03.11.2004 | 11:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

KDU chce ulehčit drobným vinařům od spotřební daně

KDU-ČSL chce ulehčit drobným vinařům od spotřební daně. Při projednávání příslušné vládní daňové novely budou lidovci navrhovat zdvojnásobení ročního objemu vína určeného pro vlastní spotřebu, které nebude podléhat zdanění ( z 500 na 1000 litrů).

Zvýšení limitu chtějí lidovci navrhnout do novely, kterou už dostala sněmovna. Vláda v nich chce postupně zvyšovat daň za tabák. Počítá s tím, že krabička cigaret podraží v dalších dvou letech asi o 13 korun. První růst cen asi o šest korun na krabičku by měl přijít v dubnu příštího roku, v lednu 2006 by se měla cena zvýšit o dalších sedm korun.
Drobní vinaři proti současnému zákonu o spotřební dani protestují. Vadí jim zejména to, že mají tvrdší podmínky než vinaři v jiných částech EU, kde smějí drobní vinaři vyrobit bez daňového zatížení až tisíc litrů vína. Když čeští vinaři limit překročí, musí se zaregistrovat a zaplatit spotřební daň. Jinak jim hrozí až dvoumilionová pokuta.
Prodej vína v ČR loni stoupl proti předchozímu roku o čtyři až pět procent. O rok dříve přitom činil meziroční nárůst pouze jedno až dvě procenta. Spotřeba vína v ČR se zvyšuje každoročně od roku 1994, nyní je kolem 16 litrů na hlavu a rok.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down