30.05.2006 | 10:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Konec zimy a závlahové soustavy

V minulém roce nás zima neopouštěla lehce. A nebylo tomu jinak ani v roce letošním. Vždyť ještě v březnu jsme zažili poměrně silné mrazy.
A co vůbec říkají na zimu a mráz závlahové soustavy? Když nic, tak je to dobře. V současnosti nejpoužívanější PE potrubí je již natolik trvanlivé a kvalitní, že pokud v něm nezůstane voda pod tlakem, zpravidla nepraskne. Náchylnější k poškození vlivem mrazů jsou různé spojky, výsuvné postřikovače a elektroventily. Naopak ze zkušenosti se jeví být extrémně odolnou kapkovací hadice. Nekorunovaným králem případných potíží zůstává kulový ventil, někdy nezabrání roztržení ani výpustný ventilek a ovládací páčka v předpisové poloze 45°.

K poškození může dojít nejen přímým poškozením mrazem, ale také vlivem posunů promrzlých mas zeminy a různého sesedání, zejména na nově zakládaných zahradách. Na těch také musíme počítat s možností lokálních prohlubní v místech vedení potrubí. Také je dobré zkontrolovat výškové usazení postřikovačů a šachet, popřípadě chybějící materiál doplnit směsí substrátu s pískem.

Jak znovu uvést do provozu závlahu? Zde si dovolím připomenout několik rad (předpokládám, že zazimování proběhlo úspěšně v odpovídajícím termínu).
Ponejprv je třeba vrátit do soustavy všechny demontované části, jsou-li nějaké – filtr, solenoidy ventilů, koncovky, záslepky atp. Při té příležitosti vizuálně překontrolujeme celistvost náchylných prvků – jde zejména o kovové spojovací prvky a kulové ventily.
Podle povahy zdroje vody a způsobu ovládání všechny ventily sekcí uzavřeme nebo přepneme do polohy automatického ovládání. Do programovatelného ovladače vložíme novou zálohovací baterii a v případě potřeby provedeme přeprogramování či znovu naprogramování podle zápisku, který jsme si prozřetelně pořídili v předchozí sezóně.
Pokud napájíme soustavu čerpadlem, které nebylo přes zimu v provozu, rozběhneme nejdříve čerpadlo mimo vlastní soustavu, aby nám případné nečistoty a kaly nezanášely filtr. Majitelé nových studní mohou potvrdit, že během pročišťování zdroje po zimě je potřeba věnovat filtru zvýšenou pozornost třeba i několik týdnů.
Každopádně je třeba zajistit pozvolný náběh soustavy bez tlakových rázů a u větších soustav napouštění vody třeba i několikrát přerušit, aby mohlo dojít k určité stabilizaci a přesunům případných vzduchových bublin v hlavním řádu. Optimální bývá spouštět nejdříve větev nejvýše položenou či nejvzdálenější a kontrole všech větví věnovat maximální pozornost.

Na závěr se vrátím se k již zmíněným kapkovacím hadicím. Protože se v podstatě jedná o PE potrubí, mráz jim příliš neublíží. Je však nutné počítat s tím, že životnost kapkovače je omezená – zanáší se. Poruchy funkčnosti se vždy projeví po delší době bez provozu, zpravidla tedy po zimě. Jakkoliv si kapkovacích hadic celý rok téměř nevšimneme, toto je ta pravá chvíle se jim věnovat, při zjištěných závadách a pokud je to účelné uvažovat o výměně. Vězte, že máte na výběr, životnost kapkovacích hadic se počítá podle typu kapkovače a údržby od asi deseti let u špičkových a dobře provozovaných po jednu sezónu u těch nejlevnějších tenkostěnných.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down