31.10.2024 | 10:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Klimatické výkyvy letos komplikovaly pěstování dýní, výnosy budou průměrné

Letošní rok plný klimatických výkyvů komplikoval podle zelinářské unie pěstování dýní. Výskyt virových chorob některé dýně zdeformoval, což může podle unie mírně zvýšit dovoz ze zahraničí v porovnání s loňskem. ČTK to řekla Zuzana Přibylová, tajemnice Zelinářské unie Čech a Moravy. V posledních letech profesionální pěstitelé pěstují dýně průměrně na 500 až 700 hektarech, letos podle odhadu unie plocha vzroste o 23 hektarů na 650. Česko je v produkci dýní soběstačné zhruba z poloviny.

Virové choroby dýním neprospívají

Dýně podle Přibylové patří mezi zeleninové druhy, které klimatické výkyvy poměrně dobře snáší, přesto podmínky v letošním roce způsobily průměrné výnosy, na některých místech i nižší než loni. "U cuket i dýní komplikoval od léta pěstování výskyt virových chorob, které způsobují tvarové a barevné deformace plodů a snižují tak výnosy a podíl produkce vhodný k uplatnění na trhu," uvedla Přibylová. Dýně podle ní poškodil i jarní mráz, který zpozdil jejich vývoj, nebo krupobití a nadměrné srážky.

Letošní nepříznivá úroda tak může podle Přibylové způsobit větší dovoz dýní ze zahraničí, zejména v podzimní sezoně, kdy poptávka po dýních roste. Dýně se dováží zejména z Polska, Portugalska, Španělska a Nizozemska.

Zhruba 70 až 80 procent zeleniny prodají zelináři přes obchodní řetězce, podle Přibylové podobné množství platí i u dýní. V poslední době ale pozoruje mírný nárůst u prodejů z farem, což podle ní mohl být jeden z důvodů navýšení obhospodařované plochy dýní o 23 hektarů v letošním roce.

Přibylová dodala, že čeští pěstitelé reagují na poptávku spotřebitelů a pěstují široké spektrum dýní. "Více se pěstují oblíbená hokkaida, muškátové, máslové, a špagetové dýně, různé odrůdy cuket, velkoplodé dýně, ale vrací se znovu i patizony," uvedla. Dále se v ČR pěstují i odrůdy pro produkci semen nebo výrobu oleje, a okrasné dýně.

Cena dýní podle informací unie letos klesala, v posledních týdnech byly některé druhy dýní levnější než loni. "Férovou cenu najde spotřebitel přímo u pěstitelů při prodeji ze dvora," uvedla Přibylová.

Prodej dýní tradičně stoupá na podzim, lidé dýně mimo jiné používají k výzdobě při oslavách Halloweenu, které připadají na 31. října. Oslavy vznikly v Irsku, odkud se rozšířily do Spojených států amerických a následně do dalších zemí. Svátek mrtvých, který připadá na katolické oslavy Všech svatých a Svátku zesnulých, je jedním z nejvýznamnějších v Mexiku. Slaví se 1. a 2. listopadu.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down