15.09.2005 | 10:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kvalita a servis od Some

Firma Ing. Víta Karáska z Přední Kopaniny provádí zahradnické realizace již deset let. Její hlavní specializací je, vedle projektování a údržby zeleně, výsadba zeleně okolo průmyslových staveb. Majitel firmy se loni rozhodl inovovat mechanizaci a zvolil nabídku firmy Some. Po roce plného nasazení techniky nešetří chválou a to je nejlepší ocenění správnosti volby.

Hlavní činnost firmy Víta Karáska spočívá v zakládání a údržbě zeleně průmyslových staveb, obytných domů, čerpacích stanic (ÖMV, Esso, Shell, Aral aj.) a supermarketů (např. Globus Zličín). Zbylá činnost je soustředěna na projektování, zakládání a údržbu zahrad soukromým osobám dle jejich požadavků. Firma si díky kvalitně odvedené práci a příznivé ceně vytvořila stabilní okruh spolupracujících stavebních firem k nimž zejména patří: Průmstav, a. s., některé divize Skansky CZ, a. s., Dopravní stavby Česká Lípa, s. r. o., Dopravní stavby Brno, s. r. o., Silstap, s. r. o., (ozelenění největšího počtu čerpacích stanic v celé republice) a Betonstav Teplice, a. s. V současné době firma stabilně zaměstnává sedm pracovníků k nimž se v průběhu sezóny přijímá dalších 5 – 15 pracovníků dle aktuálního vytížení firmy.

Rozhodnutí pro Some
Vzhledem k náročnosti a rozsahu činnosti společnosti hledal Vít Karásek renomované dodavatele profesionální techniky. Při náročném výběru bylo nutno přihlédnout hned k několika důležitým kritériím ( rychlost dodávky, přijatelná cena, kvalita a široká nabídka pracovních adaptérů k malotraktoru od jednoho dodavatele). Významnou roli sehrálo také předvedení stroje v náročných podmínkách u zákazníků zabývajících se obdobnou činností. Po pečlivém zvážení všech možností došlo k nákupu malotraktoru BCS VIVID 400 DT s rekultivátorem MURATORI a čelním nakladačem BONATTI od společnosti SOME Jindřichův Hradec, s. r. o., jejíž nabídka splňovala veškerá uvedená kritéria.

Kvalitní technika a nadstandardní servis
Nejdůležitějším prvkem a nosnou páteří celé dodávky je malotraktor BCS VIVID 400 DT s dieselovým čtyřválcovým motorem Lombardini (25,5 kW), kterému práci v mnohdy náročném terénu, usnadňuje synchronizovaná 12 stupňová převodovka s reverzační pákou a pohonem zadní nápravy s možností připojení pření nápravy. Řízení je hydrostatické, obsluha ocení přehledně uspořádaný přístrojový panel. Součástí traktoru jsou i hydraulická ramena s tříbodovým závěsem.
Důležitým pomocníkem pro půdní práce a přemísťování zeminy je čelní nakladač BONATTI MP 2, se lžící o šířce 120 cm a podkopová lžíce Strike 2000 od firmy Mazzotti. Ta má pracovní dosah 2,6 m, dokáže pracovat do hloubky 1,8 m a přemísťovat materiál do výšky 1,6 m. Předností je jednoduchá obsluha.
K zlepšení ekonomiky práce při zakládání nových a obnově již zatravněných ploch je ideální využít kombinaci rekultivátoru Muratori se sečkou Jolly.
Pro zpracování dřevní hmoty získané při rekultivaci terénu a arboristických zásazích si firma vybrala štěpkovač Pezzolato PZ 140 G, který si poradí s větvemi do průměru 14 cm. Majitel firmy si u stroje cení především jeho spolehlivostí a kvality nožů, u kterých předpokládá trvanlivost dva roky, při oboustranném použití. Velikost štěpky, kterou lze následně využít pro mulčování ploch pod vysazenými dřevinami, se pohybuje v rozmezí 6 – 12 mm. Základní nesená verze štěpkovače (tříbodový závěs) poháněná vývodovou hřídelí traktoru je doplněna o jednoosou nápravu a elektronickou pojistku proti přetížení.

Zkušenosti po roce provozu
Vít Karásek si VIVID 400 s podkopovou lžící, čelním nakladačem a štěpkovačem Pezzolato nemůžeme vynachválit, a podle jeho slov se firmě již z velké části investice do pořízené techniky vrátila. Kromě zlepšení efektivity práce (úspora času prováděných činností a počtu pracovníků) lze lépe udržovat požadovanou vysokou kvalitu práce a navíc uspořit prostředky na subdodávkách pronájmu těžké mechanizace. Velmi efektivní je i použití rekultivátoru a sečky Muratori, s nimiž lze na jeden pojezd současně půdu obdělat, urovnat terén, zasít trávník a osetou plochu zhutnit válcem.
Velká spokojenost s technikou panuje také díky perfektnímu servisu obchodního zástupce Ing. Miloslava Šípala ze Slaného. Ten pokud může obratem přijede, snaží se ve všem vyjít vstříc a řeší i opravy, které jsou nad rámec jeho práce.

Strategii firmy se daří udržet i díky technice
Firma, která je členem profesní organizace Svaz zakládání a údržby zeleně sází na kvalitu, cenu, komunikaci se zákazníky a snižování provozních nákladů. Tuto strategii, která je při velké konkurenci především v oblasti Prahy nezbytná, se daří naplňovat i díky spolehlivé profesionální technice od firmy Some Jindřichův Hradec. Tu lze využít od zemních prací přes zahradnické činnosti až po dodávku a montáž závlahových systémů a jezírek.
Výhledy do budoucna
Činnost firmy je v současnosti během roku pokryta především zakázkami, které stavební firmy samy poptávají. Pouze v zimě, pokud není dostatek arboristických zakázek mají zaměstnanci celozávodní dovolenou, případně se opravuje mechanizace.
Zahradnický obor se bude podle Víta Karáska dále rozvíjet, protože jsou kladeny stále vyšší nároky na kvalitu života, do které rozšiřování a péče o zeleň bezesporu patří. Majitel firmy doufá, že se v budoucnu zlepší platební morálka odběratelů, zvýší dosud slabá podpora státu středním firmám a postupně omezí nekalá soutěž některých zahradnických firem.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down