31.08.2005 | 10:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kompostárna a školka v Úholičkách

Pražská firma Jena provozuje kromě projekčního a realizačního oddělení okrasnou školku a tři kompostárny – v Úholičkách, Praze - Malešicích a Modleticích. Předmětem zájmu týdeníku Zemědělec se stala právě jedna z nich, úholičská kompostárna, která je jednou z nejlépe technicky vybavených v České republice. Druhým důvodem k zastavení ve stejné obci byla i školka zaměřená na produkci trvalek.

Velké objemy vyžadují kvalitní techniku
Vedoucí úholičské kompostárny Ing. Tomáš Matějka se stará o všechny tři pracoviště kompostárny (Úholičky, Prahu - Malešice i Modletice). Organizuje přesun techniky, dovoz biomasy a komponentů do substrátu, založení a péči o kompost a také výdej objednaného substrátu.
V Úholičkách se zpracuje na kompost ročně kolem deseti tisíc tun rostlinného materiálu. Z 90 procent jde o odpad z údržby zeleně, například trávu, listí a zeleninu z velkoskladů. „Půl roku deponujeme materiál na zpevněných plochách. Kompost se zakládá dvakrát ročně. Přitom využíváme dva až tři nakládače a drtič od firmy Doppstadt. Zakládka trvá dva až tři týdny. Během této doby se kompost prolévá užitkovou vodou nebo vodou ze sběrné jímky. Druhou fází je zrání a překopávání, které probíhají tři měsíce. Po uplynutí tří až čtyř měsíců se kompost začne rozebírat. Prosévá se opět na stroji Doppstadt. Při prosévání vzniknou dvě třetiny kompostu a třetina nadsítného. Nadsítné se opět drtí a míchá s materiálem, který má větší vlhkost, tedy se zeleninou a trávou, a dává se do další zakládky,“ popsal technologii výroby substrátu Ing. Matějka. V letošním roce firma koupila ještě separátor na lehké částice, který umí vytřídit plasty, kovové částice a oddělovat kámen.
Hlavními odběrateli substrátu, který se míchá z ornice, kompostu a písku, jsou kromě mateřské firmy převážně dovozci bioodpadu. Na základě požadavku zákazníka je společnost Jena schopna namíchat jakýkoli poměr požadovaných ingrediencí.

Trvalky a další okrasné rostliny
Po kompostárně přišla v Úholičkách na řadu návštěva okrasné školky. Podle vedoucí školky Ing. Simony Müllerové vzniklo toto oddělení původně jako zásobárna pro oddělení realizací mateřské firmy. Dnes se v Jeně uplatní přibližně čtvrtina produkce, zbylé tři čtvrtiny odeberou externí zákazníci a maloobchod.
V sortimentu se klade důraz na trvalky v kontejnerech, kterých se za rok prodá 70 až 80 tisíc. Největší zastoupení v širokém sortimentu mají rody Geranium , Waldsteinia, Levandula, Alchemilla. Produkce listnatých keřů se pohybuje mezi 80 až 100 tisíci, vřesovištních rostlin kolem 10 tisíci, jehličnany mezi 12 až 15 tisíci kusy. Ing. Müllerová dodává: „Kompletujeme zakázky od trvalek po alejový strom nejen pro naši firmu, ale i pro externí zákazníky. Spolupracujeme i s jinými školkami, část sortimentu dovážíme ze zahraničí.“
Na pracovišti školky se uplatní tři stálí a podle potřeby dva až pět sezónních zaměstnanců. Podle Ing. Müllerové je dnes problémem získat kvalifikovaného zahradníka se středoškolským vzděláním.
Společnost Jena se se v současnosti podílí například na ozelenění obytného souboru Císařka na Smíchově v Praze 5, obytného domu River Diamond v Karlíně na Rohanském nábřeží a obnově stromořadí na Žižkově.

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down