Když se z koníčka stane práce

O zahradnictví na Mělníce toho bylo napsáno již mnoho. Ale stále jsou zde podniky, které stojí za to navštívit. Jedním z nich je i Zahradnictví Petro, které se specializuje na množení a prodej balkónových rostlin, především fuchsií a pelargonií.

Plocha, na které rodina Petrových hospodaří, byla zaslíbena zahradnické produkci již za první republiky. Od roku 1929 zde fungovalo Vyskočilovo zahradnictví, které však bylo po druhé světové válce zestátněno. V tomto období zde jednu z provozoven měla i společnost Sempra a v 80. letech byly postaveny první kryté plochy. Po revoluci se plochy navrátily v restituci potomkům původních majitelů. Od té doby až do roku 2000, kdy je odkoupila rodina Petrova, ležely ladem.

Skromné začátky
A jak se vlastně tato rodina k zahradničení dostala? Jak titulek napověděl, původcem se stala záliba maminky dnešního majitele, Milady Petrové. Již za minulého režimu se zabývala množením okrasných rostlin a její velkou láskou a sběratelskou vášní se staly fuchsie. V roce 1995 dospěla tato vášeň tak daleko, že si společně s rodinou pronajala skleník v Horních Beřkovicích nedaleko Mělníka. Tyto prostory však brzy přestaly stačit a východiskem se stalo zakoupení 1,5 hektaru již zmíněných ploch přímo v Mělníku.
Zkultivovat plochy, na které více než deset let nešáhla lidská ruka, byl opravdový oříšek. O tom, že začátky podnikání nebyly jednoduché, nás přesvědčí i rok 2002, kdy nově vybudovaným zahradnictvím doslova prošla voda. Rodina se však přenesla i přes tuto nepřízeň osudu a dnes se Zahradnictví Petro řadí mezi úspěšné producenty a prodejce okrasných rostlin.

150 000 rostlin fuchsií
Základem produkce zahradnictví byly a jsou balkónové rostliny, především fuchsie a pelargónie. V nabídce figuruje více než 450 kultivarů a jejich prodané množství dosahuje 150 tisíc kusů ročně. Nabídku jednoletých sazenic doplňují i rostliny dvou až tříleté a podle majitele zahradnictví Tomáše Petra nabízí nejširší sortiment na českém trhu. Rostliny pochází z vlastního množení a jejich matečnice, jejichž počet dosahuje 500 kusů, je možné obdivovat v rámci každoročně konané výstavy od 20. června do 20. července.
Vedle bohaté nabídky fuchsií nabídnou v zahradnictví i rostliny pelargonií, jejichž roční prodeje přesahují 100 000 rostlin. Zde již řízky nakupují, a to od českého dodavatele. Z řízků, nakoupených v srpnu se založí matečnice, které jsou základem dalších rostlin a ve výběru figuruje více než 70 kultivarů.
I přesto, že se soustředí především na širokou nabídku těchto dvou jmenovaných druhů, v nabídce nechybí ani další balkónové rostliny. Šťastnou trojku doplňují převislé i vzpřímené petunie, jež produkují v množství okolo pěti tisíců za rok. Nemohou chybět ani doplňkové rostliny jako Glechoma, Lysimachia či Plectrantus. Z kvetoucích jmenujme převislé hvozdíky (karafiáty), Bacopa, Mimulus, Sanvitalia, Osteospermum, Kalanchoe či oblíbené Bidens. Jako velmi nadějnou vidí Milada Petrové Mandevilla, která při správné péči vytvoří množství nálevkovitých květů. I ten nejnáročnější zákazník odsud zkrátka odchází spokojen.
Nabídku balkónových květin doplňuje množství trvalek, okrasných keřů či trav. Mnohé z nich jsou původem od českých školkařů, nechybí ani zboží z Nizozemska. Musíme však vyzdvihnout široký sortiment rododendronů a azalek, který pochází z domácího, a to průhonického šlechtění.
Všechno jmenované zboží je možné zakoupit osobně na ploše zahradnictví či prostřednictvím zásilkového prodeje, který využije okolo 70 % zákazníků. Každoročně je již před Vánoci na více než 16 tisíc adres zaslán barevný, přehledně zpracovaný katalog s celou nabídkou zahradnictví. Rostliny jsou distribuovány prostřednictvím České pošty každý pracovní den. Možnost zásilkového prodeje je letos nově nabízena i slovenským odběratelům, ne však přes Českou poštu, ale prostřednictvím slovenské dodavatelské firmy. V poslední době se stal také velmi oblíbenou formou nákupu i nákup přes internet.
Aby byl skleník využíván celoročně, plánují rozšíření sortimentu rostlin, a to především pěstováním zboží pro vánoční trh. Podle slov majitele Petra se zaměří na Ponzetia pulcherima či Cyclamen sp.

I zde využili dotace
Takové množství rostlin v odpovídající kvalitě by se nedalo vyprodukovat bez využití moderních technologií a krytých ploch. Jelikož ve firmě kromě rodiny Petrových figuruje pouze jeden stálý zaměstnanec a na sezónu najímají 20 pracovníků, je jejich využití nezbytným předpokladem.
Na přelomu roku 2003/04 byly na ploše zahradnictví vystaven nový skleník rozdělený do dvou lodí. Jeho realizace se ujala společnost Netafim Czech, s. r. o., ale nové kryté plochy o ploše 800 m2 přestaly brzy stačit, a tak se v loňském roce začalo s výstavbou skleníků nových, které nahradily skleníky z 80. let. Část nákladů byla čerpána z dostupných dotačních programů Programu rozvoje venkova. S vypracováním dotace pomohla Ing. Helena Součková, věrná zákaznice zahradnictví.
Celý projekt vyšel na necelých 13 milionů. Na základě vyhraného výběrového řízení jej realizovala společnost Netafim Czech, s. r. o., která se postarala o všechny potřebné pracovní operace (od zbourání starých prostor, odvezení materiálu po výstavbu nových a jejich vybavení pěstebními technologiemi). Stavba trvala pouhé čtyři měsíce a jak nám potvrdil i její majitel, nevyskytly se v průběhu stavby či v prvních měsících provozu žádné větší problémy. Kolaudace nových krytých ploch proběhla začátkem tohoto roku. Nový skleník o celkové ploše 1460m2 se dělí na tři oddělení. Celý proces výroby začíná v množárně, která je speciálně vybavena spodním topením a nainstalovaným mlžícím zařízení. Na ni navazuje vlastní pěstební plocha s klasickými posuvnými stoly a obvodovým vytápěním. Třetí část, která funguje jako pěstební plocha s možností předvedení pěstovaných rostlin, disponuje pevnými stoly a kapkovou závlahou.

Moderní skleníkové technologie
Pro zjednodušení práce byla aplikována základní automatika.Celá plocha je vybavena stínící a tepelnou clonou ovládanou po jednotlivých sekcích. Pro vytápění nových ploch je využito plynové kotelny a rozvodů teplé vody, do budoucna se plánuje postavení kotelny na biomasu. Starší skleníky jsou vybaveny teplovzdušnými agregáty, které budou v příštích letech nahrazeny rozvody topné vody z plynové kotelny. Aby bylo možno pěstovat různě náročné kultury, je starší skleník rozdělen na dvě sekce. Menší má rozměr 6,4 m, větší 12,8 m, obě s délkou 36 m a výšku ke žlabu 4 m. V těchto sklenících je možná kombinace dvou způsobů závlahy v závislosti na pěstovaných rostlinách – pomocí náplavových stolů či postřikem. Starší skleník slouží především k udržení matečnice přes zimu.
Závlahová voda pochází z venkovní sběrné nádoby o objemu 156 m3, v níž se shromažďuje dešťová voda z obou skleníků. Z té se přečerpává do nádoby menší (3 m3), umístěné ve vnitřních plochách, pro vyrovnání teplot především v zimních měsících. Případné výpadky mohou být kryty vodou ze studny. Na zasklené plochy navazují i provozní plochy s šatnou, kanceláří, skladem či s prodejnou substrátů a hnojiv.
Ale ani moderní technologie či široký a kvalitní sortiment nejsou zárukou úspěchu. Ten ovlivňuje i přehledně uspořádaná prodejny, přístup k zákazníkům či ochotná obsluha. A toho všeho nabízí v Zahradnictví Petro dostatek. Není proto divu, že se jim zákazníci každoročně vracejí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *