04.01.2005 | 10:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kvalita a kontakt se zákazníky

Zahradnickou éru rodiny Holečků zahájil děd Patrika Holečka, který ve Strašově u Přelouče vybudoval vesnické zahradnictví. Dnes se zahradnictví Holflor zaměřuje na produkci zakořenělých řízků, jejichž množství přesahuje 500 tis. kusů za rok.

Patrik Holeček, současný majitel zahradnictví, vystudoval střední ekonomickou školu. Praxi v zahradnickém oboru získával od svého děda a otce, a také během půlroční praxe v zahradnictví ve Westlandu u Rotterdamu, kde se věnovali prodeji a obchodu s mladými rostlinami. Práce se širokým sortimentem hrnkových květin a kontakty s pěstiteli mu po návratu do Čech umožnily postupně budovat zahradnictví v moderním stylu.

Skleníky
První velký skleník, který u Holečků postavili, byl typ Widespan. Jeho výhodou je dostatečná výška, dobrá větratelnost během letního období, díky většímu objemu vzduchu lepší udržitelnost stabilní teploty, a také delší životnost. Kromě tohoto skleníku zde postavili i repasované skleníky typu Venlo s žárově pozinkovanou konstrukcí. Podle Patrika Holečka je možné díky výstavbě repasovaných skleníků významně snižovat investice do zahradnictví. Náklady na m2 jsou totiž o polovinu nižší než u nového skleníku. V současnosti mají skleníky rozlohu 2500 m2, ale brzy se plánuje přístavba dalšího o rozloze 1000 m2. Areál zahradnictví se může i nadále rozrůstat, protože celková plocha pozemků dosahuje výměry pěti hektarů.
Skleníky jsou vybaveny novými přílivovými a odlivovými hliníkovými posuvnými stoly od německé firmy Knecht. Jejich instalací se výrazně usnadnila práce a dosáhlo se i vyšší kvality produkce. Vytápění pěstebních prostor je zabezpečeno primárně teplovodně žebrovými trubkami umístěnými pod stoly a po stěnách a sekundárně přímotopy, které produkují CO2 (stimulace lepšího růstu mladých rostlin).
Kromě vytápění zemním plynem je velmi účelné i použití umělého osvětlení 600W lampami, které dosáhnou světelnosti 5 – 6 tisíc lx/m2, což je optimální hranice, na kterou reaguje muškát. Toto přisvětlování je pro mladé rostliny nezbytné zvláště v období prosinec – únor. Samozřejmostí je vybavení skleníků stínicími a tepelnými clonami. Klima vně skleníku snímají senzory umístěné na štítě. Uvnitř se nacházejí teploměry a vlhkoměry. I když technologie umožňuje automatické řízení podmínek ve skleníku, používají zde raději ovládání ruční.
Zavlažování probíhá z největší části přílivem a odlivem na záplavových stolech. Ve skleníku je instalovaná vrchní závlaha rozprašovači, ale ta se v současnosti kromě prostor množárny téměř nepoužívá. V malé míře se využívá ještě závlaha závěsů kapilárami a kapková závlaha na plochách kontejneroven poblíž skleníků. Živiny se z 99 % dodávají hnojivou závlahou (Krystalon, Osmocote). K zalévání slouží dešťová voda (200 m3 venkovní nádrž a systém vnitřních nádrží o objemu 10 m3). V případě nedostatku dešťové vody se používá voda z vodovodního řádu s upraveným pH a doplněná o živiny.

Žádaný sortiment
Produkce mladých balkónových rostlin dnes přesahuje 500 tis. kusů za rok. Po výstavbě nových skleníků plánují zvýšit kapacitu až na 1 mil. kusů. Růst produkce musí být ale spojený s růstem poptávky zákazníků a udržením vysoké kvality produkce. Proto se ještě dolaďují podmínky pro produkci muškátů, balkónovek (nově lotos, torenie, verbeny, lobelky, bacopa, Plectranthus) i řízků chryzantém. Jednou z mála rentabilních řezaných květin jsou gerbery. Produkce dosahuje 2000 kusů, které najdou uplatnění ve vlastní síti květinářství.
Holflor navázal velmi úzkou spolupráci s německou firmou Dummen, známější pod trendovou známkou Red Fox a na tuzemském trhu nabízí její kompletní sortiment. Kromě toho je v nabídce sortiment převislých petůnií, Impatiens, Scaevola, Torenia, Diascia, Verbena od izraelské firmy Danzinger.
V letošním roce Red Fox představil plnokvěté dvoubarevné novinky Pelargonium zonale ´Sunstar Red´, ´Sunstar Salmon´ a ´Sunstar Chery´ a P. z. růžovou s okem ´Celine´ ze série Green. Žádané jsou i tmavolisté ´Corona´, ´Fuega´, ´Miranda´, ´Sorpresa´ aj., bujně rostoucí ´Pacific Lavender´, ´Pacific Violet Star´ a ´Pasific Bright Red Star´ nebo kompaktní vzrůstem ´Atlantic Fire´, ´Atlantic Red Star´ aj. V nabídce lze objevit například Pelargonium peltatum s panašovaným listem ´Decora Lila nebo ´Decora Rot´, osm odrůd Osteospermum, širokou škálu Impatiens New Guinea.
V sortimentu mladých rostlin jsou více zastoupeny i bramboříky, poinzécie a primule. Fuchsie dodává nizozemská firma Hendrix a chryzantémy Straathof. Největší podíl na produkci mají nicméně muškáty - 60 % a převislé petůnie - 30 %.

Situace na trhu
Kontakty na dodavatele získával Patrik Holeček například během každoročních návštěv výstav v Allsmeru. Potíž vidí v tom, že se situace neustále mění. Firmy na květinářském trhu produkující mladé rostliny i pěstitelské firmy v Nizozemsku často mění majitele, přejmenovávají se, mění směr svého působení nebo se spojují. Ubývá těch, se kterými lze navázat spolupráci. Dnes jsou například v Nizozemsku jen tři firmy zabývající se šlechtěním chryzantém, s nimiž lze jednat. Několik jich je ve Francii a Německu, ale i tam lze očekávat slučování.

Servis není komfort, ale služba
S mladými rostlinami dodává Holflor i substráty o firmy Hawita. Tato firma vlastní více než 2000 receptů substrátů a dokáže uspokojit i nejnáročnější pěstitele. Zahradník pouze zadá podmínky pěstování (typ závlahy, velikost květináče, délka a termín pěstování) a následně obdrží substrát připravený na míru.
Pro větší odběratele je výhodné i vypěstování polohotových rostlin, což umožňuje prodloužit prodejní sezónu nebo stihnout efektivně sezónu následující. Službou je také stavba skleníků, kterou zajišťuje dceřiná firma. Zkušenosti s nimi mají například v Trutnově, Velkém Meziříčí nebo ve firmě Florplant, kde slouží jako prodejní prostor.

Budoucnost = rozvoj firmy
Kromě zvětšování pěstebních skleníkových ploch plánuje Patrik Holeček výstavbu nájezdové rampy, kanceláří, místa pro sázecí stroj, třídění odpadu a 400 m2 prodejních ploch pro zákazníky. Zde budou k dostání i výpěstky od jiných zahradníků. Firma pracuje na vyhledávání spolehlivých zákazníků, kterým v budoucnu nabídne plný servis (sustráty, květináče aj.) včetně zpětného odkupu a prodeje.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down