09.11.2012 | 04:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kvalita odborného vzdělávání

Již delší dobu se odborníci zabývají otázkou kvality odborného vzdělávání studentů zahradnického sektoru. Odpovídá kvalifikovanost studentů zahradnických škol požadavkům zaměstnavatelů? Do jaké míry je množství odborných škol v kontextu s potřebami oboru (praxe) a počtem absolventů ?

Tyto otázky a mnoho dalších dlouhodobě zaměstnávají členy rady Asociace zahradnických společenstev (AZS). Ta se proto na přelomu loňského a letošního roku rozhodla formou dotazníků oslovit odbornou veřejnost, která se ke kvalitě vzdělávání mohla vyjádřit. Ve snaze získat co nejobjektivnější informace proběhl sběr dotazníků na valných hromadách profesních svazů v České republice. Hodnocení bylo tedy nabídnuto školkařům, zahradním architektům, realizátorům projektů i těm, kteří se podílejí na péči o zahrady, květinářům, floristům, pracovníkům zahradnických center, ovocnářům (při jejich akcích i zúčastněným vinařům), zelinářům, učitelům zahradnických předmětů i dalším zástupcům odborné zahradnické veřejnosti.
Do průzkumu bylo zahrnuto všech 48 škol vzdělávajících zahradníky v oborech H nebo M, poskytujících plnohodnotné vyučení v oboru s možností pokračování ve studiu nástavbou, maturitní zkouškou nebo se studiem přímo ukončeným absolvováním maturitní zkoušky. Při sestavování dotazníků byly vynechány školy vzdělávající zahradníky jen v oborech označených v rejstříku škol písmenem E – tedy školy „... s nižšími nároky v oblasti všeobecného i obecně odborného vzdělání ...“ (nařízení vlády č.211/2010 Sb.), které podle shodného názoru hodnotitelů odpovídají spíše nižší formě vzdělání, absolventi by tudíž měli získat jednoznačně rozpoznatelný ekvivalent nižší formy výučního listu.
Dnes je trendem zřizovat mnohooborové školy, které často označení oboru zahradnictví nemají ani v názvu. Na takovýchto školách často všechny odborné zahradnické předměty vyučuje jeden nebo dva učitelé, a malý počet studentů daného zaměření ani specializovanou péči neumožňuje.

Na základě rozhovoru s Ing. Jiřím Dusbabou tajemníkem AZS zpracovala
Daniela Urešová

Celý text článku s podrobnějšími informacemi o výsledcích naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví 11/2012

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down