29.03.2011 | 03:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Koně si s technikou rozuměli

Na dostihovém závodišti v německém Mannheimu seznámila domácí společnost Deere & Company zhruba čtyřicet novinářů z celé Evropy především s novinkami pro zahradníky, města a obce pro rok 2011.

Zářijovou akci nazvali pořadatelé The Power of Turf, což lze volně přeložit jako Síla dostihů nebo trávníku. Na čtyřech tematicky rozdělených stanovištích se představilo téměř sedmdesát strojů, které si mohl každý vyzkoušet i v praxi.

Traktory
V kategorii kompaktních a užitkových traktorů vhodných především pro celoroční úklid komunikací a vyžínání okolní zeleně byli k vidění zástupci modelových řad 2000, 3000 a 4000. Každá obsahuje příslušníka méně vybavené a levnější verze (označená písmenem E) i dražší modely s komfortní výbavou a ovládáním.
Novinkou je traktor 3036 E s motorem Yanmar o výkonu 37 k. Vyznačuje se robustní převodovkou i nápravami. Pojezd je hydrostatický, ovládání jednoduché. Vylepšený je systém snazší a rychlejší montáže a demontáže nakladače. Větší traktory John Deere reprezentovala nová řada 5000 s výkony od 55 do 100 k, a to opět od méně vybavených a lacinějších modelů až po dražší prémiové typy.

Užitkové vozy
John Deere se pyšní nejširší nabídkou víceúčelových terénních vozidel v celosvětovém měřítku. Značka Gator zahrnuje elektrické modely, s benzinovým i dieselovým pohonem, a to o výkonech od 8,2 do 25 k. Nový typ XUV 855 Diesel 4 x 4 pohání vylepšený motor Yanmar s výkonem 25 k. Úchyty kol mají vyztužená ramena s vyššími zdvihy pro lepší průchodnost terénem, nový výfukový systém snižuje hlučnost. Úložný prostor pojme až 460 litrů nákladu. Vůz lze vybavit i elektronickým posilovačem řízení, který automaticky přizpůsobuje jeho tuhost rychlosti jízdy. Posíleny byly kotoučové brzdy.
Kromě firemní zelenožluté je Gator XUV 855 k dispozici i v barvách olivové a černé. Dosahuje rychlost až 52 km/h a je možné jej homologovat k provozu na silnicích. Vychází vstříc zákazníkům, kteří se chtějí při jízdě terénem také náležitě pobavit.

Zahradní technika
V sortimentu ručně vedených sekaček a zahradních traktorů John Deere je možné napočítat 46 modelů. Nová řada „ručních“ sekaček R 43 se záběrem 43 cm má větší kola a inovované vedení ovládacích lanek. Vylepšený a zjednodušený je u modelu R 43 VE s elektrickým startováním variátor pojezdu, současně se lépe vyprazdňuje koš o objemu 56 l. Pracovní rychlost se pohybuje od 2,7 do 4,3 km/h. Nový typ elektrické sekačky R 43 ELV má jako jediný na trhu ve své kategorii pojezd s plynule nastavitelnou rychlostí. Sběrací systém sekaček R 43 TurboStar si poradí i s mokrou trávou, volitelná je mulčovací sada. Výška sečení se nastavuje centrálně od 22 do 80 mm. Společným prvkem je pevné hliníkové šasi s patnáctiletou zárukou.
Nový model zahradního traktoru X 155 R pohání dvouválec s výkonem 17 k. Šířka záběru činí 107 cm, výhoz je středový, koš pojme 300 litrů zelené hmoty. Zvýšení výkonů motoru se odráží v možnosti dosáhnout vyšší pracovní rychlost – až 10 km/h – a současně tak zlepšit produktivitu práce. K dispozici jsou i typy zahradních traktorů s oběma řiditelnými nápravami (X 534 nebo X 304), u nichž je na minimum snížen poloměr otáčení, což je cenné především při obsekávání překážek.

Text Jan Kroupa Foto archiv

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down