15.10.2003 | 01:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Klatovy mají své zahradnictví

Tradice známého klatovského zahradnictví M A Papež začíná v roce 1940 v Pečkách u Poděbrad. Otec současného majitele zde tehdy otevřel malé vesnické zahradnictví. Stěhování do Klatov v roce 1945 způsobil inzerát s nabídkou na pronájem areálu zahradnické firmy Svoboda (zal. 1870).

Po splacení úvěru na zakoupení v roce 1951 postihla likvidace soukromého podnikání, komunistickým režimem, nevyhnutelně i Papežovy. Rok splacení úvěru se stal i rokem převedení celého areálu pod komunální služby Klatovy.
Zahradnictví, i když v neoficiální formě, obnovilo svou činnost v roce 1973. Sortiment byl tehdy omezen na pěstování zeleniny. Schválení žádosti o povolení podnikání v roce 1988 a získání živnostenského listu po změně politických poměrů bylo impulsem k novému rozvoji firmy.
Technické vybavení
Rozloha skleníků v poválečném období dosahovala 600 m2. K jejich likvidaci došlo v roce 1975 po vybudování zahradnického areálu za městem.
Počátky obnovy jsou spojeny s fóliovníky. První skleník LUR 2 o rozloze 252 m2 byl postaven v roce 1997, druhý, moderní se třemi loděmi, v roce 2001. Výrobcem předloni postaveného skleníku je německá firma Gabler, která uspěla díky velmi pohotové a přijatelné nabídce. Konstrukce vytvořená pro podmínky Bavorska umožňuje, podle slov Antonína Papeže, bezproblémové využívání v našich podmínkách. Za zmínku stojí především automatické větrání s tepelným čidlem, umožňující udržet stabilní teplotu v rozmezí jednoho až dvou stupňů a vyřešení problému s kapající kondenzovanou vodou. Celkově 457 m2 pod sklem doplňuje 110 m2 fóliovníků. Stínování zelenými stínovkami se používá jen při pěstovaní bramboříků. Vytápění zajišťuje plynový kotel Buderus (96 kW). Ve starším skleníku jsou využívány posuvné stoly (šířka 175 cm), účelnější jsou ale originální stoly v novém skleníku o šířce 160 cm.
Hnojivá závlaha je vzhledem k širokému sortimentu kultur a rychlé obměně prováděna ručně, důležitým prvkem je dávkovací čerpadlo. Rostliny jsou umístěny pod stoly, na stolech i na závěsných policích. Rovnoměrný dostatek vláhy zajišťuje vrstva nasávací vaty na níž je položena školkařská fólie (vydrží mechanické namáhání), která je na policích nahrazena fólií jehličkovou.
Hrnkování se provádí ručně, ochrana pomocí dvou postřikovačů Marujama.
Substráty, výživa a ochrana
Po několika nepříjemných zkušenostech, s ne vždy kvalitními substráty českých firem, používají Papežovi k výrobě substrátu vlastních receptur. Základními komponenty jsou baltská rašelina, černá rašelina od firmy HZ Binom, s. r. o. z Jenišova a kompost dezinfikovaný Basamidem plus doplňkové živiny. Promíchání rotavátorem zajišťuje dostatečnou homogenitu. O úspěchu receptur svědčí správně rozvinutý kořenový systém.
Hnojení je zajišťováno především přípravky Osmocote a Kristalon.
S chorobami a škůdci v klatovském zahradnictví doposud žádné velké potíže neměli. Možná i díky poradenské službě Ing. Evy Duškové, CSc.. Velmi dobré zkušenosti jsou s nasazením dravého roztoče Phytoseiulus persimilis, od chelčické firmy Biola, proti všudypřítomným sviluškám.
Rostlinný materiál
V minulosti převažující způsob pěstování, začínající výsevem s následným dopěstováním, ustupuje a postupně se přechází na nákup mladých rostlin. Tento způsob je výhodnější především z hlediska vyšší obrátkovosti zboží (doba dopěstování jeden měsíc) a částečně i úsporami na vytápění skleníku. A které firmy mají u Papežů v oblibě? Jsou to Brandkamp, Bohemiaseed, s. r. o., Thoolen, s. r. o. a Syngenta Czech, s. r. o. Z českých pěstitelů jsou to tušimický Tu-flor, s. r. o. a oddělení květinářství průhonického VÚKOZ.
Charakteristickým znakem je široké spektrum pěstovaného sortimentu. Produkce Pelargonium peltatum dosahuje 20, Pelargonium zonale 10 a surfinií 6 – 8 tis. ks. Balkónových rostlin (Bidens, Lobelia, Plectranthus, Glechome, Fuchsia aj.) celkem vyprodukují přibližně 70 – 80 tis. ks, letniček (Ageratum, Hoya, petúnie, Salvia, Tagetes aj.) 30 – 40 tis. kusů. Počty dopěstovaných Chrysanthemum se pohybují okolo 10, Viola (včetně převislých) 15, Primula 15 – 20 a Cyclamen 2 tis. ks. za sezónu.
Jedinou květinou pěstovanou na řez, je velkokvětá chryzantéma.
Při návštěvě zjistíte, že součástí zahradnictví je i školka s roubovanými jehličnany. Zapěstované stromky (10 tis. ks.) jsou určeny nejen pro tuzemský trh, ale z části i na export.
Poslední velkou pěstovanou skupinou je zeleninová sadba. Převážnou část tvoří košťáloviny, rajčata a papriky. Okurky zaznamenávají stálý pokles. Přestože množství 80 – 100 tis. ks vypadá velmi zajímavě, je odbyt v některých letech nejistý.
Budoucnost
Zahradnictví se širokým sortimentem nabídky, které v blízkém okolí nemá žádnou velkou konkurenci, se stará i o prodej dušičkové a vánoční vazby a ovocných stromků a keřů, které nakupuje od plzeňské školkařské firmy Fytos.
Jak dál? Zahradnictví o celkové ploše 4700 m2 zaměstnává osm lidí, poloha uprostřed městské zástavby nedovoluje další rozšiřování. Zájem o větší produkci některých partií sortimentu je, ale prioritou Antonína Papeže a jeho synů, je kvalita. Skleníky čeká rozšíření, ale pouze na úkor fóliovníků.
Vývoj a zkušenosti z Bavorska nasvědčují tomu, že v areálu vznikne v budoucnu Gardencentrum se samoobslužným prodejem, příjemným, přehledně upraveným prostředím.

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down