06.12.2005 | 10:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Květinová přehlídka Kouzelné Vánoce

V Bratislavě se 9. října konala speciální květinová přehlídka nesoucí název Kouzelné Vánoce. Organizátorem byla Holandská květinářská kancelář (Flower Council of Holland) a hlavním partnerem firma Smithers Oasis Czech Republic.

Flower Council of Holland je marketingovou a propagační organizací, financovanou předními producenty květin. V letošním roce oslavila 25. výročí od svého založení a v současnosti působí ve 26 zemích světa. Dokladem o široké působnosti společnosti je rovněž vydávání čtvrtletníku Holland Flower.
Do Slovenské metropole Bratislavy se na tuto prestižní akci sjely stovky floristů a milovníků květin. Celá přehlídka se konala v Bratislavském kulturním a informačním středisku.
Pestrým programem prováděli účastníky přední květinoví designéři Desireé Glasbergenová z Nizozemska, Pavel Hruška z ČR a Róbert Bartolen ze SROV. Ti na praktických ukázkách předváděli nové trendy v aranžování rostlin, ale také techniky a materiály z oblasti floristiky. Každý zde díky širokému spektru použitých rostlinných materiálů (větvičky, listy, plody a květy) a vlastnímu stylu předvedl osobitou kolekci květinových aranžmá.

Program květinové přehlídky byl obsáhlý a tématicky členěný do několika kategorií:
- aranžmá na téma Památka zesnulých
- aranžmá na téma Advent
- vánoční aranžmá
- novoroční vazby

Velký zájem vzbuzovala bezesporu květinová aranžmá s využitím řezaných i hrnkových rostlin věnovaná svátkům Halloween a Památce zesnulých (obr. 2, 3 a 4). Při jejich přípravě využili designéři zejména Physalis sp., Sandersonia aurantiaca, Chrysanthemum sp., Nertera granadensis, Viola x wittrockiana, Cucurbita pepo a řadu dalších.
Aranžmá na téma Advent nebyla ztvárněna ve standardním podání (kruhový věnec se čtyřmi svíčkami), na které je většina našich spotřebitelů zvyklá, ale s využitím netradičních rostlin a nádob.
Z rostlinného materiálu byly zastoupeny Peperomia caperata, Cyclamen sp. Euonymus europaeus, Gerbera sp., Rosa sp. a Hydrangea macrophylla, Callicarpa bodinieri.
K aranžování byly využity skleněné, keramické, dřevěné i kovové nádoby oblých i hranatých tvarů (obr. 5). Velmi elegantně působilo např. aranžmá ve tvaru dortu, jehož korpus byl tvořen různobarevným oasisem (obr. 6).
Předvádění kolekce s tématikou vánočních aranžmá bylo zahájeno zdobením jednoho z hlavních symbolů Vánoc, jímž je bezpochyby vánoční stromek. Ten byl v neobvyklém podání floristů ozdoben zejména květy a celými rostlinami Hippeastrum sp. (včetně cibulí s dužnatými kořeny), Nepenthes a dalšími.
Z aranžmá určených k dekoraci slavnostního stolu působily atraktivním dojmem bělené listy Agave v kombinaci s květy růží a orchideií (obr. 7), rovněž tak obdélníková nádoba přizdobená Senecio rowleyanus, Sempervivum. Volný prostor mezi těmito rostlinami byl prosypán drcenými tónovanými lasturami a vyplněn skleněnými baňkami (Obr.8).
V aranžmá pro nový rok dominovaly mezi rostlinami Gloriosa rothschildiana, Rosa sp., Zantedeschia (Schwarzwalder), Vanda ‘Blue Magic‘ a další.

Z netradičních materiálů byla použita ptačí pera, vázací bužírky, drátěné pletivo, plastové tašky a řada dalších dekorativních doplňků jako např. umělí motýli.
Závěrem lze říci, že díky dobré organizaci, příjemnému prostředí a především originálním nápadům a technikám aranžování účinkujících floristů byla tato květinová přehlídka skutečnou lahůdkou, kde si každý zainteresovaný návštěvník mohl přijít na své.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down