25.05.2022 | 02:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kritika svazů kvůli dotacím poškozuje zemědělce v očích veřejnosti

Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) se ohradil proti kritice nastavení dotací ze strany středních a velkých zemědělských podniků. Podle ministra poškozuje zemědělce v očích veřejnosti. Novinářům to řekl na tiskové konferenci po dnešním návratu z Bruselu. Vládní koalice se tento týden shodla, že chce dotacemi podporovat hlavně menší farmáře. Rozhodnutí kritizovala Agrární komora ČR a Zemědělský svaz ČR, podle kterých ohrozí produkci.

Kritiku svazů vyvolává především nastavení takzvané redistributivní platby, kterou zemědělci dostávají na prvních 150 hektarů půdy. Na další dotační období to bude 23 procent z celkové částky na přímé platby namísto dosud plánováných deseti procent. Podle předsedy Agrární komory Jana Doležala je nebezpečí, že nastavení dotací ohrozí produkci masa, mléka, ovoce, zeleniny nebo například chmele.

Nekula na dnešní tiskové konferenci řekl, že neustálá kritika ze strany svazů poškozuje pohled lidí na zemědělce. "Veřejnost vnímá, že přestože zemědělci dostanou více prostředků, jejich představitelé neustále brblají. Veřejnost na to nahlíží tak, že zemědělci nevědí, co chtějí," uvedl šésf resortu.

Podle Nekuly je hlavní příčinou současného růstu cen potravin válka na Ukrajině. "Jakmile skončí, čekám, že dojde k uklidnění cenového výkyvu," řekl ministr. Dodal, že Česko, stejně jako Evropská unie, je dostatečně soběstačné ve výrobě téměř všech komodit krom skopového masa, což ovlivnil hlavně odchod Velké Británie z unie.

Vládní koalice se tento týden shodla na podobě strategického plánu zemědělských dotací na období od roku 2023 do roku 2027. Změna povede k tomu, že více peněz dostanou hlavně menší firmy.

Ministerstvo už dříve uvedlo, že chce získat další dvě až tři miliardy korun navíc pro malé a střední firmy z národních dotací nebo formou daňových úlev. Chce usilovat o podporu malých a středních podniků, které se věnují hlavně živočišné výrobě nebo pěstování ovoce, zeleniny, chmele či brambor.

Ministerstvo už dříve navýšilo spolufinancování Programu rozvoje venkova ze státního rozpočtu o pět miliard korun. Podle Nekuly by tak mělo do zemědělství od příštího roku směřovat o sedm až osm miliard korun více než doposud. Další finanční podpora má zajistit dostatek potravin i při současné výši ochrany přírody, dodal. Na společnou zemědělskou politiku bude podle ministerstva směřovat od příštího roku 40 miliard korun ročně.*

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down