09.02.2005 | 10:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Konec stagnace meruněk a broskvoní v ČR?

Ovocnářská veřejnost již dlouho diskutuje o nutnosti obnovy sadů teplomilných peckovin – meruněk a broskvoní. Jedním z oblíbených témat je i nevyhovující sortiment odrůd a podnoží. Situace se postupně mění a na náš trh přichází odrůdy nové, které podle všeho přinesou lepší rentabilitu a ekonomický efekt.

Ovocná školka Fytos vlastní licence na široký sortiment tuzemských i zahraničních odrůd, využívá technický izolát pro uchování virus free materiálu, technologické zázemí – chladicí boxy pro skladování roubů, podnoží a výpěstků, produkční matečnice a plochy ovocných školkařských výpěstků.

Meruňky
Díky dobré reputaci, plnění smluvních vztahů a důvěře šlechtitelů získala ovocná školka Fytos výchozí basis materiály a začala exklusivně v ČR množit již ověřené odrůdy meruněk pro naše podmínky: – ´Sylvercot´®, ´Pinkcot´® a samosprašnou ´Kioto´®, dále pak ´Goldrich´, ´Hargrand´, ´Harogem´. Proti stávajícímu sortimentu mají všechny uvedené odrůdy přednost v mrazuodolnosti v době květu, velikosti a vzhledu plodů, jejich pevnosti a uchovatelnosti. Vyšší hektarové výnosy, úměrně vyšší tržní hodnota nových odrůd navíc umožní posunout rentabilitu podniků do jiné dimenze – být ekonomicky efektivní.

Broskvoně
Podobné pozitivní vlastnosti má i sortiment broskvoní. Získání odrůdy Symfonie® pro licenční množení v ČR a založení matečnice z „basis“ materiálu nebo nektarinky ´Stark Red Gold´ mluví za vše. A to není vše. Na základě uzavřených dohod se rýsuje pro otestování v podmínkách ČR, získání dalších, osvědčených a zcela nových odrůd.

Perspektivy nových odrůd
Z ekonomických výsledků a diskuzí pěstitelů zcela jasně vyplývá orientace na ranné a pozdní odrůdy, vyšší intenzitu výsadeb, tvarování meruněk na štíhlé vřeteno. Největší předností odrůd ´Sylvercot´ a ´Pinkot´ je nejen mrazuodolnost, červené vybarvení plodů a jejich velikost, ale zejména doba sklizňové zralosti v první dekádě července, kdy není nadprodukce a je velmi příznivá cena. Sortiment používaných podnoží v některých školkách, např. OŠ Fytos – Prunus St. Julien, P. Wagenheim, P. myrobalán se jeví jako odpovídající podnože pro potřeby pěstitelů. Do budoucna určitě po nějakou dobu nebude smysluplné sázet odrůdy dozrávající v době produkce odrůd ´Velkopavlovická´ či ´Redhaven´, protože tlak na ceny plodů u těchto odrůd je obrovský.
Řešením je pro pěstitele v obměna výsadby. Změna odrůdové skladby sice vyžaduje několikaleté úsilí a nemalé investiční náklady, je však jediným způsobem, jak zůstat konkurenceschopným a dosahovat uspokojivé ekonomické výsledky.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down