19.07.2023 | 04:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kolovník nese své plody

Naše návštěvníky jsme 26. 1. 2021 informovali o tom, že nám poprvé v historii zahrady rozkvetl kolovník Cola anomala. Kvetení se opakovalo každý rok vždy v prvních měsících nového roku (leden, únor) a letos poprvé se zadařilo opylení a oplození a my se můžeme radovat z prvního plodu. 

Celý rod Cola (česky kola nebo kolovník) patří do čeledi Malvaceae (slézovité). Pochází z nížinných a horských lesů v tropické Africe. Zahrnuje 134 uznaných druhů (POWO 2023). V naší botanické zahradě pěstujeme dva kolovníky v tropickém skleníku. V úseku věnovaném africké flóře je vysazen druh Cola anomala, který pravidelně kvete a letos i zaplodil, v křížovkářském záhoně pak známý druh Cola acuminata (kolovník zašpičatělý), který se hojně využíval a využívá v potravinářství a farmacii. Oba druhy byly vypěstovány ze semen v roce 2003 a letos tak slaví své dvacetiny. 

Úspěch zaznamenala semena kolovníku zašpičatělého, které mají vysoký obsah kofeinu. Extrakt z těchto semen byl součástí původní receptury Coca-Coly. Dnes se semena využívají ve farmacii k výrobě povzbuzujících preparátů a není problém sehnat ve zdravé výživě mletý kolový ořech. Ten se užívá ve formě nálevu, který má tmavou a nasládlou chuť. Mezi domorodci v Africe jsou kolové oříšky vyhledávanou pochoutkou s vysokým obsahem škrobu a povzbuzujícími účinky. 

Plody kolovníku jsou podlouhlé měchýřky, které v případě Cacuminata mohou měřit až 22 cm (v našem případě jsou poloviční). Na povrchu jsou nepravidelně bradavičnaté, zelené až hnědé. Uvnitř obsahují semena („kolové ořechy“), které jsou růžové až červené. Okolo semen se nachází bílé osemení, které má sladkokyselou chuť. 

Zdroj: Botanická zahrada Teplice

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down