13.06.2018 | 08:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Krasec Agrilus fleischeri – nové riziko pro pěstování topolů

Agrilus fleischeri je asijský druh krasce škodící na topolech (Populus spp.). V některých částech Číny se stal destruktivním škůdcem působícím úhyn stromů v plantážích topolů, zvláště druhu Populus nigra var. italica (topol černý vlašský). Přihlédneme-li k důležitosti topolů na území Evropy a ke skutečnosti, že jejich dřevo je běžně využíváno k výrobě palet, je tento škůdce považován za významné riziko pro tyto dřeviny.

Mezi hostitelské rostliny krasce A. fleischeri patří druhy rodu Populus (topol), včetně Populus davidianaP. laurifolia (topol vavřínolistý), Populus nigra var. italica (topol černý vlašský) a P. sieboldii (topol Sieboldův). V literatuře jsou rovněž druhy rodu Salix (vrba) zaznamenány jako hostitelské rostliny, ale údaje o případných škodách zde uvedeny nejsou. Záznamy o výskytech krasce A. fleischeri na zástupcích rodu Quercus (dub) jsou považovány za chybné.

V Číně mezi dva nejčastěji pěstované druhy topolů v plantážích patří P. davidiana (původní druh v Číně) a P. nigra var. italica (nepůvodní druh). Terénní výzkum v provincii Liaoning ukázal, že nepůvodní druh P. nigra var. italica byl více citlivý vůči napadení krascem A. fleischeri než původní druh P. davidiana.

Text

Dr. Ing. Zdeněk Chromý,

rostlinolékař

Zdroj fotografií:

www.eppo.org

Celý článek naleznete v časopisu Zahradnictví č. 6/2018.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down