16.02.2019 | 01:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Krasec Agrilus bilineatus – nové riziko pro pěstování dubů a kaštanovníků

Krasec Agrilus bilineatus je původním severoamerickým druhem brouka, který byl nedávno opakovaně odchycen v Turecku. Tento škůdce dubů a kaštanovníků může představovat významné riziko pro pěstování těchto dřevin též na evropském kontinentu v případě jeho zavlečení.

Škodí larvy krasce vyvíjející se v kambiu a ve vnějším xylému napadených stromů. Žír larev má za následek přerušení transportu vody a živin v hostitelských dřevinách. V Severní Americe je A. bilineatus obvykle považován za sekundárního škůdce napadajícího kaštanovníky a duby oslabené rozdílnými stresovými událostmi. Nicméně, pokud by byly populace škůdce početné (např. po období sucha), je možné zaznamenat rozsáhlá ohniska jeho výskytu a úhyn stromů v rozmezí několika let. Vylíhlí dospělci opouštějí kmeny stromů zřetelnými výletovými otvory ve tvaru písmene D, přibližně 5 mm širokými. Kromě chřadnutí a úhynu stromů může napadení významně snížit okrasnou hodnotu dubů. Je známo, že Q. robur (dub letní) je vysoce vnímavý k napadení tímto krascem, jelikož zjevně zdravé stromy napadl a zničil ve federálním státu Michigan. Chybí údaje o vnímavosti dalších původních evropských druhů dubu k tomuto škůdci na severoamerickém kontinentu.

V původních místech výskytu krasec A. bilineatus zpravidla dokončí svůj životní cyklus během jednoho roku, ačkoli je známo, že někteří jedinci potřebují k dokončení svého vývoje roky dva. A. bilineatus přezimuje jako dospělá larva. Líhnutí dospělců probíhá od dubna do září. Dospělci jsou 5-13 mm dlouzí, jejich hlava je bronzově zelená, zatímco hruď a zadeček jsou většinou černé se zelenavým nádechem. Podél každé strany hrudi vede žlutý proužek,  odtud je odvozeno latinské druhové jméno škůdce bilineatus.*

Text

Dr. Ing. Zdeněk Chromý,

rostlinolékař

Zdroj fotografií: www.eppo.org

Celý článek naleznete v časopise Zahradnictví č. 2/2019.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down