bílé váze z bílých lilií, chryzantém i karafiátů s modrými kosatci, doplněna Asparagus a velkými vodorovnými listy Strelitzia. Stejně poutavé bylo dvoupatrové dílo na stojanu, vytvořené z několika druhů květů, které vyniklo v daném prostoru. Nebylo možno přehlédnout aranžmá před pohovkou, postavené na podlaze, tvořené ve volném stylu několika barev i květů a doplněné listy, travami a vhodným doplňkem. Také další díla, různě umístěná, živě aranžovaná z více barev i druhů květů a jemně doplněna přízdobou zaujala každého, i když tvarově se příliš nelišila. Větší vynalézavost tvarů by jejich efekt a dojem ještě zvýšila.
Hlavní a další část tvorby a výstavby představovaly kytice. Z hlediska vývoje floristiky nejstarší období prezentovaly kytice typu Biedermeier, většinou volné, dále typicky převislé až po současné, aranžované do kornoutu, polopřevislé z Zantedeschia a drobných orchidejí nebo vějířovité v bílé barvě z růží, tulipánů a listů i květů Anthurium.
Součástí výstavy byla při zahájení přehlídka odívání kostými historických údobí našich dějin zapůjčených Klubem historie. Na scéně přehlídky se objevil napoleonský voják v uniformě doprovázející dámu v dlouhé róbě s kulatou kyticí v manžetě z modrých květů. Kytice připomínala zálibu Napoleonovy manželky Josefiny, tzn. modré fialky, které dostávala vždy ve výročí sňatku. Tím se Napoleon stal známý i mezi lidmi a v době jeho vyhnanství na ostrově Elba se stala fialka symbolem spiklenců, bojujících proti králi Ludvíku XVIII. V Květomluvě znamená fialka „Mé srdce patří Tobě" nebo „Toužím po Tobě". Potom následovaly dámské modely žen tzv. „markytánek" doprovázejících vojáky. Květinovým doplňkem byla kytice současného typu „kornoutu" a druhá převislého typu košíčku doplněna výraznější zelení. Následovala oblečení z doby gotiky, renesance, empíru, secese, klasicizmu s jednoduchými kyticemi různého tvaru od kulatých až po převislé a volně vázané z rozmanitých květů, jedno i vícebarevné. Vzhledem k tomu, že z jednotlivých uvedených etap vývoje a historie nejsou žádné přesné a konkrétní zprávy o typu vazby kytic, pouze obrazy malířů, tvořili floristé výstavy kytice současné. Dbali na vhodnou kombinaci barev, výběr květů i velikost kytic, jimiž zvýraznili představované modely.
Na přehlídce se ukázaly také oděvní modely období romantizmu s kyticí typu Biedermeier. Tvarem a hlavně výběrem květů vhodně model doplnily a diváky zaujaly. Na přehlídce se předvedlo celkem 18 historických modelů doplněných vhodnými typy kytic. Po nich následovalo předvádění 12 modelů současného pojetí. Vypracovali je studenti Střední průmyslové školy textilní z Brna jako maturitní práce k závěrečné zkoušce. Použili netradiční materiály, dokonce na jeden model jemné měděné vlákno, a některé prvky z historie odívání a oděvnictví. Vytvořili tak jedinečné zajímavé modely. Všechny doplnili floristé kyticemi. Měli o čem přemýšlet, aby jejich díla model nejen doplnila, ale také vhodně zvýraznila a zvýšila zájem návštěvníků. Na tmavém pozadí šatů se pěkně vyjímala volně vázaná barevná kulatá kytice lilií a gerber, jednobarevná kytice prodloužená listy trávy, nebo převislá kytice z umělých prvků v barevné kombinaci. Nechyběly ani modely převislých kytic Zantedeschia, Lilium a zeleně včetně přízdoby na krku nebo vějířovitá kytice bílých růží a Zantedeschia s přízdobou hlavy věnečkem a pasu šatů. Zajímavý byl model s veselou květinovou přízdobou a kyticí červených růží v bílém kornoutu. Také další modely a kytice byly zajímavé a poskytly přítomným hostům i floristům pěkné zážitky, ale také náměty k využití při slavnostních příležitostech.
Zahájení a Přehlídky proběhli během odpoledne dvakrát a navštívilo je přes dvě stě návštěvníků a vlastní výstavu trvající čtyři dny kolem sedmi tisíc hostů domácích i zahraničních. Poznali velmi dobrou úroveň naší floristiky v pěkném prostředí zámku, vybudovaného koncem 12. století, známého světu jednáním tří císařů o míru po bitvě u Slavkova v roce 1805. Výstava floristiky je výbornou propagací květin, jejich úpravy, ale také současně zámku a naší historie, péče o kulturní památku a město Slavkov.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down