16.11.2012 | 05:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Květinové novinky

Ačkoliv je na trhu mnoho zajímavých kultivarů květin, šlechtitelé nás stále zásobují novými. Prestižní mezinárodní veletrh Plantarium, který se každoročně koná v nizozemském Boskoopu, přináší každoročně na trh mnoho novinek v květinářském sortimentu.

Stalo se již pravidlem, že vás o těchto novinkách informujeme. I v letošním roce jsme se rozjeli do Boskoopu, abychom pro vás nasbírali maximum informací o škále nových záhonových, balkónových a nádobových rostlin. Na následujících stránkách vám je představíme včetně těch, které získaly ocenění odborné poroty.

Agapanthus L´Amour d´été
Oblíbená nádobová květina na terasy Agapanthus přichází s novým bíle a modře kvetoucím kultivarem. Kvete po celé léto, tedy od května do září, květy jsou na pevných stoncích. Velmi dobře remontuje. Rostliny vynikají kompaktním habitem. Společnost Boomkwekerij Ron van Opstal z nizozemského Zunderfu převzala za tuto novinku od odborné poroty bronzovou medaili.

Actea pachypoda ´Misty Blue´
Trvalka vhodná do stinných koutů zahrad. Vyžaduje vlhkou humózní půdu. Dorůstá do výšky 45-60 cm. Vytváří trsy vzpřímených stonků, které se pomalu rozšiřují. Odolává teplotám až do – 35 °C. Řapíkaté zpeřené listy mají lehce stříbřitě zelenou barvu s modravým nádechem. Ty kontrastují s omamně vonícími krémovými květy uspořádanými ve stopkatých hroznech. Po odkvětu je rostlina dekorativní svými bílými bobulemi s černou tečkou. Rostlina je vhodnou alternativou do přírodních zahrad nebo jako podrost hustých výsadeb. Květy i plody krásně prosvětlí jejich tmavá zákoutí. Barevnými kombinacemi květů či plodů s listy potěší oko a vůní čich. Díky prakticky nulovým nárokům na údržbu najde vhodné uplatnění v souvislých výsadbách rozlehlých ploch. Actea pachypoda ´Misty Blue´ vyšlechtili v Mt. Cuba Center (Richard Lightly) v americkém Delawaru. Pojmenována byla v roce 2008 a na trh ji letos uvedla společnost Paul Nihot Culture za Zandvoortu.

Anemone hybrida řady FANTASY
Stříbrnou a bronzovou medaili na Plantariu 2012 udělila odborná porota společnosti F.N. Kempen z nizozemského Mijdrechtu za prezentaci nových sasaneky z řady FANTASY.
Anemone hybrida ´Pocahontas´ – kompaktní, plnokvětá sasanka dorůstající do výšky 30–45 cm získala stříbrnou medaili. Kvete bohatě na podzim.
Anemone hybrida ´Cinderella´ dorůstá do výšky 30–40 cm. Tmavé sytě zelené listy vytvářejí pozadí pro výrazné pětičetné růžové květy se žlutým středem. Porotu zaujala svým kompaktním tvarem a bohatým kvetením. Ohodnotila ji jako velmi dobře prodejný artikl a udělila jí bronzovou medaili.

Brunnera macrophylla ´Sea Heart´
Další dekorativní trvalka do stinnějších koutů našich zahrad. Silné srdčité ojíněné listy s výrazným žilkováním, které vytvářejí na listech kresbu, jsou výborným prvkem k prosvětlení stinných míst. Kvete modře od dubna do května. Dorůstá výšky 15–30 cm. Vyhovují jí vlhká stanoviště v polostínu nebo úplném stínu. Tyto atributy ocenila také porota letošního ročníku Plantaria a proto si společnost AB-Cultivars BV z nizozemského Zuidwolde odnesla stříbrnou medaili.
Brunnera macrophylla ´Silver Heart´
I za tuto Brunnera si společnost AB-Cultivars BV odnesla ocenění od odborné poroty. Tentokrát bronzovou medaili. V době kvetení kobaltově modré květy kontrastují se silnými stříbrnými listy s tmavě zeleným okrajem. Další alternativa pro vlhčí tmavá zákoutí v zahradách.

Campanula ´PKM01´ (CHARMING MEE)
Tento nový kultivar zvonku z řady Mee® lze použít do letničkových výsadeb jak záhonových, tak v nádobách. Vyhovuje mu světlé stanoviště, ale ne přímé slunce, mírná zálivka, nesnáší přemokření či vysušení. V našich klimatických podmínkách na venkovním stanovišti nepřezimovává, v zimě vyžaduje teploty kolem 10 °C. Vyniká vzpřímeným růstem a bohatým kvetením jemnými modrými zvonkovitými květy. Kultivar byl vyšlechtěn Christianem Hald Madsenem a Kristianem Madsenem ze společnosti PKM FairytaleFlowers®, která jej předvedla na Plantariu 2012 a také uvede na trh v roce 2013.

Carex laxiculmis ´Bunny Blue´
Tato travina pocházející ze Spojených států Amerických byla letos na trh uvedena dvěma společnostmi. Nizozemskou J.G. Cammeraat VOF, Boskoop, Boomkwekerij Jochems van Opstal bv, Wernhout a Irskou Fitzgerald Nuseries, z Kilkenny. Optimální stanoviště je v polostínu ve vlhkých bohatých půdách, pokud je vysazena na přímém slunci, vyžaduje pravidelnou zálivku. Nesnáší suché půdy a teploty nižší - 20 °C . Vytváří husté trsy stříbřitě modro-zelených listů. Dosahuje výšky až 40cm, stálezelené listy dekorují zahrady po celý rok. Využití najde jako půdopokryvný porost nebo lem polostinných výsadeb. Pěstitelé zajisté ocení vysokou rezistenci vůči chorobám a škůdcům, a sníženou intenzitu samovolného šíření ve výsadbách.

Dahlia ´Hamspirit´ (HAMSPIRIT)
Jiřiny patří k jedněm z nejoblíbenějších květin našich zahrad. Ačkoliv byla vyšlechtěna velká škála druhů, na trhu se stále objevují další novinky. Dahlia ´Hamspirit´ vyniká svými tmavými listy. V kombinaci s meruňkovými květy se sytě oranžovo-hnědým srdcem vytvářejí nádherný kontrast. Dorůstá do výšky 40 cm. Vykvétá v průběhu června až září. Láká včely a motýly. V trvalkových výsadbách vytvoří nádhernou dominantu. Na trh ji v letošním roce uvedla společnost Gebr. Th. a W. Alkemade BV z Nizozemského Lisse.

Delosperma cooperi série Jewel of Desert
Série Jewel of Desert rodu Delosperma zahrnuje několik barevných variant. ´Jewel of Desert Topaz´ se vyznačuje oranžovými květy sbílým středem, ´Jewel of Desert Ruby´ má růžovo-fialové květy s bílým středem a ´Jewel of Desert Garnet´ vykvétá v růžovo-červených odstínech. Rostliny vynikají kompaktním vzrůstem a mrazuvzdorností – 20 až – 25 °C. Velmi dobře odolávají suchu. Daří se jim na výslunném stanovišti, pokud mají dostatek slunečního svitu, kvetou hojně po celé léto. Tato série byla vyšlechtěna v japonském FlorSAIKA, GYOUHOU, pojmenována v roce 2011 a na trh ji v roce 2012 uvedla společnost WJ Kempen & Jaap, Griethuizen, Hazerswoude-Dorp. Na letošním ročníku veletrhu Plantarium představila zmíněné nové barvy nizozemská firma Plantipp BV z IJsselsteinu.

Euphorbia amygdaloides ´Frosted Flame´
Hlavním dekorativním prvkem tohoto pryšce jsou bezpochyby listy, které patří v rámci rodu Euphorbia mezi nejvýraznější. V průběhu vegetační sezóny svou barevnou variabilitou výsadby rozhodně oživí. Během léta a začátkem září převládají na nepravidelně panašovaných listech odstíny krémové a šedozelené barvy. Později se přidávají červené skvrny, s klesající teplotou přecházejí listy do zářivě červených odstínů, které si drží celou zimu až do jara. Euphorbia amygdaloides ´Frosted Flame´je velmi vhodná do trvalkových výsadeb. Specifické jsou pro ni dlouhodobé kvetení a barevné olistění. Preferuje suché lehké půdy na slunném stanovišti. Nesnáší přemokření. Vytváří hustě olistěné trsy vysoké 40cm. Díky svým dekorativním vlastnostem získal tento pryšec na Plantariu 2012 bronzovou medaili. Prezentován byl americkou společností Blooms of Bressingham®.

Gentiana ´True Blue´
Hořec se vzpřímenými tmavě modrými květy o velikosti 4–5 cm, které jsou vzhledem ke kompaktní rostlině neobvykle veliké. Vykvétají v polovině léta až do začátku podzimu. Tento kultivar má atraktivní sytě zelené celokrajné a na koncích zašpičatělé listy. Je velmi vhodný do nádob nebo na okraje záhonů. Optimální stanoviště je na plném slunci nebo v polostínu, preferuje vlhčí půdy. Vyšlechtěn byl Darrelem Probstem v USA a pojmenován v roce 2010. V nizozemském Boskoopu ho prezentovala nizozemská společnost CNB New Plants z Lisse.

Geranium ´Bremdream´(DREAMLAND)
Další bronzovou medaili na veletrhu Plantarium 2012 si odnesla společnost van Noort Vaste Planten, Warmond & Plantipp BV, IJsselstein za prezentaci Geranium ´Bremdream´. Rychle rostoucí mrazuvzdorný kakost dorůstá výšky 40 cm. Vyžaduje slunné nebo mírně přistíněné stanoviště. Půdy preferuje bohaté na živiny a dobře propustné. Kvete od května do září velkými jemnými růžovými květy s tmavou žilantinou. Květy jsou medonosné. Rostliny vytvářejí zapojené kobercovité porosty, které eliminují výskyt plevelů ve výsadbách. Šíří se oddenky nízko pod povrchem půdy. Množení je ideální dělením v jarním období. Odborná porota Plantaria ocenila zejména schopnost remontovat, prodlouženou dobu kvetení a svěží barvu rostliny.

Gerbera ´Catherin´ (GARVINEA CATHERINE)
Kultivar ´Catherin´ byl vyšlechtěn v roce 2012 společností Florist Holland z nizozemského De Kwakel, která se jej chystá uvést na trh v roce 2013. Tmavě zelené listy kontrastují s extravagantními květy. Neobvyklý květ poskládaný z bílých jehličkovitých okvětních lístků je pro svůj tvar nazýván také „pavoučí květ“.

Text Daniela Urešová

Celý text článku naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví 12/2012

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down