28.09.2012 | 04:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Křest nové odrůdy jiřinky

Národní jiřinkářská společnost s více jak 85 letou tradicí (od roku 1962 nese název DAGLA) uspořádala letos již pátý ročník znovu obnovené krásné tradice – výstavy jiřinek.

Vloni ještě „národní,“ letos již mezinárodní výstava se konala ve dnech 25.–26. srpna 2012 ve Velkých Opatovicích.
Právě odtud totiž pocházel náš největší jiřinkář a zahradník Emil Dokoupil, který jako první předseda Československé společnosti pěstitelů a milovníků jiřinek byl zároveň i úspěšným šlechtitelem. Proslavil tak naše jiřinky nejen v Evropě ale i v zámoří v Americe.
K "tuctu" vystavovatelů z Česka se letos přidali i vystavovatelé z Rakouska a Německa. Zhruba 3000 návštěvníků obdivovalo na 282 odrůd jiřinek všech barev a tvarů, které byly aranžovány v 540 kompozicích. Tématem letošního ročníku byly "kočáry a kočárky".
U příležitosti letošní výstavy proběhl v sobotu 25.8.2012 za přítomnosti zástupců DAGLY, vedení Jihomoravského kraje a Velkých Opatovic, zástupců Zahradnické fakulty a odborné veřejnosti slavnostní křest nové odrůdy jiřinky ´Oldřich Lužný´. Jedná se o žlutou dekorační míšenku, která je vhodná k řezu i na zahradu. Odrůdu vyšlechtil známý jiřinkář z Praskačky u Hradce Králové, František Věcek.
Oldřich Lužný (1888-1976), otec emeritního profesora MENDELU Jana Lužného, byl diplomovaným agronomem a vrchním zemským radou, který se především v okrese Liptovský Mikuláš zasloužil o rozvoj zemědělství i zemědělského školství. Byl iniciátorem zavádění pokrokových zemědělských, pěstitelských i chovatelských technologií. Spolu se svou manželkou Albínou nadevše milovali jiřinky, a tuto zálibu po nich zdědil i jejich syn Jan.

Text Jana Lapáčková

Článek naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví 10/2012

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down