Kubota potvrdila své kvality

Společnost Bonas spol. s. r. o., která na našem trhu zastupuje stroje japonské značky Kubota, pořádá každoročně předváděcí dny. V letošním roce se během května konaly akce dvě. Jedna v Sudickém dvoře u Boskovic, druhá v Čechách v areálu hotelu Pecínov nedaleko Benešova. A právě do Pecínova jsme se zajeli podívat, abychom zjistili, co společnost Bonas nabízí pro letošní rok nového.

Návštěvníci, kteří se akce zúčastnili, využívali hojně možnosti si stroje nejen prohlédnout, ale hlavně i vyzkoušet při práci v různě náročném terénu.
Představené novinky
K dispozici byl téměř kompletní sortiment Kuboty. Kromě osvědčených strojů bylo možné si prohlédnout i některé novinky. Jednou z nich byl malotraktor z řady L – typ L 3200. Jeho předností je především jednoduché ovládání a velmi přijatelná cena zejména v poměru k jeho výkonu. Vybaven je dieselovým tříválcovým motorem Kubota o výkonu 32 HP. Jmenovitý počet otáček je 2500 ot./min. K dispozici je osm rychlostí vpřed a čtyři vzad. Převodovka je mechanická, spojka dvoulamelová, standardně s uzávěrou diferenciálu na zadní nápravě. Náhon je na všechna čtyři kola s možností vypojení. Jako příslušenství je nabízen originál Kubota čelní nakladač se zdvihací silou 460 kg.
Další novinkou v sortimentu Bonasu je víceučelové transportní vozidlo RTV 900. Tento spolehlivý, výkonný a rychlý pomocník je vybaven tříválcovým kapalinou chlazeným dieselovým motorem Kubota o výkonu 21,6 HP. Hydrostatický převod díky 2 hydromotorům nabízený v této kategorii strojů pouze firmou Kubota dává vozidlu velkou dynamickou sílu a pojezdovou rychlost 40 km/hod. Díky mimořádné světlosti můžeme RTV 900 použít jak v neschůdném nebo nerovném terénu, tak i na silnici, protože jeho provoz je schválen i pro veřejné komunikace. Nosnost plošiny je 500 kg, její rozměry bez problémů umožňují umístění europalety. Plošina je standardně sklápěcí s variantou ručního nebo hydraulického vyklápění
Novinkou v sortimentu je také traktor vyšší výkonnostní řady ME 5700. Díky modernímu reverznímu převodu s hydraulickým řazením účinně využívá výkon svého motoru (57 HP) a s nosností hydrauliky 2100 kg zvládne i velmi obtížné práce všeho druhu.
Osvědčená technika
Mezi osvědčenou techniku patří dnes už dieselové travní sekačky GR 1600 a GR 2100 představené na našem trhu v loňském roce. Zjednodušeně můžeme říci, že se jedná o poloprofesionální traktor v profesionálním provedení. Od profesionálních strojů se liší především absencí elektronického nebo hydraulického vysypávání sběrného koše. Žací ústrojí poháněné kardanovou hřídelí je stejné jako u profesionálních strojů. Výkonná a robustní je i hydrostatická převodovka, která se ovládá jedním pedálem a lze s ní dosáhnout pojezdové rychlosti až 10 km/h. GR 2100 je navíc jako jediná ve své třídě vybavena pohonem na všechna kola.
Mezi nejprodávanější stroje pak patří profesionální travní sekačky GZD 15 a GZD 21 s nulovým poloměrem otáčením (tzv. Zero-Turn) ovládaných pomocí dvou pák. Výkonné, ale úsporné dieselové motory (15 respektive 21 HP) umožňují pracovní rychlost až 13,5 km/hod. Samozřejmostí je sběrný koš s pararelním zavěšením a se zvedacím systémem do výšky 1,8 m.
Mezi velmi úspěšné patří i kompaktní žací traktor G 21/H. Díky nové koncepci splňuje tato dieselová sekačka vysoké požadavky profesionálů na produktivitu a hospodárnost provozu. Vybavena je třínožovým žacím ústrojím a středovým zadním výhozem trávy do koše. Hydrostatická převodovka přenáší točivý moment od motoru k převodovce hřídelí, díky ní se tak téměř celý výkon motoru přenáší na hnací kola. Spojení této převodovky a silného dieselového motoru zaručuje vynikající výkon a uspokojí i náročného profesionála.
Mezi další úspěšné stálice patří vysoce výkonná řada F s čelním sečením speciálně vyvinuta pro údržbu velkých a neudržovaných ploch. Obsahuje 4 zákládní modely:
F 1900, F 2560, F 3060 a F 3560. Vybaveny jsou volnoběžným systémem pohonu všech kol s dvojitým účinkem, což znamená, že jakmile začnou přední kola prokluzovat zajistí systém zapnutí náhonu na zadní kola. Ihned jak přední kola opět zaberou zadní náhon se automaticky vypne. Tento systém zajišťuje možnost úsporného otáčení a minimální poškození trávníku. Systém pracuje při jízdě vpřed i vzad.
Chybět samozřejmě nemohli oblíbené kompaktní traktory. Počínaje řadou B, která patří ve své kategorii k nejprodávanějším, následovala vylepšená řada Super B, výkonnější a komfortnější řada STV a nakonec nejvýkonnější řada L.

Příslušenství
I když mezi vystavenými i předvedenými stroji jednoznačně převládala Kubota, byly zde k vidění i stroje jiných značek. Například italské firmy Muratori a Peruzzo předvedly osvědčené cepákové sekačky a půdní frézy. S traktorem B 2410 byla agregována cepáková sekačka Muratori se zásobníkem 500 l. Dále zde byla výkonná secí kombinace určená k zakládání trávníků: traktor L 3200 s půdní frézou Muratori, která může být opatřena secím strojem. Velmi výkonnou žací soupravu tvořil traktor STV 36 a cepáková sekačka Peruzzo – Koala se zásobníkem o objemu 1200 l.
Výrobky německé firmy Sembdner byly zastoupeny návěsným Provzdušňovačem RL (agregace s traktorem B 1410). Předvedeny byly i další produkty společnosti Sembdner, jako samojízdné vertikutátory a secí stroje a motorové válce.

Stavební technika
Jak je z názvu patrné jsou stroje z této divize určeny především do stavebnictví. Sortiment obsahuje velké množství rypadel (nosnost 0,8 až 8 tun), několik čelních nakladačů a minidumperů. Z uvedené nabídky si ale jistě vyberou i realizační firmy, které musí ve větší či menší míře provádět terénní úpravy, přemisťovat zeminu, pokládat závlahy apod. (miniripadla, minidumprery)

Ruční sekačky
Široká nabídka Bonasu by nebyla úplná bez profesionálních ručních sekaček. Ty jsou zde zastoupeny australskou značkou Rover. Mezi jejich hlavní výhody patří patentovaný systém mulčování. Pouze jednoduchým přenastavením nožů lze změnit režim z normálního sekání na mulčování. Použít je možné buď dva nebo čtyři nože. K dalším přednostem patří velký počet možností nastavení výšky sekání (12 až 15 poloh). Sekání rovněž usnadňuje široký otvor (prakticky přes celou šíři sekačky) do sběracího koše, který umožňuje naplnit koš maximálním množství trávy a zabraňuje ucpání. Všechny dovážené sekačky jsou s pojezdem. Pro nejnáročnější uživatele je k dispozici i ruční benzinová vřetenová sekačka.

Závěr
Není v možnostech tohoto článku představit všechny stroje značky Kubota, které Bonas na našem trhu nabízí. Ale i z uvedeného výčtu je patrné, že díky širokému sortimentu spojenému s tradiční kvalitou, vysokou výkonností a nízkými provozními náklady (všechny stroje jsou vybaveny naftovými motory) si z něj může každý, kdo potřebuje profesionálního spolehlivého pomocníka, vybrat. Že tomu tak je potvrzuje i velký počet návštěvníků na předváděcích dnech.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *