16.06.2005 | 05:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Květinový únor v Itálii

Padesátá mezinárodní výstava v italské Padově se těšila velkému zájmu vystavovatelů i návštěvníků. Rozsahem minimálně dvakrát větší akce se uskuteční na stejném místě již na podzim. A tak tento článek může být pro Vás malou pozvánkou.

Jestliže jste podnikli cestu na sever Itálie někdy mezi 18. až 20. únorem, možná jste také navštívili mezinárodní veletrh Flormart/Miflor, věnovaný zahradnictví a dalším souvisejícím oborům. Museli by jste ovšem odolat zasněženým sjezdovkám v Alpách a zimním Benátkám. Jen asi třicet kilometrů od tohoto světoznámého města byla v Padově pořádána zmiňovaná akce.
Vždy tři dny v únoru a září jsou věnovány pěstitelským úspěchům a technickým novinkám nejen italských firem. O tom, že Itálie patří mezi přední producenty květin, okrasných keřů a stromů a výrobků určených pro zahradnictví, svědčí nejen 130 tisíc lidí zaměstnaných v zahradnických firmách, ale i zájem návštěvníků, kteří pravidelně dvakrát za rok do Padovy zavítají. Na únorovém, v pořadí již padesátém veletrhu, si expozice prohlédlo 18 tisíc lidí. Flormart/Miflor pořádaný na podzim zabírá pravidelně všechny výstavní pavilony. Tomu odpovídá také více než dvojnásobná návštěva oproti termínu v předjaří. Pořadatelům PadovaFiere a Fiera Milano se přihlásilo celkem 350 vystavovatelů. Padesát z nich bylo ze čtrnácti cizích zemí. Tentokrát se všichni vešli do čtyř hal. Dvě byly určené expozicím rostlin a po jedné pro zahradní a parkovou techniku a pro nádoby, zahradní stavby a stavební materiály.
Vévodily kaktusy
Rostlinám vévodily hrnkové květiny. Naopak nabídka řezaných květin byla oproti září minimální. Přesto květy gerber, anturií, růží, azalek, orchideí a mnoha dalších navodily atmosféru blížícího se jara. I když u nás v té době ležela silná vrstva sněhu, teploty byly běžně pod -5 °C a v Itálii se pohybovaly teploty okolo nuly. Tyto podmínky museli na výstavě snášet vzrostlé stromy olivovníků, které by uvnitř asi zabíraly příliš mnoho prostoru. Postoupily tak místo velkým cykasům, yukám, palmám a širokému sortimentu různých citrusů. Snad ještě větší výběr měli zájemci mezi koniferami. Rozmanitost tvarů a barev cipřišů a zeravů je obecně známá. Vidět ale tolik variet nejen těchto rodů ale i smrků a borovic pohromadě bylo opravdovým zážitkem.
Poměrně velký prostor měli na veletrhu pěstitelé a prodejci sukulentů především kaktusů. Mezi nimi byly velmi často vidět vděčně kvetoucí mamillarie a ferocactusy se svými výraznými jazykovitými ostny. Nejčastěji vystavovaným druhem kaktusu však byl Echinocactus grusonii u nás někdy nazývaný „zlatá koule“. Ačkoliv se pichlavé exponáty lišily svou velikostí (od asi tříletých rostlin velikých do pěti centimetrů až po dlouhověké rostliny, které měli v průměru přes půl metru), všechny byly ve výborném zdravotním stavu a na první pohled jim nic nechybělo. Přesto se vystavované zboží u jednotlivých stánků odlišovalo i jinak. Někde rostly kaktusy samostatně, jinde byly sázeny do skupin – sloupovité s kulovitými nebo s dalšími sukulenty. Často velké rozdíly mohli návštěvníci vidět i v nádobách, ve kterých rostliny vegetovaly. Hladký designovaný povrch, netradičně trojstěnné hliněné květináče, případně barevné glazury a veselé potisky byly u jiných expozic nahrazeny bohatě zdobenými dózami nebo opracovanými kameny. Podobně tomu bylo u materiálu, který chrání povrch zeminy kolem rostlin. Vedle i u nás často používané antuky a drobných kamínků krášlili vystavovatelé své exponáty obarveným křemičitým pískem nebo dokonce různými korálky.
Rozhodně bylo znát, že si obchodníci v Itálii uvědomují, jak důležitý je u výrobků obal. Obal, který u rostlin vydrží často déle než jednu sezónu. Tento poznatek lze určitě aplikovat na všechny druhy pokojových rostlin a může být inspirací i našim obchodníkům.
Technické novinky
Jeden z výstavních pavilónů patřil technice, která se stará o zahrady a parky. Před vstupem upoutal pozornost šestimetrový strom se svázanou korunou. Pokud se při manipulaci chceme vyhnout vážnějšímu poškození, je třeba strom nebo vzrostlý keř takto upravit. To ovšem vyžaduje čas a několik pracovníků. Italská firma Pazzaglia nabízí vazač stromů s označením Legapiante LP 750. Čelisti stroje obejmou dolní číst koruny a s pohybem nahoru se začne odvíjet provaz, který za několik sekund všechny větve spirálovitě sváže k sobě. Vazač dosáhne až do výšky 7,5 m. Zástupci firmy uvedli, že tento přístroj ušetří čas a pracovní síly, ale také je šetrnější k rostlinám, než když je stejný úkon prováděn ručně.
Na veletrhu v Padově mohli návštěvníci vidět mnoho dalších exponátů a inspirujících nápadů. Pokud jste se na Flormart/Miflor v únoru nedostali, Můžete se tam vypravit v září. Rozhodně nebudete litovat.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down