09.04.2023 | 12:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Konference AIPH nabídla pohled do portugalského květinářského sektoru

Konference Okrasné zahradnictví v Portugalsku v Lisabonu, hlavním městě Portugalska, přivítala akademické odborníky a odborníky z praxe, aby hovořili o příležitostech, které země nabízí, a výzvách, kterým čelí. Konferenci, která se konala 14. března, organizovala Mezinárodní asociace zahradnických producentů (AIPH) ve spolupráci s portugalskou asociací producentů přírodních rostlin a květin (APPP-FN) a sponzorovala ji GLOBALG.A.P. Byla součástí jarního setkání AIPH, na kterém se scházejí členové z celého světa.

Ricardo Silvestre, viceprezident APPP-FN, zahájil konferenci informacemi o činnosti asociace. Řekl: „Jedním z hlavních cílů APPP-FN je podporovat dialog mezi profesionály, institucemi a společností, aby se portugalská okrasná produkce stala konkurenceschopnější." Portugalsko má dlouhou květinářskou historii, přičemž Montijo – region blízko Lisabonu – je srdcem květinové produkce v zemi. Ricardo Silvestre zdůraznil, že změny v legislativě EU týkající se zdraví rostlin jsou pro portugalské pěstitele velkým problémem. Miguel Costa, výzkumník a přednášející na univerzitě v Lisabonu, podal komplexní přehled o okrasném zahradnictví v Portugalsku. Situaci komentoval: „Jsme malá země, ale jsme osmým největším producentem okrasných rostlin v Evropě.“ Díky svému výzkumu zaměřenému na udržitelnost a klimatické problémy ve vinařství a zahradnictví má Miguel Costa rozsáhlé znalosti o výhodách a výzvách portugalského klimatu pro pěstitele. Řekl: „Máme dva typy klimatu. Na severu jsou chladnější teploty a vlhké, deštivé zimy a na jihu je méně srážek. Je to malá země, ale se spoustou variací." Okrasné rostliny se pěstují v blízkosti spotřebitelských center, jako je Lisabon, a podél pobřeží Atlantiku, kde jsou mírnější teploty.

Rick van Woudenberg, spolumajitel Van Woudenberg Tuinplanten, nabídl jiný pohled na pěstování v Portugalsku. Rick jako nizozemský rodák, který rozšířil svůj rodinný podnik do nové země, vidí Portugalsko jako hlavní investici pro zahradnický průmysl. „Před dvanácti lety jsme v Nizozemsku pěstovali v předjaří trvalky ve sklenících," řekl Rick. „Skleníky dávají velmi křehké kvetoucí rostliny a já jsem si myslel, že to musíme udělat jinak, musíme nabídout zákazníkům odolné rostliny. Od té doby jsme v Portugalsku začali pěstovat naše trvalky.“ Portugalské klima umožňuje společnostem, jako je Van Woudenberg Tuinplanten, produkovat rostliny po celý rok, a tak snáze uspokojovat sezónní požadavky.

Sarah von Fintel, Key Account Manager pro prodej květinářství a vztahy se stakeholdery společnosti GLOBALG.A.P., se také připojila ke konferenci, aby informovala hosty o certifikačních schématech organizace a o tom, jak jsou přínosem pro pěstitele. Přibližně 2 500 výrobců okrasných rostlin po celém světě je GLOBALG.A.P. certifikovaných, včetně pěstitelů v Portugalsku.

Generální tajemník AIPH Tim Briercliffe tuto událost komentoval slovy: „Tato konference a prohlídky školky poblíž Lisabonu nám poskytly cenný pohled na portugalský zahradnický sektor. Rozhodně zde existují příležitosti k růstu, protože výroba se v jiných regionech Evropy s vyššími náklady stává finančně mnohem méně životaschopná.“

Další akcí AIPH bude 75. výroční kongres, který se má konat v Suncheonu v Jižní Koreji od 18. do 22. září 2023.*

Zdroj: AIPH

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down