Kompaktní pomocník

Nejsou daleko časy, kdy se v kůlnách, garážích a dílnách podomácku rodily roztodivné samohyby, často velmi pozoruhodných tvarů i důmyslných konstrukcí. Kromě umu a dovedností svých tvůrců dokazovaly, jak moc na trhu chybí vozítko, kterým by šly přepravovat pytle brambor z pole, lísky s ovocem či zeleninou, truhlíky s květinami, hnojivo, nářadí, parťák a podobně.

John Deere tuto mezeru zacelil, v jeho sortimentu najdeme několik víceúčelových vozidel, vhodných do lehkého i těžkého terénu, poháněných vznětovými a zážehovými motory, případně elektromotorem.
Pro zahradnictví je nejzajímavějším kompaktní typ John Deere CX. Jde o nenáročného pomocníka, jak z pohledu pořizovací ceny, tak co se týče provozních nákladů – jeho zážehový čtyřtaktní jednoválec o objemu 286 cm3 má dostatek síly (10 koní) a velmi nízkou spotřebu. Na té má zásluhu také vyspělá automatická plynulá převodovka CVT, u které řadíte mechanicky pouze mezi jízdou vpřed a zpátečkou.
Díky pevnému prostorovému rámu má John Deere CX slušnou užitečnou hmotnost (363 kg) a přitom se s délkou pod 2,5 m, šířkou 1,2 m a poloměrem otáčení tři metry snadno proplétá po klikatých cestičkách i mezi záhony. A také svižně, jeho maximální rychlost dosahuje 24 km/h.
Velkou předností, zejména při přepravě sypkého materiálu, je sklápěcí korba. Její vnitřní délka je 970 mm, šířka 735 mm a nakládací výška pouhých 584 mm. Vnitřek je chráněný plastem proti poškození a je snadno omyvatelný. Zajímavým doplňkem jsou dělící přepážky, jejichž pomocí rozdělíte korbu na několik sektorů pro převoz drobnějších předmětů, například květináčů apod.
Při pohotovostní hmotnosti 303 kg a s koly, obutými do širokých turfových pneumatik se nemusíte bát vjet ani na pěstěný trávník, ve kterém na rozdíl například od malých dvoukolových traktůrků s nedělenou nápravou po sobě nezanecháte žádné stopy.
Vyspělé konstrukci stroje odpovídá moderní, vydařený design s pěkně tvarovanou kapotou a vkusně integrovanými světlomety vpředu i vzadu. Volitelná výbava zahrnuje stříšku či zadní závěs pro přívěs o hmotnosti až 272 kg.
Po pár dnech s vozidlem John Deere CX se budete divit, jak jste se bez něj vůbec doposud mohli obejít, neboť v něm najdete věrného, spolehlivého, všestranného a hlavně moc užitečného pomocníka.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *