11.04.2006 | 10:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Koupací jezírko – živá voda v zahradě

Většina lidí nemá tu možnost bydlet u čistého přírodního koupaliště. Pokud preferují přirozené prostředí před uniformní modří klasického bazénu, může být koupací jezírko tím pravým řešením.

Koupací jezírko je systém využívající výhradně přírodních procesů. K čištění vody slouží bakterie a vodní rostliny, které prostřednictvím svých kořenů odčerpávají z vody živiny. Řas a sinic způsobujících nevábný vzhled mnoha vodních ploch se v koupacím jezírku bát nemusíte.
Základní princip
Minimální velikost jezírka by měla být alespoň 40 m2. Jeho plochu je nutno rozdělit na dvě části přibližně stejné velikosti – koupací zónu a zónu pobřežní s menší hloubkou. V pobřežní části jsou pak ve vhodném substrátu vysazeny rostliny. Obě zóny jsou od sebe odděleny vlnolamem, který zabraňuje sesouvání substrátu a zároveň chrání rostliny proti vlnám z koupací části. Vlnolamy mohou být vybudovány z různých materiálů, např. ze ztraceného bednění, kamene nebo dřeva. Vodu není třeba vypouštět, naopak, pouze se doplňuje odpar. Jezírko lze vytvořit i ze stávajícího konvenčního bazénu, přestavba je poměrně jednoduchou záležitostí.
Technické řešení a materiály
Mezi technické prvky využívané při stavbě koupacího jezírka patří sběrač povrchových nečistot, tzv. skimmer, oběhové čerpadlo umožňující cirkulaci vody v celém systému, vzduchovací jednotka zásobující vodu kyslíkem a různé typy filtrů zabezpečující mechanické a biologické čištění vody. Dále to jsou UV lampy a čidla pro kontrolu výšky hladiny. K vytvoření funkčního systému však není nutné využívat všechny výše uvedené prvky. Ostatních možných doplňků je celá řada od podvodního osvětlení, fontánky či umělého splavu až po vodotrysky a jiné vodní hry. Vše závisí pouze na vkusu zákazníka.
Z materiálů lze použít měkčené PVC nebo syntetickou pryž. Každý z nich má své výhody i nevýhody. Obě fólie jsou odolné proti UV záření a mají atesty na hygienickou nezávadnost, záruky se pohybují od 10 – 20let, v praxi je životnost ovšem vyšší, uvádí se až 50 let. Alternativním řešením k izolaci jezírka je utužená jílová vrstva.
Rostliny a živočichové
I uměle vytvořené koupací jezírko může sloužit jako biotop pro řadu živočichů, kterých byste si ve volné přírodě ani nevšimli. Žáby, čolci, vážky, vodní měkkýši, vodoměrky a další živočichové jsou přirozenými obyvateli těchto jezírek. Je možné zde chovat i několik menších ryb. Ty spolu s vážkami fungují jako regulátory komářích larev. Rostliny v nádrži mají kromě čistící i funkci estetickou. Rozkvetlé lekníny, kosatce, blatouchy, pomněnky a mnoho dalších rostlin vytváří záplavu vůní, tvarů a barev.
Výhody koupacího jezírka
V koupacím jezírku lze bez použití chemických přípravků dosáhnout velmi vysoké čistoty vody, což je jeho nespornou výhodou. Chlor používaný k úpravě vody u běžných bazénů dráždí a vysušuje pokožku a zvláště u dětí zhoršuje průběh astmatu. Při chemické úpravě vody v konvenčních bazénech vznikají látky podezřelé z karcinogenních účinků obtížně odbouratelné pro lidský organismus a ukládají se v tukových tkáních.
Pořizovací náklady na výstavbu jezírka jsou výrazně nižší než u výstavby konvenčního bazénu. Provozní náklady se omezují pouze na elektřinu pro oběhové čerpadlo, které navíc nemusí stále běžet. Údržba je velmi jednoduchá, spočívá v občasném čištění skimmeru, předsezónním odstranění seschlé biomasy vodních rostlin a v případném odsátí usazenin. Odpadají náklady na drahé chemické preparáty k čištění vody. Chemicky neupravovaná voda představuje v zahradě a okolí velmi cenný biotop, jehož ekologická a estetická hodnota není zanedbatelná.
Využití jezírka ke koupání se díky jeho profilu může oproti běžným nevyhřívaným nekrytým bazénům prodloužit i o několik týdnů. Vodní plochu je možné v zimním období využít k bruslení.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Komentáře k článku

  1. Také máme na zahradě zahradní jezírko. S fontánkou, lekníny a spoustou koi kaprů 🙂 . Dokud byly děti malé, tak jsem měla strach, aby do jezírka nespadly, tak jsem je musela pořád hlídat, ale teď už je to lepší. Jednak jsou větší a také je jezírko vůbec neláká, protože máme na zahradě velký bazén, který jsme si objednali z https://www.albixon.cz/bazeny/ a ten je mnohem lepší než nějaké malé jezírko 🙂 .

  2. Tak já třeba preferuji zahradní jezírka. Bazény mi prijdou takové neosobní a umělé. Zahradní jezírka jsou mnohem osobnější, hezčí a celkově i lépe zapadají do zahrad. Já mám zahradní jezírko z webu https://www.zahradnijezirka.net/ a od té doby jsme bazény naprosto zavrhli :D. Zahradní jezírka mohu tedy jen doporučit.

  3. My naštěstí tu možnost máme, bydlíme hned u jednoho takového přírodního koupaliště https://www.cklub.cz/blog/koupaliste , respektive tam máme chatičku. Je to stokrát lepší, než kdybychom si měli zařizovat nějaké svoje vlastní jezírko či bazén. Té práce co by s tím bylo! No jejda, to radši ujdu těch pár set metrů a ochladím se mezi ostatními.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down