13.08.2022 | 08:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Květináři: spolupráce na prvním místě

Květinářské a floristické dny spolu s členskou schůzí Svazu květinářů a floristů České republiky (SKF ČR) letos proběhly koncem června v oranžérii Výstaviště Flora Olomouc, a. s. V rámci dvoudenní akce se účastníci vypravili do zdejšího Rozária, prohlédli si Olomouc s průvodcem, zavítali do výrobní části podniku a zahradního centra Florcenter, měli možnost vyslechnout si řadu odborných přednášek a zúčastnit se slavnostního večera Vyznání růžím v režii olomouckého výstaviště.

V úvodu přítomné uvítal obchodní ředitel Výstaviště Flora Olomouc, a. s., Richard Šrámek, vyzdvihl význam výstaviště jako prostoru pro edukaci nejen mládeže. Připomněl také padesátileté jubileum Rozária Botanické zahrady. Do rozária se posléze účastníci Květinářských a floristických dnů vypravili na exkurzi v doprovodu vedoucího oddělení botanické zahrady, rozária a Bezručových sadů Jiřím Malaskou. Netradiční růžová zahrada o rozloze 3,5 hektaru byla vytvořena v prostředí přísně geometrických betonových polí. Myšlenkou architekta Zavadila bylo vytvořit prostor evokující plující ledové kry na vodní hladině, z nichž vykvétají růže. Současná podoba rozária vychází z velkorysé rekonstrukce podle plánů zahradního architekta Zdeňka Sendlera. V současnosti se rozárium řadí mezi významné památky moderní zahradní architektury v České republice a celé střední Evropě. Návštěvníkům představuje zhruba tři a půl tisíce keřů růží z 900 odrůd a díky této unikátní sbírce je druhým největším rozáriem v České republice.

Členská schůze SKF ČR

Na začátku členské schůze SKF ČR vystoupil Ing. Jiří Horák, který byl předsedou svazu téměř 14 let a odstoupil z funkce na konci ledna letošního roku. „Tato činnost mě velice bavila, obohatila a snažil jsem se o zviditelnění našeho oboru a lepší podmínky pro něj. Něco se podařilo, řadu věcí jsem nedotáhl anebo udělal špatně. Měl jsem však vždy snahu situaci vyřešit co nejlépe,“ podotkl Ing. Horák. Následně poděkoval všem členům předsednictva, revizní komisi a tajemníkům SKF ČR za spolupráci od roku 2007 až do letošního ledna. „Ať se daří novému předsedovi Jakubovi Švandovi a prosím pomozme mu všichni v zájmu našeho svazu, oboru i celého zemědělství,“ uvedl Ing. Horák. Poté přednesl hodnotící zprávu o činnosti svazu za uplynulý rok. Vyzdvihl přitom spolupráci se státními orgány a komorami, s odbornými svazy a uniemi. SKF ČR je členem mezinárodní organizace pěstitelů AIPH a evropské organizace profesionálních floristických svazů FLORINT.

Svaz podal AK ČR požadavek na snížení DPH na 6 %, což by odpovídalo DPH okolních států. Okrasné rostliny bohužel nebyly do roku 2027 zařazeny mezi velmi citlivé komodity. SKF ČR inicioval vznik pracovní skupiny komoditní rady pro okrasné rostliny, v současnosti se již zapojili i okrasní, lesní a ovocní školkaři a bude na svazu, aby prosadil to, co květináři a školkaři potřebují. SKF ČR reprezentují Ing. Jiří Valtera, Ing. Petr Nachlinger, Ing. Jakub Švanda a Ing. Jiří Horák a za VÚKOZ je v pracovní skupině Ing. Tomáš Fánči. Ing. Horák vyzval k zapojení do pracovní skupiny: „Je to o nás a o oboru, co si tam prosadíme!“

Celý článek naleznete v časopisu Zahradnictví č. 8/2022 s tématem měsíce Květinářství a školkařství.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down