28.04.2005 | 09:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kvalitní zelenina od Beja

Vstup ČR do Evropské unie přineslo českým zelinářům mnoho změn. Většina z nich výrazně pocítila těžkosti s odbytem svých produktů a všichni se potýkají s nedostatkem finančních prostředků, způsobeným extrémně nízkými cenami. V této krizové situaci našeho zelinářství nelze nezmínit i některé pozitivní důsledky jež vstup do EU přinesl.

Jedním z nich je možnost pěstování všech odrůd zeleniny zaregistrovaných v kterékoliv z členských zemí EU. To znamená, že naši farmáři mohou použít ke komerčnímu pěstování i ty nejnovější a nejvýkonnější odrůdy bez několikaletého čekání na registraci v České republice. Tím, že český pěstitel není omezován ve výběru odrůd, se zvyšuje jeho konkurenceschopnost.

Důležité vlastnosti zeleniny
O úspěchu na trhu a o ekonomické výhodnosti dnes rozhodují i zdánlivé maličkosti v odlišnosti odrůd:
- nižší náchylnost k chorobám a škůdcům = snížené náklady na ochranu rostlin,
- lepší skladovatelnost odrůd = nižší ztráty při skladování, nižší pracovní náklady při vyskladňování, možnost uplatnění produktu v období příznivějších cen,
- odolnost vysokým teplotám a suchu = vyšší výnos a zachování kvality i za extrémních klimatických podmínek,
- odolnost vybíhání do květu = možnost včasnějších výsevů či výsadeb a tím realizace na trhu v ranějším období, nebo využití příznivějších podmínek na jaře k založení porostu,
- hybridní odrůdy = vyrovnanější produkt, vyšší výtěžnost tržního zboží,
- stavba rostlin a jejich konzumních částí = snadnější sklizeň a posklizňová úprava,
- velikost, barevnost a vnější vzhled konzumních částí = vyšší atraktivita pro odběratele.

Sortiment Bejo
Pokud bychom chtěli projít sortiment odrůd firmy Bejo pěstovaných v ČR, je logické začít u nejrozšířenějších druhů.
Cibule
V cibuli jsou stálicemi na trhu odrůdy ´Armstrong´ F1, ´Hyskin´ F1 a ´Hyfield´ F1, ke kterým přibyly novinky ´Hybelle´ F1 a ´Hyline´ F1. Všechny tyto polopozdní až pozdní odrůdy jsou oblíbeny u pěstitelů, kteří požadují vysokou kvalitu pro velmi dlouhé skladování. Ti, kteří upřednostňují odolnost suchu, silný kořenový systém a velmi vysoký výnos převážně větších cibulí s tmavší barvou slupky, sáhnou po odrůdách se španělskou krví – ´Legend´ F1, ´Sedona´ F1, ´Manas´ F1, nebo ´Daytona´ F1. Zpestřením cibulového trhu jsou červené odrůdy ´Red Baron´, ´Redwing´ F1, ´Redfort´ F1 a bílá odrůda ´Albion´ F1.
Zelí
Pěstitelé zelí nepamatují tak velké odbytové potíže jako nastaly v letošním roce. V této obtížné situaci se spoléhají na výnosné odrůdy s výborným zdravotním stavem a vnitřní strukturou. Ve skupině kruhárenského zelí to jsou ´Almanac´ F1, ´Megaton´ F1, ´Jaguar´ F1, ´Hinova´ F1, ´Transam´ F1 a ´Cassandra´ F1, z červených pak ´Autoro´ F1 a ´Buscaro´ F1. Ze skladovatelného zelí je nejrozšířenější na trhu ´Zerlina´ F1, jež nezklame ani v horších podmínkách. Bývá doplňována odrůdami ´Lennox´ F1, ´Balaton´ F1, ´Saratoga´ F1 a ´Counter´ F1 určených pro velmi dlouhé skladování. V červených skladovatelných odrůdách to jsou ´Lectro´ F1, ´Huzaro´ F1 a ´Subaro´ F1. Ačkoli konzumace zelí v letním období není tak vysoká, přesto se v tomto segmentu trhu velmi dobře uplatňují odrůdy ´Parel´ F1, ´Alladin´ F1, ´Perfecta´ F1, ´Alfredo´ F1 a ´Huricane´ F1 v bílém a ´Primero´ F1, ´Maestro´ F1 a ´Integro´ F1 v červeném zelí.
Mrkev
Nejsledovanějšími vlastnostmi mrkve jsou v poslední době odolnost natě chorobám a hladkost kořenů, jež má vliv na mytí a následný vzhled mrkve. I když nejžádanějšími odrůdami jsou stále ´Napoli´ F1 a ´Nandrin´ F1 na rané pěstování a ´Nerac´ F1 a ´Barcelona´ F1 na dlouhodobé skladování, přesto šlechtitelé vyšli požadavkům trhu vstříc a doplnili sortiment odrůdami ´Nayarit´ F1, ´Nectar´ F1, ´News´ F1, ´Nelix´ F1, ´Nereta´ F1 a ´Nipomo´ F1.
Květák
Po letošní sezóně mnoho farmářů opustí pěstování květáku jako nerentabilní. Pro ty jež věří v budoucnost této plodiny na našem trhu jsou zde nové odrůdy: ´Stargate´ F1 pro rané a ´Jerez´ F1 pro celoroční pěstování. O tom, že se poslední zmíněná odrůda líbí, svědčí nejen mnoho spokojených pěstitelů, ale i ocenění na celostátní výstavě ovoce a zeleniny Hortikomplex 2004 v Olomouci.
Kedluben, pekingské zelí, brokolice, hlávková kapusta
Zůstaneme-li u brukvovité zeleniny, pak mezi velmi oblíbené druhy patří kedlubny. V této oblasti jsme svědky odklonu od modrých k bílým odrůdám, které jsou pro konzumenty chuťově přijatelnější. Již dlouhou dobu je nejpopulárnější na trhu odrůda ´Korist´ F1. Nyní ji však velmi rychle dostihuje odrůda ´Konmar´ F1, jež se vyznačuje vynikající sladší chutí, vzpřímenějším listem a ještě vyšší odolností k praskání.
Jednou z nejlépe skladovatelných odrůd pekingského zelí je odrůda ´Bilko´ F1, která je vedle rané odrůdy ´Manoko´ F1 nejpěstovanější v ČR i v sousedním Polsku. Sortiment je doplněn mimo jiné i o malohlávkovou odrůdu ´Kaboko´ F1 a univerzální ´Mirako´ F1.
K populárním odrůdám brokolice ´Lucky´ F1, ´Coronado´ F1 a ´Belstar´ F1 přibyla odrůda ´Tiburon´ F1 vyznačující se jemným poupětem, klenutou růžicí a odolností k prorůstání růžice.
Ačkoli plochy hlávkové kapusty již několik let klesají, přesto nemusí jít o nezajímavou plodinu. S odrůdami ´Comparsa´ F1, ´Famosa´ F1, ´Melissa´ F1, ´Sabrosa´ F1, ´Firensa´ F1 a ´Wirosa´ F1 lze pokrýt potřeby trhu po celý rok.
Celer, petržel
Výrazná změna nastala v oblasti pěstování celeru, kde hybridní odrůdy ´Ilona´ F1 a ´Rowena´ F1 velmi rychle nahrazují stávající nehybridní odrůdy. Pěstitele zaujaly především vyrovnaností bulev, sílou růstu a výnosem. Velmi oblíbenou zůstává pro svou kvalitu a snadnou sklizeň odrůda ´Diamant´. Velikou výhodou pro výrobce sadby celeru je osivo dodávané firmou Bejo ve formě předklíčených pelet. Takto ošetřené osivo významně zkracuje dobu předpěstování a snižuje náklady na výrobu sadby.
V kořenové petrželi je pro svou kvalitu a možnost dodávek předklíčeného osiva již řadu let nejžádanější odrůda ´Eagle´. Její dlouhé, bílé a dokonale hladké kořeny jsou ozdobou každé zelinářské výstavy a samozřejmě se také dobře prodávají.
Okurky, pór, červená řepa
Trh s okurkami nakladačkami je závislý především na požadavcích zpracovatelského průmyslu. Ten v naší oblasti v poslední době upřednostňuje jemně ostnité partenokarpické odrůdy. Mezi nimi jsou špičkou z hlediska kvality i výnosu odrůdy ´Adam´ F1, ´Alex´ F1 a ´Aztec´ F1. Pro zákazníky mající v oblibě hruboostné nakladačky jsou mimo jiné k dispozici i odrůdy ´Amour´ F1 (partenokarpická) a ´Advance´ F1 (s převážně samičími květy).
Pór byl díky své náročnosti na ruční práci méně oblíbenou plodinou. Ale i to se postupně mění. S nástupem nových velmi výnosných a na jednotku hmotnosti méně pracovně náročných odrůd roste obliba této plodiny. Z raných odrůd k tomu přispěly produktivní odrůdy švýcarského typu ´Columbus´ a ´Lancia´, z podzimních pak ´Lancelot´. I v tomto segmentu trhu, jež byl doménou především nehybridních odrůd se pomalu dostávají na výsluní zájmu i hybridy, například ´Linx´ F1, ´Julian´ F1…
Hybridy se rychle prosadily i v červené řepě. Například ´Pablo´ F1, ´Red cloud´ F1, ´Action´ F1 a další. Tyto odrůdy přinesly na náš trh nejen dokonalé vnitřní vybarvení, ale též vynikající chuť, která přímo vybízí k využití červené řepy k přípravě čerstvých salátů, nebo čerstvých zeleninových šťáv.
Mnozí profesionální pěstitelé zeleniny již odhalili přednosti odrůd vyšlechtěných týmem šlechtitelů nizozemské firmy Bejo Zaden a nyní je na ostatních, zda se též chopí nabídnuté šance.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down