09.12.2011 | 04:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Květinové novinky z nizozemského veletrhu

Nizozemský veletrh Plantarium v Boskoopu je každoročně svátkem školkařů nejen z celé Evropy. Již tradičně se na veletrhu udělují ceny nejlepším novinkám květinovým a školkařským novinkám. Udělení ceny je pro pěstitele a prodejce prestižní známkou a důkazem o kvalitě jejich produktů.

Na následujících stránkách Vám přinášíme to nejlepší z letošních květinových novinek, představených na veletrhu v Nizozemsku, z nichž valná většina získala od odborné poroty stříbrnou nebo bronzovou medaili.

Abutilon ´Abutpi1´, ´Abutred1´ a ´Abutyel1´ (THOUSAND KISSES PINK, RED, YELLOW)
Nová kolekce mračňáků s odrůdami třech různých barev. Rostliny mají krásnou stavbu, dobře větví a jsou kompaktní. Jejich květy jsou dobře viditelné i přes bohaté olistění a květy neopadávají ani během přepravy. Z barev byly vyšlechtěny světle růžová s tmavě růžovým středem, červená a žlutá, která kontrastuje s tmavým olistěním rostliny. Odrůdy byly vyšlechtěny v Japonsku a na Plantariu byly prezentovány společností Hortis Legal z Rijswijku.

Agastache 'Astello Indigo'
Nová odrůda květiny, která patří mezi zimovzdorné Agastache hybridy. Květy jsou neseny na stoncích protáhlého špičatého tvaru a mají temně modrou barvu. Květy mají mátovou vůni a lákají hmyz a včely. Rostlina je dlouhokvetoucí, velice silná a odolná chorobám. Tato odrůda byla v roce 2011 vyšlechtěna společností Van Hemert & Co Seeds, na trh bude uvedena na jaře roku 2012.

Alstroemeria ´Alsdun01´ (ROCK&ROLL)
Rock&Roll® je nová odrůda Alstroemeria s nádherně žíhanými žlutými listy, které přechází do bílé se zeleným okrajem. Rostlina má navíc bílé stonky a nápadné květy tmavší červené barvy. Všechny tyto znaky dodávají květině nápadné vzezření vhodné jak do zahrady, tak do květináče nebo v řezané formě do vázy. Zajímavá kombinace bílé, červené a zelené barvy předurčuje Rock&Roll jako ideální rostlinu pro zvláštní příležitosti, například pro Vánoce. Výhodou řezaných květů je jejich dlouhá trvanlivost. Alstroemeria kvete od jara do brzkého podzimu, je kompaktní a roste do tvaru keříku. Její výška je 80 až 100 cm, šířka 50 až 70 cm a velikost květů 60 až 70 mm. Tato odrůda byla vyšlechtěna na Novém Zélandě a od roku 2012 bude k dostání na trhu od společnosti Antonie Tesselaar International z Austrálie.

Anemone hupehensis ´Pretty Lady Julia´
Trvalka hustého vzrůstu s plnými květy dvojího barevného odstínu. Sasanka byla vyšlechtěna v Japonsku a na trh ji od roku 2010 dodává společnost Walter Blom Plants B. V.

Arenaria montana ´Summer White´
Trvalka s kompaktní stavbou, květy a rovnoměrným růstem. Kvete již ve svém prvním roce a nevyžaduje speciální hnojení. Kulturu rostlin je možné časově ovlivnit. Odrůdu vyšlechtila společnost Syngenta Flowers a na trh ji dodává Syngenta FloriPro Services.

Astelia 'Silver Shadow'
Listy tohoto hybridu Astelia mají metalicky stříbrnou barvu a nespornou výhodou rostliny je její kompaktní růst – dosahuje rozměrů 1x1,2 m. Odrůda dobře snáší sucho a silný vítr. Rostlina byla vyšlechtěna v roce 2009 a na Plantariu byla prezentována společností Plantipp BV from IJsselstein and Fitzgerald Nurseries.

Campanula portenschlagiana ´PKMp09´ (Dark GET MEE)
Svou tmavou barvou se tato Campanula řadí mezi nejtmavší na trhu. Důležitou vlastností této odrůdy je zachování výrazné barvy i při zhoršených podmínkách, jako je málo světla či vysoké teploty. Jiný speciální znak rostliny je o 14 dní delší trvanlivost než mají ostatní zvonky dostupné na trhu. Mrazuvzdorná rostlina může být umístěna jak ve venkovních prostorech, tak v interiérech. Odrůda byla vyšlechtěna dánskou společností PKM Fairytale Flowers a uvedena na trh v roce 2011 společností Gartneriet PKM A./S.

Echinacea ´Southern Belle´
Plnokvětá Echinacea s temně růžovými květy, které hojně kvetou díky vysokému množství stonků a jejich schopnosti větvení. Rostlina dosahuje výšky 100 cm a doba kvetení je velice dlouhá _ od konce června do října. Na Plantariu představila rostlinu psolečnost AB-Cultivars B.V.

Gardenia jasminoides ´Crown Jewel´
Kompaktní, dobře větvící a stálezelená rostlina se u nás může pěstovat pouze jako pokojová. Šlechtitel uvádí její odolnost nízkým teplotám do –10 °C. Atraktivní, plné květy s nádhernou vůní kvetou vevenkovním prostředí od června do července. Bílé květy tvoří s tmavým zeleným a lesklým olistěním zajímavý kontrast. Rostlina byla vyšlechtěna v USA a práva k jejím prodeji má společnost Sapho z La Ménitre ve Francii.

Gaura 'Gaudi Pink', 'Gaudi Rose' a 'Gaudi Red'
Skupina Gaura Gaudi je novým přírůstkem na květinovém trhu. Všechny rostliny této série vytvářejí vysoké množství výhonů a květy mají výrazné barvy. Pěstební doba rostlin (od hrnkování po kvetení) je pouze 10 až 12 týdnů. ´Gaudi´odrůdy nejsou pouze ideálními pestrobarevnými trvalkami pro výsadbu do nádob, ale využití najdou i na záhonech. Kvetou po celé léto drobnými květy, s divokým, ale zároveň exotickým vzhledem. Tato série bude uvedena na trh v roce 2012 společností Florensis/Hamer Bloemzaden.

Gerbera ´Romy´ (Garvinea Romy)
Garvinea® Romy patří do barevné série Garvinea®. Tato série je v ideálních podmínkáích určena pro pěstování ve venkovních podmínkách, kde bohatě kvete po tři sezóny. Během jedné sezóny (od brzkého jara do podzimu) nasazují rostliny až 100 květů. Výrazné červené květy odrůdy ´Romy´ krásně kontrastují s tmavě zelenými listy. V letošním roce představila tuto květinu trhu společnost Van Lint B.V. z Boskoopu.

Heuchera 'Brown Sugar'
Mrazuvzdorná rostlina s lesklými, hnědostříbrnými listy a růžovými květy. Velikost listů je 25 až 30 cm a celková výška rostliny 60 až 70 cm. Tento hybrid pochází z křížení Heuchera sanguinea hybrid a Heuchera 'Beaujolais'. Rostlina byla vyšlechtěna ve Francii a na trh ji v letošním roce uvedla společnost CNB Greenteam New Plants™.

Heuchera 'Magnum'
Odrůda dlužichy ´Magnum´má veliké, temně červené listy a růžové květy. Velikost listů je 25 až 30 cm a výška rostliny 60 až 70 cm. Rostlina je mrazuvzdorná a pochází z křížení mezi Heuchera villosa hybrid a Heuchera 'Beaujolais'. I tento kultivar pochází z Francie a na trh jej uvádí CNB Greenteam New Plants™.

Celý text článku naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví č. 11/2011.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down