22.05.2006 | 10:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kvalitní stroje pro realizaci zahrad

Najít na trhu poctivý stroj, který dokáže to co od něj očekáváte není jednoduché. Mělnická realizační firma však vsadila na jistotu a zvolila profesionály.

Majitel Jiří Kašparec založil v Mělníku svoji zahradní realizační firmu před pěti lety a začínal prakticky z ničeho. Přes počáteční nesnáze se propracoval k vybudování fungující firmy s 15 stálými zaměstnanci. Během let k projektantské a realizační činnosti přidal i prodej květin a rostlin v nově otevřené prodejně v centru Mělníku. Zvládnout narůstající stres spojený s pracovním zatížením a personálními záležitostmi ho přinutili hledat na trhu kvalitního partnera pro postupné vybavování své dílny spolehlivými stroji a nářadím. I on z počátku tápal a nejednou se spálil. Tři roky nazpět začal poptávat po různých firmách univerzální stroj pro zpracování půdy. Zaujala ho nabídka Jana Matouška z firmy Some J. Hadec s.r.o. a dodnes si nemůže vzniklou spolupráci vynachválit. Za výhodných cenových podmínek pořídil jednoosý malotraktor BCS MC 746 s dieselovým motorem Lombardini 3 LD 510 o výkonu 12 HP, s rekultivátorem Muratori MWX 84, čímž se stal jedním z prvních majitelů tohoto typu. Zvolil naftový motor pro jeho vyšší výkon a nižší opotřebování z důvodu snížených otáček motoru. To se odráží na delší životnosti, stroj je často používán v prašném prostředí.

Variabilita výhodou
Postupným přikupováním přídavných zařízení se ukázalo, že polyfunkčnost tohoto stroje není pouze marketingovým tahem. Díky jim lze stroj používat po celý rok, připojením pracovního ústrojí se mění na sekačku či kartáč k odstranění sněhové pokrývky. Nyní uvažuje o přikoupení mulčovacího ústrojí k sekání neudržovaných ploch. Za dobu užívání nedošlo k žádným poruchám na hnacích částech stroje, pouze k obroušení pracovních částí přídavných zařízení. Pokud se jedná o úspory lidské síly, stroj dokáže nahradit jednoho až dva zaměstnance, kteří se můžou věnovat jiným pracem. Pracovní záběr je 84 cm a celková hmotnost dosahuje 106 kilogramů. Samozřejmostí jsou čtyři rychlosti vpřed a tři vzad s reverzním přepínačem. Nezávislá vývodová hřídel dosahuje 825 otáček za minutu. Na obou kolech jsou nezávislé brzdy a výbava počítá i s reduktory. Bezpečnostní zařízení automaticky vypíná motor po uvolnění spojkové páky a zařazení zpětné rychlosti při agregaci rotavátoru. Dle potřeby lze nastavit rukojetě řídítek montované na tlumičích.

Nakladač, štěpkovač, smyk
Do třetí pracovní sezóny vstupuje firma také s malotraktorem BCS s čelním nakladačem, který před dvěma lety pořídili opět od firmy Some J. Hradec s.r.o. Malotraktor BCS Vivid má vodou chlazený diesel motor Lombardini a synchronizovanou převodovku s 12 rychlostmi vpřed a 12 vzad. Převodovka, vývod hřídele a suchá dvoukotoučová spojka jsou ovládány odděleně. Hřídel dosahuje 540 otáček za minutu. Pohon je hnán na všechny kola, přední náprava je odpojitelná. Samozřejmostí je uzávěrka zadního diferenciálu. Kotoučové brzdy jsou v olejové lázni. Bezpečnostní zařízení zabraňuje nepředvídatelnému spuštění motoru, další ochrannou je sklopný rám. Nakladač Bonatti MP 2 je snadno agregovatelný na malotraktor, jeho nosný rám je pevně uchycen na nápravě. Ovládání je možné pomocí dvojčinného rozvaděče s dvěmi pákami. Prvotně byl pořízen pro převoz zeminy a jiných stavebních hmot potřebných pro realizaci zahradních ploch. Díky multifunkčnosti a dobré kvalitě materiálů ze kterých jsou stroje vyrobeny lze malotraktor snadno využít i k dalším pracím, např. převoz vzrostlých strojů, po přidání pracovního ústrojí i ke štěpkování či jako smyk s bránami. Jeho nespornou výhodou je celková hmotnost, která nebrání převozu na vzdálenější pozemky, kde ho firma využívá ke skrývkám neúrodných hmot a rozvozu ornice. Díky své optimální celkové hmotnosti a obutím širokými pneumatikami nedochází ke zbytečnému utužování půdy.
Kašparec prozradil, že z počátku ho občas napadlo, zda tolik proklamovaných funkcí a výhod obou strojů využijí. Dnes nezakrytě potvrzuje jejich naprostou nutnost. Chvíli trvalo, než si zaměstnanci na nové stroje zvykly a naučili se využívat všechny výhody, nyní si bez nich práci ani nedokážou představit.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down