11.03.2005 | 12:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kvalita slovenských vín se zvýšila

Slovenští pěstitelé a výrobci vína čelí od loňského vstupu země do Evropské unie mimořádně tvrdé konkurenci z Itálie, Španělska nebo Maďarska. Podle vinařů trh ale ještě teprve čeká největší příliv levných vín, ačkoli na Slovensko se již v cisternách dovážejí velmi levné zahraniční nápoje, které se prodávají pod domácími značkami.

Místní výrobci tak mají spíše šanci prorazit v kategorii kvalitních výrobků a je možné, že část z nich i zanikne. Konkurence ze zahraničí je velmi velká. Problémy ale budou mít hlavně velcí výrobci v kategorii stolních a jakostních vín. Mnoho Slováků chce totiž kupovat kvalitní vína za co nejnižší cenu a v tomto případě mohou podle něho zahraničním producentům tuzemští jen stěží konkurovat.
Ceny zahraničních produktů dovážených v cisternách mimořádně nízké 12 nebo 13 slovenských korun za litr. Kilogram hroznů ze slovenských vinohradů přitom nyní stojí od desíti do 18 korun a pod značným tlakem budou zejména pěstitelé. Podle slovenských zákonů lze prodávat vína ze zahraničí pod domácími značkami. Na etiketách musí ale být vyznačena země původu nápoje.
Vinaři doufají, že se v zemi podaří prosadit legislativa, která by nařizovala dovozcům zřetelněji prokázat původ vína, což by v případě "cisternového dovozu" mohlo slovenským výrobcům i pěstitelům pomoci.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down