Kolový traktor pro všestranné použití

Se stále se zvyšující bytovou i komerční výstavbou rostou i zakázky firmám, které se zabývají se realizací a údržbou zahrad a veřejných prostranství. Zadavatelé těchto zakázek vyžadují kromě kvalitního provedení především dodržení stanoveného termínu samotné realizace. Jednou z možností, jak zkrátit časový horizont provedených zahradnických prací je nahradit podíl ruční práce mechanizačními prostředky. Přestože jejich pořízení je finančně nákladné, při maximálním využití je investice rychle návratná, jak jsme se sami přesvědčili u jedné z firem ve Vrchlabí.

Začátky vzniku společnosti Doupovec údržba zeleně sahají do roku 1993, kdy se firma zabývala údržbou zeleně, především sekáním travních porostu. Postupem času společnost rozšířila svoje aktivity i v oblasti zahradních realizací. V současné době zaujímá prvenství v poskytování kompletního zahradnického servisu v trutnovském regionu. Kromě projektování a samotné realizace zahrad se společnost zabývá výsadbou vzrostlých stromů, obnovou travnatých ploch a pokládáním travních koberců. V nabídce nechybí ani odborné prořezávání vzrostlé zeleně a kácení stromů. Z menších stavebních prací, jež firma také zabezpečuje, jmenujme výstavbu plotů a chodníků. Od loňského roku se aktivity firmy rozrostly o ozeleňování a realizaci střešních ploch.

Zajištění kvality
Se zvyšující se životní úrovní rostou i nároky zákazníků na kvalitu a nabídku poskytovaných služeb, zahradnické nevyjímaje. Pro jejich uspokojení vynakládá společnost Doupovec nemalé finanční prostředky a to jak na průběžné vzdělávání svých zaměstnanců, kteří se prostřednictvím školení a seminářů nebo účastí na domácích i zahraničních veletrzích seznamují s novým technologiemi a výrobky, tak i obnově používané mechanizace. Poslední novinkou, o kterou se rozrostl strojový park vrchlabské společnosti, je kolový traktor Mistral 45 italské značky Landini. Zastoupení této značky na českém trhu zajišťuje společnost Moreau Agri, s. r. o. , která patří mezi největší obchodní a servisních firmy zemědělských strojů a techniky u nás. V její nabídce nechybí výrobky předních světových značek, jako jsou Manitou, McCormick, Storti, Kuhn nebo Matrot. Výrobky těchto značek spojuje dokonalé technické a technologické provedení. Bohatý sortiment strojů a zařízení umožňuje i sestavení kompletních systémů pro potřeby nejenom zemědělské, ale i zahradnické výroby.

Celoroční využití
„Výměna dosavadního traktoru, který neodpovídal výkonnostně ani komfortně současným nárokům, byla pro firmu velkou finanční investicí, která vyžadovala jistou návratnost,“ dodává Vítězslav Doupovec, majitel firmy. „Samotná realizace zahrad je vzhledem k našim klimatických podmínkách především sezónní prací. Přestože ročně zrealizujeme (vytvoříme) přibližně šest až deset nových zahrad a ze 70 až 80 procent provádíme jejich následnou údržbu, bylo nutné zajistit celoroční vytíženost nového stroje. Získáním zakázky na ošetřování veřejné zeleně a prostranství města Vrchlabí je zabezpečena maximální využitelnost stroje jak v letních, tak zimních měsících. V pravidelných časových intervalech také udržujeme s traktorem Mistral 45 venkovní plochy provozoven předních průmyslových závodů a prodejen, jako je Škoda Auto, Hitos Argo nebo Havex Auto.“

Technické parametry
Kolový traktor Mistral 45 se řadí díky svému technickému provedení do skupiny malých traktorů, vzhledem k plné výbavě by neměl být považován za malotraktor. Tři přídavné hydraulické okruhy umožňují připojení jakéhokoli hydraulicky ovladatelného nářadí např. rotavátory, štěpkovače, mulčovače, rozmetadla atd. Odpružený tříbodový závěs je kategorie 1– rychloupínání konců koulí, mechanicky ovladatelný zdvih zadních ramen s hydraulickými pístnicemi a je plně kompatibilní s přídavnými zařízeními. Horní závěs je výškově stavitelný pro návěsy a přívěsy.
Zadní vývodová hřídel s mechanickým zapínáním je dvojrychlostní s 540/750 n./min. Jednorychlostní přední vývodová hřídel má mechanické zapínání s 1000 otáčkami. Přední nápravu tvoří soukolí koncových převodů a kuželové páry kol. Zvýšený úhel natáčení kol (50º) spolu s výklopnými blatníky přispívá k lepší a přesné pohyblivosti stroje. Dělené brzdy umožňují otáčení stroje kolem osy jednoho kola. Motor japonské výroby Yanmar s přímým vstřikováním o výkonu 44 k/32 kW je dobře přístupný údržbě. Přínosem je i možnost změny rozchodu kol, a tím i šířky traktoru.
Ovladatelné prvky jsou v kabině přirozeně rozmístěny. Rychlospojka s dvanácti rychlostmi umožňuje směr pojezdu vpřed i vzad, její umístění na pravé straně umožňuje obsluze pohled nářadí. Jednoduchá analogová přístrojová deska je kromě otáčkoměru vybavena symbolikou veškerých zařazených a zapnutých prvků a strojů.

Zaručený komfort
Polohovatelný volant spolu s odpruženou sedačkou se všemi funkčními prvky seřízení přispívá k pohodlí řidiče. Raritou traktoru Mistral 45 je prosklení přední části kabiny až k podlaze, což umožňuje obsluze dobrý výhled na pojezdová kola a nářadí. Přestože je traktor vybavený klimatizací jeho přední a zadní okna jsou otevíratelná. Topení zajišťuje komfortnost obsluhy především v zimních měsících, kdy je stroj používán na odstraňování sněhu. Umístěnípracovních světel vpředu i vzadu přispívá k lepší kontrole nad používaným přídavným zařízením.

Jednoduchá údržba
Nenáročnost traktoru na údržbu patří k jeho dalším přednostem. Týdenní údržba zahrnuje doplnění základních kapalin. Pravidelné servisní prohlídky jsou automaticky prováděny dodavatelem stroje, firmou Moreau Agri, s. r. o. Jejich dokonale zásobované servisní sítě umožňují rychlou dodávku náhradního dílu nebo stroje do 24 hodin od nahlášení požadavku. O bezporuchovosti traktoru jsme se mohli přesvědčit ve Vrchlabí, kde si za dobu pěti let každodenního používání nevyžádal žádnou z oprav.

Všestranné použití
Kolový traktor Mistral 45 díky svému technickému provedení a široké nabídce funkcí najde uplatnění nejenom při realizaci zahrad a zajišťování komunálních prací. Může se stát vhodným pomocníkem sadařů, školkařů a vinařů. Pro tichý chod motoru je vhodným strojem na údržbu veřejných prostranství v bytových zástavbách.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *