04.12.2017 | 09:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Květinový sad – tak trochu jiná zahrada

Zapojení vytrvalých okrasných bylin do výsadby starého ovocného sadu není úplně běžným postupem při plánování rekonstrukce zahrady. Právě tato varianta byla ale zvolena při zahradních úpravách na soukromé zahradě nedaleko Slavkova u Brna.

Celá zahrada na ploše zhruba 4000 m2 leží na mírném, na jihozápad orientovaném svahu. První úpravy začaly v roce 2009, kdy se osázela spodní část svahu nad domem. Zde byly použity především původem středozemní druhy bylin, doplněné o mnohé stepní rostliny ze střední a jižní Evropy. Nejpočetněji jsou zastoupeny šalvěje lékařské, levandule, tymiány, yzopy, dobromysly, třemdavy bílé, šalvěje hajní, kakosty a mnoho dalších druhů a odrůd. Z okrasných keřů byly vysazeny zimostrázy, cist vavřínolistý, růže a rovněž několik kusů cypřišů vždyzelených.

Před samotným sázením byla plocha odplevelena a pokryta vrstvou kamenné suti o velikosti 0-32 mm a doplněna o několik solitérních, velkých kamenů. Koncept celé plochy byl pojat jako přírodně pojatá výsadba, kdy byly rostliny sázeny jakoby nahodile, jednotlivě nebo po menších skupinkách tak, aby výsledný stav budil dojem přirozeně vzniklého porostu. Později byla výsadba doplněna mnoha stovkami kusů drobných jarních cibulovin a hlíznatých bylin, zejména drobnokvětých tulipánů (Tulipa tarda, T. batalinii, T. linifolia, T. bakeri aj.), ladoněk, talovínů, šafránů, kosatců (Iris reticulata), bramboříků (Cyclamen coum) aj.*

Text a foto

Ing. Petr Hanzelka, Ph.D.,

Botanická zahrada hl. m. Prahy,

www.kvetinovysad.cz

Celý článek naleznete v časopisu Zahradnictví č. 12/2017.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Komentáře k článku

  1. Já naprosto miluji levanduli. Ta krásná vůně a barva! No prostně nádhera. Také bych chtěla pořádný záhon levandule na mou zahrádku. Zatím je to jenom plán do budoucna, protože jsme se čerstvě přestěhovali a teprve zahradu zařizujeme. Teď například zařizujeme dálkové ovládání vrat. To je totiž pro změnu sen mého manžela. Otevírat si vrata ovladačem. Zatím jsme si vybrali tady: https://www.pohonnavrata.cz/.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down