19.03.2013 | 08:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kvalita bez kompromisů

Společnost Adacom na českém trhu zastupuje řadu značek zahradní, komunální a lesnické techniky určených pro profesionální použití. Od března tohoto roku se díky nim na českém trhu objevuje francouzská značka Pellenc, specialista na údržbu komunálních ploch a veřejné i soukromé zeleně.

Společnost Pellenc se nevěnuje pouze produkci techniky do komunální sféry, vedle mechanizace tohoto zaměření vyrábí speciální techniku vhodnou pro sklizeň vinic a olivových plantáží. S touto značkou se na trhu můžeme setkávat více než 35 let.

Jedničkou jsou baterie
Produkci speciální techniky pro komunální použití se společnost Pellenc věnuje již tři roky. Všechny stroje, které nabízí širokou škálu využití, se vyznačují dvěmi společnými prvky. Těmi jsou speciální Li-Ion baterie a motor. Výhodou baterie je vysoká kapacita, životnost a nízká hmotnost. Stejné baterie se využívají například v mobilních telefonech či laptopech.
Společnost Pellenc velmi hledí na ekologii. Baterie jsou z 80 procent recyklovatelné. Samozřejmostí je čistý provoz bez emisí a škodlivých látek a obsluha také velmi ocení tichý provoz pracovního nářadí. Oproti benzinovým motorům se nepotýkáme s problémem špatného startování při nízkých teplotách, není třeba řešit kanystry s palivem či dostatek oleje ve stroji.
V případě velkého fandy do ekologie je možnost pořízení dvou baterií a jejich střídavé nabíjení přes solární panel. Klasicky se baterie nabíjí 1,2 či 2,2 A nabíječkou, která je součástí základního balení. Doba nabíjení závisí na stupni vybití baterie, podmínkách prostředí, jako je vlhkost či teplota a stáří baterie. K dispozici u silnějších modelů je i rychlonabíječka, díky níž se doba nabíjení pohybuje mezi 2,5 a třemi hodinami, ale již po 1,5 hodině baterie dosahuje 70% kapacity.
Baterie jsou umístěny na zádech pracovníka, nejmenší varianta na pásku.

Dostatečný výkon a pracovní komfort
Výhod je zkrátka spousta a nedostatečná výkonnost, která je častou nevýhodou u akumulátorových motorů, zde odpadá. Stroje nabízí výkon až 2,7 koně, což je pro většinu ručních pracovních nástrojů zcela dostačující. Výrobce uvádí i nízkou hladinu vibrací, která dovoluje delší práci obsluhy bez nepříjemných následků.
Společnost vyvinula vlastní baterii jako kompromis mezi silou, šíří použití, hmotností a ergometrií. Bez ohledu na použitý model zajišťuje baterie konstantní výkon. Nástroj i baterie jsou samostatně řízené a hlídá je indikátor kapacity napětí, který ukazuje procento nabití baterie. Každá je vybavena inteligentním systémem dobíjení. Ten umožňuje dobití baterie kdykoliv bez ohledu na stupeň vybití a dobu využití. V případě, že baterie není využívána po čtyři po sobě jdoucí dny, je automaticky vybita, aby se zvýšila skladovatelnost a nesnížila životnost.
Náklady na tyto stroje se pohybují ve výši 3,5 Kč na den a při jejich plném zapojení do pracovního procesu dochází podle Jana Křivana ze zastupující společnosti Adacom, s. r. o., k návratnosti investice do zakoupeného nářadí 160 dní. Za dobu svého provozu baterie ušetří zhruba tři tisíce litrů benzínu a 60 litrů oleje.

Více modelů nabízí více možností
Baterie se liší velikostí a výkonem. V nabídce je pět modelů, které se liší hmotností a výkonem. Všechny baterie mají napětí 50,2 V. Nejmenší a tedy i nejlehčí model o hmotnosti 2,4 kg má kapacitu 200 Wh, tedy 0,2KWh. Model větší váží 4 kilogramy a nabídne 0,4 KWh, další na řadě je 0,7 KWh a hmotnosti 6,1 kg a nejsilnější variantou je 0,8 KWh o hmotnosti 6,6 kilogramu včetně zádového postroje. U všech těchto baterií udává výrobce minimální životnost 800 cyklů nabití a vybití. Především pro arboristy, kteří jsou často nuceni proplétat sebe i pracovní nářadí mezi větvemi, je k dispozici speciální plochá verze baterie Poly 5 o hmotnosti 3,6 kilogramu a kapacitě 0,5 KWh. Pros rovnání – nikl-kadmiová varianta baterie o stejném výkonu by vážila okolo 15 kilogramů.
Plně nabitá baterie vydrží šest hodin čisté práce (bez vypínání a zapínání) a poté následuje cyklus nabití trvající čtyři hodiny. Baterie jsou vybaveny inteligentním systémem, který doplní pouze chybějící kapacitu.
Samotná baterie by však stroj nepoháněla. Je třeba i moderně zkonstruovaného motoru, který by energii uloženou v baterii přeměnil na výkon. Motory Pellenc vynikají malými rozměry a hmotností. Ztráty energie jsou minimální díky jejich 90% účinnosti. Jejich životnost dosahuje 29 000 rpm bez zjevného opotřebení. Princip práce těchto motorů je podobný jako motorů ve vlacích TGV. Po dosloužení je možno 95 % motoru recyklovat.

Zvládne mnoho pracovních operací
Baterie je propojena s pracovním nástrojem kabelem. Pracovní nástroje jsou lehké a pevné a jsou vyrobeny z kombinace uhlíkového vlákna a křemíku. Pracovní nástroje jsou umístěny na popruhy či háčky a šetří tak sílu obsluhy. V sortimentu nalezneme pracovní nástroje určené pro všechny operace nutné k optimální péči o veřejnou či soukromou zeleň, ale i areály golfových hřišť, sadů či vinic.
Pracovní nástroj s označením Excelion je specialistou na sečení a vyžínání trávníku a řez keřů. Pracovní ústrojí může být osazeno polyamidovou strunou či kovovými kotouči ve více vyhotoveních. K dispozici jsou čtyři pracovní rychlosti, nižší jsou určeny pro obydlené či hůře přístupné plochy. Na nástupištích, březích řek či strmých svazích je ideálním pomocníkem možnost teleskopického vysunutí či zasunutí pracovního ústrojí a naklápěcí hlava. Hmotnost pracovního nástroje nedosahuje ani 3,5 kilogramů.
Dalším nástrojem jsou plotové nůžky s označením Helion. V nabídce je více variant. Opět jsou k dispozici čtyři pracovní rychlosti a nejtěžší teleskopická varianta s dosahem 3 m váží 4,1 kg, nejlehčí 3 kilogramy. Výhodná je možnost natočení pracovního ústrojí od + 90 do – 45 °. Délka ústrojí může být 51, 63 a 75 centimetrů. Jejich záměna díky patentovanému systému uchycení nezabere ani minutu.
Cultivion je dalším pracovním nářadím z dílny společnosti Pellenc. Jak název napovídá, využijeme jej k jednoduché kultivaci půdy. Zvládne operace jako okopávání, odplevelení, provzdušnění a prokypření půdy. Hmotnost tohoto nástroje činí pouhých 3,1 kilogramu a pracovní záběr je v závislosti na osazeném pracovním ústrojí 16 či 22 cm. Výhodou je možnost využití devíti natočení pracovního ústrojí v závislosti na typu terénu.
K řezu dřevin se využije Selion, ruční pila. V nabídce jsou dvě varianty – C20 a M12. Řetězy na všech typech jsou automaticky napínány. Stroje jsou odlehčeny a dosahují hmotnosti maximálně dva kilogramy. Pily jsou v nabídce i na teleskopickém držáku a umožňují tak jednoduše odstraňovat výše umístěné větve ze země. Čtyři varianty těchto pracovních nářadí mají hmotnost 2,7 až 3,4 kilogramy s délkou rukojeti 1,3 až 3 metry.
Při údržbě zeleně se nejde obejít bez ručních nůžek, společnost Pellenc je nabízí pod označením Treelion. Ve více variantách nabízí rychlou a jednoduchou možnost řezu dřevin. Mohou být ruční či pákové, s možností volby otevření břitů. Maximum otevření je 65 mm s možností řezu max. 45 mm. Hmotnost těchto pracovních nástrojů se pohybuje mezi 945 gramy po 1,9 kg v případě pákových nůžek s dosahem 150 cm.

Konečně i na českém trhu
Společnost Pellenc se hodně věnuje vývoji a bylo jim tak uděleno bezmála 400 patentů. Okolo deseti procent tržeb je vraceno zpět a kryje právě náklady na vývoj. Na jihu Francie, ve výzkumném centru, je zaměstnáno zhruba sto vývojových pracovníků, kteří intenzivně pracují na zlepšení a inovacích výrobků. Ročně jsou vyrobeny desítky milionů produktů se značkou Pellenc v továrnách rozmístěných po celém světě. Každý produkt je před zařazením do obchodní sítě testován. Za dobu svého působení na trhu byla vytvořena celosvětová síť servisních středisek a kvalifikovaným pracovníky schopnými vyřešit jakýkoliv problém. Nově se takovýmto servisem může pochlubit i Česká republika prostřednictvím společnosti Adacom.

Text Helena Piková

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down