06.01.2010 | 10:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Květinové novinky se představují

Každým rokem se sortiment školkařských a květinových výpěstků rozrůstá o stovky nových odrůd. Některé z nich jsou výsledkem plánovaných šlechtitelských programů jiné naopak vznikly přirozeným křížením či mutací.

Zda-li si nový kultivar získá místo na slunci a bude zařazen do velkovýroby záleží nejenom na jeho dekorativní hodnotě a rezistenci vůči chorobám a škůdcům, ale v nemalé míře i na úspěšné reklamní a marketinkové kampani, prostřednictvím které je novinka představena veřejnosti. Jedním z míst, kde mají svoji premiéru nově vyšlechtěné odrůdy květin, stromů a keřů je věhlasný mezinárodní školkařský veletrh Plantarium v nizozemském Boskoopu. Některým novinkám, jenž se zde prezentovaly, jsme se věnovaly v předcházejícím čísle. Na následujících stránkám vám přinášíme další zajímavé kultivary rostlin, které by mohly obohatit náš sortiment školkařských výpěstků o nové perspektivní odrůdy.

Aster novae-angliae ´Vibrant Dome´
Hvězdnice novoanglická ´Vibrant Dome´ je kompaktní kultivar s trsovitým růstem dosahující výšky 48 cm a šířky až 76 cm. Atraktivní olistění tohoto kultivaru tvoří úzké a dlouhé lístky tmavě zelené barvy. V podzimním období je rostlina doslova obsypána velkým množstvím hřejivých, malinově růžových, hvězdicovitých květů. Kultivar ´Vibrant Dome´ vznikla mutací ´Purple Dome´, po kterém zdědil všechny vynikající vlastnosti – pevnost lodyh, kompaktnost, bohaté kvetení a dobrou odolnost vůči chorobám a škůdcům. Uvedení kultivaru ´Vibrant Done´, vyšlechtěného Američankou Bobbie Schwartz, zajišťuje pro evropský trh americká společnost Blooms of Bressingham z kalifornského Sacramenta.

Campanula ´Pretty Mee´
Původní japonský zvonek (C. punctata var. takesimana) je prodáván jako C. ´Pretty Mee´ dánskou společností Garteneriet PKM. Na rostlině rozkvétají na jaře a v létě pět centimetrů velké bílé, červené a purpurové květy. Právě pro červenou barvu je velice ceněn. Rostlina se vyznačuje vzpřímeným růstem a zelenými kopinatými listy. Dánská společnost PKM uvádí tento zvonek na trh jako součást své série Fairytale Flowers. Oficiální jméno této variety zvonku je PKMTAK1.

Campanula ´Sweett Mee´
Další rostlinou ze série Fairytale Flowers dánské společnosti Garteneriet PKM je Campanula ´Sweet Mee´. Na jaře a v létě vykvétají na zvonku čtyři centimetry velké světle růžové květy. Svým vzpřímeným a kompaktním růstem je vhodnou letničkou pro záhonové výsadby. Uplatnění najde také při osazování květinových truhlíků a nádob. Oficiální jméno Campanula ´Sweett Mee´ je PKMMO1.

Geranium ´Sylvia´s Suprise´
Polštářovitě se rozrůstající kakost je ve svém růstu podobný oblíbenému kultivaru ´Rozanne´. ´Sylvia´s Suprise´ dorůstá výšky 30 – 41 cm a výšky 64 – 76 cm. Světle zelené listy tvoří volné polštářovité trsy, jejich barva se s přicházejícím podzimem vybarvuje do atraktivních červených odstínů. Jasně růžové květy o velikosti 2,5 – 4 cm mají světlý střed, okvětní lístky jsou purpurově žilkované. Květy se na rostlině objevují začátkem léta na úzkých ochmýřených stoncích. Přestože v horkých letních měsících vykvétá jen ojediněle, jakmile se ochladí, rostlina bohatě květe až do prvních mrazíků. ´Sylvia´s Suprise´ je statný a otužilý kultivar kakostu, který vyžaduje minimální péči. Uplatnění najde především v trvalkových výsadbách na slunných místech. Semenáč tohoto neobyčejně cenného kultivaru objevila v Anglii Sylvia Morrowová a firma Blooms of Bressingham ho letos uvedla na trh.

Coreopsis ´Golden Dream´
Atraktivní kultivar krásnoočka je pro svoji velikost, vzpřímený růst a uniformitu ve výsadbě vhodnou letničkou k osazování květinových záhonů, truhlíků i nádob. Dorůstá do výšky 30 cm a šířky 51 cm. Svěže zelené, úzké a zdravé listy jsou vhodným pozadím zlatavě žlutým, pět centimetrů velkým, řasnatým květům. Nepravidelné tmavší vybarvení okvětních lístků vytváří zajímavé žíhování. První a nejhojnější kvetení nastává v červnu a v červenci, slaběji ale nepřetržitě květe až do září. Coreopsis ´Golden Dream´ je trpasličí formou ´Créme Brulee´, dalšího populárního krásnoočka společnosti Blooms of Bressingham. Kultivar americké společnosti From the Plantage ´Golden Dream´ letos uvedla na evropský trh firma Blooms of Bressingham.

Coreopsis ´Limerock Dream´
Nenáročný kultivar krásnoočka tvoří husté keříčkovité trsy vysoké 30 – 45 cm, které mohou dorůstat šířky až 80 cm. Květy o velikosti 2 – 4 cm jsou v jarních měsících meruňkově oranžové barvy, v horkých letních měsících se vybarvují do oranžově měděných odstínů. Pokud je rostlina po první vlně kvetení zmlazena, obdaří nás další bohatou násadou květů. ´Limerock Dream´ je hybridem C. ´Limerock Ruby´, který vznikl samovolným přírodním křížením. Jakmile je rostlina dobře zakořeněna, je velice odolná vůči suchu. K dalším přednostem tohoto půvabného kultivaru patří jeho atraktivita v době kvetení motýlům a včelám. Kultivar byl vyšlechtěn ve Spojených Státech Amerických ve školce May Ann Farianové v Lincolnu ve státě Rhode Island. Letos uvadla tento kultivar na evropský trh americká společnost Blooms of Bressingham.

Penstemon ´Red Riding Hood´
Vzpřímeně rostoucí kultivar dračíku se vyznačuje robustními květnými latami, na kterých od poloviny května do července vykvétají neobyčejně jasně červené květy. Tento velice odolný dračík, vhodný pro pěstování v nádobách, byl vyšlechtěn a představen na letošním mezinárodním školkařském veletrhu Plantarium v Boskoopu nizozemskou společností Molter BV z Noordwijkerhoutu.

Echinacea purpurea ´Moun Hood´
Kultivar třapatky nachové ´Mount Hood´má vzpřímený růst. Robustní rostlinu s tmavě zelenými listy zdobí od července až do srpna pozoruhodné květy s okvětními plátky uspořádanými ve dvou patrech. ´Mound Hood´ pochází z dílny nizozemské společností Molter BV, která ho rovněž letos uvádí na trh.

Salvia nana ´Curly Waves´
Vzpřímeně rostoucí šalvěj kompaktního habitu má silné oválné listy zpočátku červeno purpurové barvy, které se potupně vybarvují do zelena.
´Curle Waves´ bohatě kvete atraktivními dvoubarevnými bílo modrými květy. Kultivar získal své jméno v roce 2008 ve společnosti Molter BV, stejnojmenná firma uvádí rostlinu v letos na trh.

Gentiana makinoi ´Blue Magic´
Kompaktní vzpřímeně rostoucí kultivar hořce Makinova má oválné světlezelené listy. Doba kvetení tohoto kultivaru je červenec až září, kdy na rostlině vykvétají 2 – 3 cm velké fialkově modré květy. Nízký vzrůst a bohaté kvetení předurčuje ´Blue Magic´ pro pěstování v nádobách. Novinka, pocházející ze šlechtitelské činnosti nizozemské společnosti Kwekerij de Boezem z Reeuwijku, je ve spolupráci z Boskoopskou firmou Marcel Brand Boomkwekerijen letos uvedena na trh.

Alstroemeria ze skupiny Princess Lilies
Společnost Royal van Zanten z nizozemského města Rijsenhout rozšířila letos sérii alstroemérií Princess Lilies o čtyři nové kultivary, které se vyznačuje bujným a svěžím olistěním – listy jsou na krátkém stonku lehce zkroceny. Rostliny bohatě kvetou od dubna až do prvních mrazíků. Velikost květu se pohybuje v rozmezí od 5 – 6 cm. Pro svoji kompaktnost jsou ideální rostlinou k osazování nádob na terasy a balkóny.
A. ´Zaprimat´(Mathilde) – lososově oranžová barva květu, výška 25 – 35 cm
A. ´Zaprilou´(Louise) – purpurové květy, výška 20 – 30 cm.
A. ´Zaprilian´(Lilian) – šeříková barva květu, výška 25 – 35 cm.
A. ´Zapriane´ (Ariane) – žlutá barva květu, výška 30 – 40 cm.

Crocosmia ´Golden Ballerina´
Kultivar, vyselktovaný z několika variet semenáčů Crocosmia z Jižní Afriky amatérským floristou z britského Southamptnu Kenem Rigneyem, vytváří trsy mečovitých listů lineárního tvaru, které dorůstají do výšky 90 cm. Z květních klasů této atraktivní montbérice vyrůstají velké tmavě oranžové květy s úzkými, do stran zatočenými, okvětními lístky. Z květu vyčnívají tyčinky s oranžově červenými prašníky, které svým tvarem připomínají elegantní nohy baleríny. Rostlina kvete od července až do září. ´Golden Ballerina´ je vynikající rostlinou do trvalkových výsadeb a k osazování velkých květinových nádob. Uplatnění najde i jako řezané rostlina do kytic a květinových dekoracích. Prospívá na slunných stanovištích v dobře propustné a živné zemině. V našich klimatických podmínkách mohou rostliny v zimních měsících trpět nadměrným vlhkem. Doporučuje se proto cibulovité hlízy vyjmout ze země a přezimovat je jako hlízy mečíků.

Hebe ´Zebora´ (Hebedonna Anna)
Bohatě větvený kultivar vzpřímeného růstu vytváří kompaktní a husté trsy. Tmavě zelené 4 – 5 cm dlouhé listy s tmavějším odstínem rubové strany mají protáhlý tvar. Hroznovité květenství je nachově purpurové barvy. Kultivar je cenný nejenom pro svoji velkou násadu květů, ale i odolnost vůči chorobám.
Kultivar vyšlechtěný dánskou společností Gartneriet Kjaergaerdsminde z Nyborgu uvedla na trh nizozemská firma Telersvereniging Adenda z Honselersdijku.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down