Květinářské dny letos proběhly v Zahradě Čech

Letošní Květinářské a floristické dny Svazu květinářů a floristů České republiky (SKF ČR) proběhly ve dnech 16.–17. června 2023 na Výstavišti Zahrada Čech v Litoměřicích. Během členské schůze se konala volba předsednictva svazu, včetně funkce předsedy svazu. Pro zúčastněné byl připravený bohatý doprovodný program a dozvěděli se důležité informace a zajímavosti z květinářského i floristického sektoru.

Ing. Jakub Švanda, předseda SKF ČR, přednesl zprávu o činnosti svazu, který se dělí na květinářskou a floristickou sekci. SKF ČR spolupracuje se státními orgány a komorami – nejvíce s Ministerstvem zemědělství ČR (MZe), dále s Ústředním kontrolním a zkušebním ústavem zemědělským (ÚKZÚZ), Agrární komorou ČR (AK ČR), Asociací malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) aj. a s dalšími odbornými svazy a uniemi (OUČR, ZUČM a PELERO). Díky MZe čerpá svaz dotace na výstavy a semináře a podporu v mezinárodních organizacích (AIPH, Florint). Ing. Švanda upozornil na rozbíhající se Program rozvoje venkova, v jehož rámci lze podávat žádosti od 22. 8. do 12. 9. Většina hlavních podmínek zůstala v nezměněné podobě z posledních kol předchozího programového období. Pro MZe svaz zpracovává data pro Situační a výhledovou zprávu, o ekonomické situaci v květinářství v tuzemsku posléze hovořil Ing. Zdeněk Nachlinger (jeho článek si můžete přečíst v tomto čísle Zahradnictví, pozn. red.).

Jednání komoditní rady, jejímž předsedou je Ing. Jiří Valtera, probíhají na AK ČR třikrát ročně. Za svaz se jednání v komoditní radě účastní také Ing. Petr Nachlinger, Ing. Jakub Švanda, Ing. Marcela Nachlingerová a Ing. Jiří Horák. Diskutuje se o řešení aktuálních témat okrasného zahradnictví a školkařství, o dotačních programech z Programu rozvoje venkova, ochraně rostlin, systému kontrol a v poslední době především o přípravě vznikající organizace producentů v rámci strategického plánu Společné zemědělské politiky (SZP).

Jak Ing. Švanda uvedl, SKF ČR úspěšně připomínkoval znění zákona o mistrovské zkoušce. Zapracoval také na svých webových stránkách. Rovněž proběhla pracovní schůzka příjemců dotací s garantkou ze Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF). Předseda svazu dále řekl, že je třeba důsledně sledovat legislativní změny. „Usilujeme o zachování snížené sazby DPH na rostliny,“ podotkl Ing. Švanda. Spolu s Unií zaměstnavatelských svazů ČR připomínkují regulaci DPP chystanou od roku 2024.

Za Floristickou sekci vystoupila na schůzi Klára Franc Vavříková, místopředsedkyně svazu. Jak uvedla, letos proběhl ve dnech 17.–18. 5. na děčínském zámku již 52. ročník Mistrovství floristů České republiky – Děčínská kotva s tématem Hvězdné nebe. Součástí programu bylo i vystoupení renomovaného slovenského floristy Michala Hauta. V letošním roce svaz podpořil účast tuzemského zástupce na Eurofleurs 2023 ve Slovinsku v arboretu Volčji potok, kam se SKF ČR rozhodl také uspořádat zájezd. Zástupcem České republiky na evropském šampionátu juniorů Eurofleurs 2023 byl nakonec vybrán Filip Hrouda ze Střední odborné školy Jarov.*

Celý článek naleznete v časopisu Zahradnictví č. 8/2023.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down