23.11.2021 | 08:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kněžice zeleninová – riziko nejen pro pěstování zeleniny

Kněžice zeleninová patří mezi hospodářsky nejvýznamnější druhy ploštic. Předpokládá se, že oblastí jejího původu je východní Afrika nebo Středomoří. Vzhledem k tomu, že výskyt kněžice zeleninové byl zjištěn v loňském roce i na území České republiky, je nezbytné věnovat tomuto škůdci zvýšenou pozornost.

Kněžice zeleninová (Nezara viridula) taxonomicky náleží do řádu polokřídlí (Hemiptera), čeledi kněžicovití (Pentatomidae). V současnosti je tento druh prakticky celosvětově rozšířen v tropech a subtropech Evropy, Asie, Afriky, Austrálie a Ameriky. Vlivem oteplování se areál výskytu kněžice rozšiřuje i do dříve chladnějšího mírného pásma. V polovině 20. století se v Evropě začal tento druh šířit směrem na sever. Ve Slovenské republice byl výskyt kněžice zeleninové poprvé zaznamenán v říjnu 2014 (výskyt larvy na netvařci křovitém – Amorpha fruticosa), v dalších letech došlo k rychlému nárůstu její populace. Ve stejném období bylo nalezeno několik jedinců kněžice v Maďarsku na líčidle americkém (Phytolacca americana). Od té doby se v této zemi kněžice zeleninová stala jedním z nejvýznamnějších škůdců při pěstování zeleniny. První úředně ověřený nález v České republice byl potvrzen v září 2020 v lokalitě Praha-Libeň v zahrádkářské kolonii. Detekční průzkum výskytu kněžice zeleninové provádí ÚKZÚZ již od roku 2017.

Jedná se o široce polyfágní druh, jehož hostitelský okruh zahrnuje přes 150 druhů hostitelských rostlin z více než 30 čeledí, přičemž preferovány jsou zejména rostliny z čeledi bobovitých (Fabaceae), zvláště sója luštinatá (Glycine max). K hospodářsky významným hostitelům patří různé druhy zeleniny, např. lilek rajče (Solanum lycopersicum) a paprika roční (Capsicum annuum), dále kukuřice setá (Zea mays), slunečnice roční (Helianthus annuus), tabák virginský (Nicotiana tabacum), ovocné plodiny a okrasné rostliny.

Způsoby šíření škůdce a možnosti ochrany

Na kratší vzdálenosti se kněžice zeleninová šíří přelety dospělců, na delší vzdálenosti především transportem a obchodem s plody ovoce a zeleniny. Kněžice zeleninová je považována za hospodářsky významného škůdce ve většině oblastí, v nichž se vyskytuje. Kromě redukce výnosu dochází i ke snižování kvality plodů hostitelských rostlin, přičemž plody jsou znehodnoceny esteticky, produkty získávají nepříjemný ploštičný zápach a stávají se tak neprodejnými. Kněžice zeleninová se podílí též na přenosu houbových chorob.

Monitoring škůdce je možné provádět vizuální prohlídkou porostů hostitelských rostlin. S kněžicí zeleninovou si současný systém integrované ochrany rostlin zatím nedokáže poradit, a proto je v oblastech s jejím výskytem doporučována aplikace insekticidních přípravků. Při pěstování sóji se doporučuje k ochraně později dozrávajících odrůd využívání návnadových porostů raných odrůd, u kterých se též provádí insekticidní ošetření.

Text Dr. Ing. Zdeněk Chromý, ÚKZÚZ Brno

Zdroj fotografií: www.eppo.org

Celý článek naleznete v časopisu Zahradnictví č. 11/2021.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down