Květinářské dny nabité informacemi

Minulý týden uspořádal Svaz květinářů a floristů ČR tradiční Květinářské a floristické dny, tentokrát v areálu firmy Agro CS a. s. v České Skalici. Během tří dnů měli účastníci čas na výměnu názorů a zkušeností z oboru, čekala je valná hromada, zajímavé odborné přednášky a odborné exkurze ve firmě Agro CS a. s., Zahradnictví Mikan a ve společnosti Florasis s. r. o.

Ing. Pavel Minář, Ph.D., ředitel Odboru přípravků na ochranu rostlin ÚKZÚZ, hovořil o postavení přípravků na ochranu rostlin v rámci EU, vnímání rizik a komunikaci s veřejností. Zatímco v roce 1993 bylo na evropském trhu k dispozici téměř 1000 účinných látek, v roce 2015 se jejich počet snížil pod 300. Účinné látky se schvalují na dobu určitou, z původních 10 let se používají jen 4 až 6 let. Přípravky se pravidelně přehodnocují, což vede k nedostatku prostředků na ochranu některých plodin. Žadatel rozhoduje, ve kterých zemích má být přípravek povolen. Řada členských zemí navíc žádosti nepřijímá.

Na Květinářských dnech vystoupil i Ing. František Švihlík, ředitel inspektorátu České obchodní inspekce Královéhradeckého a Pardubického kraje, který přítomné informoval o tom, na co by si měli provozovatelé květinářství dát pozor. Především je to bezpečnost produktů a kvalita toho, co spotřebitel dostává, zřejmé by mělo být například složení výrobků a způsob jejich užití. Problematické jsou zejména drobné předměty bez označení s upozorněním, že nesmí přijít do ruky malému dítěti, zaměnitelnost výrobků s jídlem apod. V případě, že si není obchodník jistý, může se pomocí jednoduchého formuláře dotázat na příslušné ČOI.*

Více informací se dozvíte v týdeníku Zemědělec a na stránkách časopisu Zahradnictví.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down