Květinami pro postižené děti

Nápad zorganizovat v Mikulově den květů vznikl v hlavě Vlaďky Novotné z květinářství U žabáka v Mikulově na podzim v roce 2003. Zúčastňovala se v té době pracovních seminářů v Mělníku a tam se seznámila s Lenkou Lapkovou z Jindřichova Hradce. Ta před časem organizovala květinový den na pomoc lidem postižených povodněmi a velmi hezky o této akci vyprávěla. Myšlenka Vlaďku Novotnou tak nadchla, že se na organizování něčeho podobného právě v Mikulově domluvila se svou dcerou Petrou Poulovou. V té době se shodou okolností poznali s Petrem Maláskem, který budoval v Mikulově dětský stacionář Biliculum pro postižené děti a zmínil se, že nemají peněz nazbyt. Bylo tedy rozhodnuto uspořádat Den květů.

Ke spolupráci přizvali městské kulturní středisko, které na akci pravidelně zajišťuje pódium i hlediště, ozvučení, propagaci a také zázemí v budově radnice a také odborné učiliště zahradnické v Lednici. Květinový den si za dobu svého trvání získal již své trvalé publikum, které se pravidelně každý rok této dobročinné akce zúčastňuje. Atmosféra je zde opravdu neopakovatelná, protože se zde sejdou floristé, návštěvníci z řad občanů a návštěvníků města a také svěřenci dětského stacionáře. Prodávají se výrobky handicapovaných dětí, kytice a jiné floristické aranžmá, dobré víno a jiné pochoutky a součástí je i pravidelná módní přehlídka. Pomáhat je lidské, ale ne každý to dokáže tak upřímně a nezištně, jako floristé v Mikulově. Za to jim všem patří velké dík.

O další informace o Květinovém dni jsme požádali jeho organizátorku Vlaďku Novotnou:
Jaké byly předchozí ročníky a kteří floristé na nich vystoupili?
Hned 1. ročník měl celkem slušný úspěch a to nás utvrdilo v myšlence, udělat ze Dne květů pravidelnou akci. Coby host předvedl své umění nizozemský florista Gerard van der Geest. Na 2. ročníku vystoupili Pavel Hruška a Marie Hubíková.

Jak hodnotíte 3. ročník?
Letošní ročník se vydařil zatím nejvíce. Hosty byli Pavel Hruška, Marie Hynková, Luboš Dobrovolný a Jaromír Kokeš. Velkým přínosem byla Maruška Hofmanová, která celé odpoledne moderovala a tím zvedla úroveň této akce. Přislíbila nám účast i v příštím roce a přišla dokonce i s několika novými zajímavými nápady, jak Květinový den ještě vylepšit. Další dobré nápady měli i jiní zúčastnění, takže se máme na co těšit.

Odkud získáváte materiál na akci, kde hledáte sponzory?
Okruh místních podnikatelů, kteří se na akci podílejí například organizováním módní přehlídky, zapůjčením svatebních šatů, učesáním manekýnek, zajištěním občerstvení a podobně, se každým rokem mění. Oslovujeme velkoobchody květin a doplňků, kteří nám zdarma věnují květiny a další materiál. Jsou to především firmy Vonekl, Metroflora, Florplant, Floraton, Seva, Životský, MIŠ a další. Určitým rostlinným materiálem každoročně přispějí i občané Mikulova ze svých zahrádek.

Jaký byl letošní výtěžek akce a jaké jsou plány do budoucna?
Letos jsme stacionáři věnovali celkem 32 292 Kč a peníze byly použity na momentální potřeby, stejně jako v minulosti. V příštím roce chceme oslovit větší firmy v místě i okolí, zda by pomohly se sponzorstvím. Den květů získává stále větší ohlas a vrací se k nám mnoho lidí z okolí. Pokud máte zájem, přijďte se podívat – 4. ročník Dne květů se bude konat na náměstí v Mikulově v sobotu 23. června 2007.

Občanské sdružení Biliculum
Biliculum znamená latinsky „svítání“. Tento název symbolizuje novou naději pro postižené děti a jejich rodiče v Mikulově a okolí. Občanské sdružení, Biliculum založili v roce 2004 tři nadšenci Petr Malásek, Hana Malásková a Jaroslav Samson, jako odezvu na dlouhodobou absenci kvalitních služeb pro postižené spoluobčany a jejich rodiny. Jedná se o neziskovou organizaci, která prostřednictvím vícezdrojového financování umožňuje postiženým dětem srovnatelnou kvalitu života jako v majoritní společnosti včetně uplatnění na trhu práce. K naplnění těchto ušlechtilých cílů nestačí jenom nadšení těch, kteří v této oblasti pracují, ale je nutná podpora veřejné správy, podnikatelů, dárců a sponzorů, zdrojů z EU atd. Proto je organizování Květinového dne tak cenné.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *