06.05.2013 | 04:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kvalitní trávník – věčné téma

S příchodem jara lákají voňavé dny a probouzející se příroda všechny ven. Lidé žijící v bytech vyrážejí do parků (když už se smí vstupovat na travnatou plochu) a pořádají první pikniky. Ani si neuvědomují, že trávník, na kterém si užívají poetická odpoledne, vznikl pod rukama pracovitých zahradníků, kteří na něm nechali nejednu kapku potu.

Trávníky mají kromě funkce ekologické, klimatické a hygienické, také úlohu estetickou. A spolu s nimi si dovolím pojmenovat ještě jednu další – příznivý vliv má také na naši duševní hygienu. Vždyť souvislá zelená plocha v zahradě nám vymezuje soukromý prostor, který je naším intimním místem, kde můžeme v klidu relaxovat.
Jenže docílit takové plochy není jen tak. Mnozí majitelé soukromých zahrad stále žijí v přesvědčení, že je lepší a ekonomičtější si vypěstovat trávník svépomocí. Vůbec si však neuvědomují, že trávníkářství je samostatným oborem a v průběhu let v něm došlo k velkým změnám a neskutečnému vývoji vpřed. S novými technologiemi přišly moderní stroje, které usnadňují nejen zakládání trávníků, ale také následnou péči, nemluvě o optimálním složení travních směsí a přípravcích na jejich ošetřování. A pak tu je ještě jeden zásadní faktor – zkušenost z praxe. Laik si myslí, že pokud si přečte někde na internetu základní principy zakládání trávníku, vše bravurně zvládne a „ušetří“. Jenže odborná specializace na jejich pěstování nevznikla jen tak z „plezíru“. Běžní uživatelé si neuvědomují, že velmi často chybují a s falešným pocitem, že se jejich investice sníží, pouštějí se do něčeho, co se ve finále může změnit v boj, který je přijde velmi draho. Leckdy, už s křížkem po funuse, se obracejí na odborníky se všetečnými dotazy a s požadavkem na záchranu „trávníku“.
Pak možná pochopí, že je lepší svěřit založení trávníku odborníkům. I přes rychle se vyvíjející technologie, stále totiž platí pravidlo – lépe investovat do správného založení porostu než pak něco napravovat. A s tím také souvisí další faktor. Zajištění odborné následné péče. Ta by pro ochranu realizátorů měla podle mě být vnesena jako podmínka nároku na případnou reklamaci v obchodním zákoníku. Vždyť jak jinak se může realizátor bránit neoprávněným reklamacím trávníku v případě, že zadavatel nechce provádět následnou péči alespoň do fáze zapojeného porostu odbornou firmou, žije v domnění, že to už zvládne sám, neodbornou péčí kvalitně založený trávník znehodnotí, a přesto má nárok na reklamaci?
Proto doufejme, že majitelé zahrad budou více svěřovat tuto práci do rukou povolaných, díky kterým své krásné trávníky budou moci vnímat jako místo k relaxaci a ne jako plochy, jež jsou pro ně symbolem dřiny.

Daniela Urešová

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down