16.12.2004 | 07:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Květinový ateliér Diny Blom aneb Květina mezi květinami

Neplánované věci jsou těmi nejlepšími – tak by se mohlo nazvat moje setkání s Diny Blom v Goudě. Při pracovní návštěvě Holandska jsem letos opět navštívila historické město Gouda a vzpomínala na velkou slávu, která se zde uskutečnila před několika lety.

Tehdy jsem se, kromě jiného, setkala s potomky Čechů a Slováků, kteří sem přišli před více než 150 lety a dodnes si zachovávají kroj a některé zvyky, krásné výšivky a libozvučné písně, jejichž slovům však většinou již nerozumí. Dnes, kromě jedné starší dámy, všichni hovoří novým mateřským jazykem - holandštinou.
Celé město bylo vyšňořené, ale mě upoutala krásná aranžmá nedaleko dómu, která byla jiná, elegantní, vůbec ne typicky holandská – tak kompaktní, těžká. Tenkrát jsem si vzala vizitku, jako obvykle ji založila a dále pro nedostatek času nehledala autorku vynikajících prací.
Letos jsem opět procházela historickým centrem. Chtěla jsem se rozloučit s tímto obdivuhodným místem, vzpomínala na nezapomenutelné chvilky slavnostně vyzdobeného města, neobvyklé atmosféry a hle, za dómem jsem narazila na malinkatý obchůdek, spíše květinovou galerii. Před vchodem, bylo to v sobotu po obědě, upravovala aranžmá mladá žena. Na první pohled byl vidět rozdíl mezi květinářstvím a květinovým ateliérem, jak stojí v záhlaví obchodu.
Slovo dalo slovo a já seděla s Diny Blom v jejím ateliéru, povídali jsme si o aranžování, vzdělávání floristů – začátečníků i pokročilých a životních cestách majitelky obchůdku … Nebývá zvykem, že by vás v Holandsku někdo pozval na kávu, natož domů. Vše toto se mi při tomto neplánovaném setkání splnilo a já měla pocit, že květina je tou nejlepší spojovací nití mnohých hovorů.
První, co jsem zjistila, bylo, že tolik mnou obdivovaná aranžmá pocházela z jejich rukou.
Ale, chtělo by to jít popořádku.
Diny Blom (jak krásné jméno pro aranžérku) se narodila mezi květinami v roce 1961 v Zuid-Veluwse v zahradnické rodině pěstitele azalek, v jeho šlépějích pokračuje syn a druhá dcera má na starosti obchod. Diny se zaměřila na aranžérské práce. Navštěvovala střední zahradnickou školu v Nijmegen, univerzitu v Utrechtu, kde končila v roce 1985. Po ukončení školy se vydala na zkušenou do světa a to do slova a do písmene. V zahraničí jednak vyučovala, jednak pracovala jako konzultantka.
Od dubna do září 1985 pracovala souběžně v USA a Kanadě (srpna 1985), od listopadu 1985 do května 1986 v Austrálii, od června do srpna 1986 na Novém Zélandu, od srpna do října 1986 v Japonsku, které na ní mělo největší vliv, od dubna do srpna 1987 v Německu, od srpna 1987 do května 1990 ve Švýcarsku a konečně od června do září 1990 lektorovala kurzy v Hong kongu, Tchaj wanu, Japonsku, Indonésii a Singapuru.
Po pětileté cestě kolem světa se usadila ve středu historické části města Gouda, kde otevřela 10. října 1991 vlastní květinový ateliér. Najdete zde květinové kreace, květinové objekty, stejně tak jako svatební kytice a další druhy floristických prací.
Kromě vazby kytic, především na zakázku, a aranžmá (v době mé návštěvy si zákaznice přinesla skleněný talíř na stolní aranžmá, kde ve středu požadovala nízkou hrnkovou květinu), spolupracuje s několika obchody (vyrušila jsem ji při práci na malém stolním aranžmá pro obchod s kuchyňským zařízením a velkém prostorovém aranžmá), pro které zhotovuje aranžmá a kytice podle potřeby, stejně tak i s kostely, kterých je v Goudě mnoho, takže na nedostatek práce si nestěžuje.
Kromě vlastních www stránek (www.blomatelier.nl) si nechává tisknout i propagační materiály na příklad na svatební vazby ve všech stylech od romantických až po moderní (lze si vybrat podle jejího vlastního katalogu). Nabízí nejen kytici pro nevěstu a korsáž pro ženicha, ale i korsáže pro hosty a děti, výzdobu aut, vozů a lodí, dekorace stolu, sálu, místa a chrámu, výzdobu domu a venkovního prostranství, ale také vstupních dveří, stejně tak i zhotovení polštářku pro prstýnky. Podobně je to i s Adventní a Vánoční výzdobou.
Vlastní aranžmá tvoří jednu část její práce. Druhou, stejně závažnou, je vzdělávací program pro zájemce všech úrovní. Jak sama říká, dává přednost vyspělým praktikům, kteří mají zažité techniky vazby a znalosti rostlinného materiálu, vyváženosti, barev a skladby, což je nezdržuje od vlastní práce a dosažení vyšší úrovně. Vzhledem k tomu, že sama je zařazena do holandského zkušebního sboru (zkušební rada), její kurzy dosahují vysoké profesionální úrovně. Kromě vlastních kurzů vyučuje jako hostující profesor na škole v Houten a Goudě.
Co zahrnuje sedmidenní program evropského floristického vzdělávání
Květinový ateliér má vypracovaný neobvyklý koncept pro floristické umění. Spojení galerie a obchodu v jedno předpokládá, že se zde setkají lidé s vysokým enthuizmem, s kreativním neobvyklým floristickým uměním s multikulturními prvky.
Ateliér se specializuje na svatební aranžmá, květinový design, neobvyklé kytice, květinová aranžmá šitá na míru pro jednotlivé společnosti. Pracuje se s různými styly, technikami, materiálem. Diny pracuje buď s jedním nebo se skupinkou dvou, tří až pěti studentů. Zájemci o floristické studium pocházeli v loňském roce ze všech koutů světa – z Norska, Tchaj-wanu, Izraele, Dánska, Kanady, USA, Irska, Japonska a Austrálie.
Příjezdovým dnem do Goudy je středa, kdy se koná slavnostní seznamovací večeře v domě Diny, který se nachází v historickém centru, vedle květinového ateliéru. Historický dům, který dříve patřil k dómu, tvoří uzavřenou atriovou zahradu s několika samostatnými patrovými byty - domy. Je to neskutečný svět sám pro sebe.
Čtyři tréninkové dny začínají ve čtvrtek a pokračují v pátek, pondělí a úterý. Každý den zahrnuje:
* 1 hod. demonstrace
* 1 hod. samostudium
* 1 hod. oběd
* 3 hod. praktické výuky. Úroveň je závislá na znalostech a zručnosti studenta. Výuka se přizpůsobuje požadavkům studentů, stejně i tak doba práce (začátky a konce, je možné pokračovat až do večerních hodin).
Sobota a neděle jsou dny volna, kdy si posluchači mohou prohlédnout jak historické město Goudu, tak města v okolí.
Pondělí je věnováno návštěvě květinovému veilingu v Aalsmeeru a nákupu materiálu pro závěrečnou zkoušku.
Úterý je dnem závěrečné práce a zkoušky, která se skládá jak z teoretické, tak i praktické části.
Ve středu se studenti rozjíždějí domů nebo se připravují na další studijní týden.
Kurzy jsou minimálně jednotýdenní, maximálně čtyřtýdenní.
Kurzy jsou uspořádané podle přání zájemců, kteří si mohou vybrat z následujících bloků:
* svatební kytice
* design svatebních dekorací
* holandský styl aranžování
* kytice holandského stylu
* evropský styl aranžování
* kytice evropského stylu
* sezonní aranžmá – velikonoce, Vánoce, sv Valentýn …
* moderní objekty ze suchých květin.
Cena týdenního kurzu při účasti jednoho posluchače – 1250 eur, při 2 – 5 studentech 1150 eur. V ceně je zahrnuta slavnostní večeře na uvítanou, všechen květinový a doplňkový materiál, cesta na květinovou aukci do Aalsmeeru (pondělí ráno), obědy během tréninkových dnů, závěrečná zkouška, certifikace a anglický manuál. Dvoutýdenní trénink – 2200 eur, k tomu je nutné připočítat ubytování 300 eur (2 studenti/1 týden –125 eur/osoba, 2 týdny – 200 eur/osoba, jeden týden/osoba – 200 eur).
Velkou předností Diny je nejen vysoká odbornost, ale i komunikativnost v několika světových jazycích, včetně japonštiny. Manuály má také připraven podle potřeb studentů v hlavních jazykových mutacích.
Zima a Vánoce jsou náplní listopadového kurzu, který se uskuteční od 19 do 26. 11. 2003 nebo dalšího kurzu se stejným obsahem od 9 do 16. 12. 2003. Lednové kurzy proběhnou v době od 7 – 14. A 21 – 28. 1. 2004.
Ateliér je skutečně ateliérem
Úzký dlouhý prostor ateliéru osvětluje horní okno, kterým dopadá světlo na starý, více než čtyřicetiletý suchý strom, který vzpíná k němu svoje větve jako ruce, prosící o nápaditost a šikovnost. Pouze několik polic, jednotlivé kompozice volně rozložené, dotažené do posledního doteku rukou – to je celá výzdoba. V zadní části se nachází pracovní stůl a materiál potřebný pro vazbu a aranžmá. Diny ráda používá skleněné vázy z Iráku, které vynikají jednoduchým tvarem a zajímavou barevností. Při cenovém porovnání s čínským zbožím, cena iráckého skla je nižší.
Běžný květinářský obchod přetéká materiálem, řezaným i hrnkovým zbožím a přízdobami. Většinou je využito každého místa. Zde je, přes malý prostor, ponechána volná plocha na vyniknutí jednotlivých prací, stejně tak jako v galerii.
Diny Blom si nestěžuje na nedostatek práce, na nedostatek zakázek. Ale již málokdo vidí, že její týden je sedmidenní – šest dnů je v ateliéru, sedmý den věnuje účetnictví a svému 200 m2 skleníku, kde si dopěstovává některé květiny a rostliny. Její život – to je floristika, které obětovala vše. Věrného společníka je dělá labrador, který hlídá svoji paničku nejen v obchodě, ale i doma.
P.S.
Od 25 do 27. října připravila Květinový víkend – The Homeboxx v Nieuwegein nedaleko Utrechtu. Její aktivity jsou široké.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down