06.12.2016 | 12:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kvalita osiva je základem pěstitelského úspěchu

Kvalitní osivo je hlavním intenzifikačním faktorem v moderním zelinářství. Prakticky nepřeberné množství odrůd zelenin registrovaných v ČR, které mohou farmáři pěstovat, umožňuje každému vybrat si konkrétní typ pro svoji produkci. Souběžně s volbou odrůdy je ale důležitá také kvalita osiva. Podle vyjádření samotných farmářů není ale úplně zřejmé, co kvalita osiva vlastně znamená. Obvyklou odpovědí pěstitelů je: „No, přeci klíčivost!“.

V českých zemích je hodnocení kvality osiva nedílnou součástí produkce osiv již téměř 140 let. Česká republika je také jednou ze zakládajících zemí ISTA (International Seed Testing Association) a od roku 1924 jsou tak v ČR uplatňovány mezinárodně stanovené a verifikované metodiky testování osiv, což umožňuje mezinárodní obchod s osivy.

Kvalita osiva je zaručena legislativně zákonem č. 219/2003 Sb. a prováděcí vyhláškou č. 129/2012 Sb., která obsahuje minimální požadavky na osivo zelenin, polních plodin a trav. Tyto požadavky musí každé v ČR prodávané osivo splňovat. Bohužel s výjimkou osiv květin a léčivých rostlin, pro které legislativně stanovené parametry kvality osiv v současnosti neexistují, semenářské firmy kvalitu zaručují pouze firemními normami.*

Ing. Kateřina Pazderů, Ph.D.,

katedra rostlinné výroby,

ČZU v Praze

Celý text článku naleznete v časopisu Zahradnictví č. 12/2016.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down